GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 21 Oct 2019, 13:17

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Oscar buys 13 pencils and 3 erasers for 1.00. A pencil costs more than

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58396
Oscar buys 13 pencils and 3 erasers for 1.00. A pencil costs more than  [#permalink]

Show Tags

New post 25 Mar 2019, 01:09
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  25% (medium)

Question Stats:

76% (01:57) correct 24% (02:37) wrong based on 29 sessions

HideShow timer Statistics

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
D
Joined: 18 Aug 2017
Posts: 5027
Location: India
Concentration: Sustainability, Marketing
GPA: 4
WE: Marketing (Energy and Utilities)
GMAT ToolKit User Premium Member
Re: Oscar buys 13 pencils and 3 erasers for 1.00. A pencil costs more than  [#permalink]

Show Tags

New post 25 Mar 2019, 01:26
Bunuel wrote:
Oscar buys 13 pencils and 3 erasers for 1.00. A pencil costs more than an eraser, and both items cost a whole number of cents. What is the total cost, in cents, of one pencil and one eraser?

(A) 10
(B) 12
(C) 15
(D) 18
(E) 20


given
13x+3y=100
and x>y
max value x = 7 so y = 3
x+y= 10
IMO A
Target Test Prep Representative
User avatar
D
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 8117
Location: United States (CA)
Re: Oscar buys 13 pencils and 3 erasers for 1.00. A pencil costs more than  [#permalink]

Show Tags

New post 27 Mar 2019, 18:53
1
Bunuel wrote:
Oscar buys 13 pencils and 3 erasers for 1.00. A pencil costs more than an eraser, and both items cost a whole number of cents. What is the total cost, in cents, of one pencil and one eraser?

(A) 10
(B) 12
(C) 15
(D) 18
(E) 20


Letting p = the number of pencils purchased and e = the number of erasers purchased, we can create the equation:

13p + 3e = 100

3e = 100 - 13p

e = (100 - 13p)/3

In order for (100 - 13p) to be a multiple of 3, we need to have p = 1, 4, 7, etc.

If p = 1, then e = 87/3 = 29 (but this is not possible since a pencil costs more than an eraser).

If p = 4, then e = 48/3 = 16 (again this is not possible).

If p = 7, then e = 9/3 = 3 (this is possible).

If p = 10, then e = -30/3 = -10 (this is not possible since e can’t be negative, so we can stop here).

Thus, the total cost of one pencil and one eraser is 7 + 3 = 10 cents.

Alternate Solution:

Letting p denote the cost of a pencil (in cents) and e denote the cost of an eraser (in cents), we can create the equation:

13p + 3e = 100

If we let n be the cost of one pencil and one eraser, then p + e = n or, equivalently, 3p + 3e = 3n. Let’s subtract this equation from the equation we formed earlier:

10 p = 100 - 3n

p = 10 - 3n/10

Since the cost of a pencil must be a whole number, in cents, and since 3 is not divisible by 10, we see that n (the cost of one pencil and one eraser) must be a multiple of 10. We can eliminate all answer choices except A and E.

If n = 20, then p = 10 - (3*20)/10 = 10 - 6 = 4 cents and an eraser is 20 - 4 = 16 cents, which is not possible because we are given that the cost of a pencil is greater than the cost of an eraser.

We know at this point that the answer is A, but let’s verify:

If n = 10, then p = 10 - (3*10)/10 = 10 - 3 = 7 and e = 10 - 7 = 3. So, the cost of one pencil is 7 cents, and the cost of one eraser is 3 cents, which agrees with the information given in the question.

Answer: A
_________________

Scott Woodbury-Stewart

Founder and CEO

Scott@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

Manager
Manager
avatar
S
Joined: 01 Oct 2018
Posts: 112
Re: Oscar buys 13 pencils and 3 erasers for 1.00. A pencil costs more than  [#permalink]

Show Tags

New post 28 Mar 2019, 07:42
13x + 3y = 100
x>y
x+y=int

x+y=int => Var * int = 100 (Var int as well)
Var * 10 = 100; var = 10 - ok
var * 12 = 100; var = not int - not ok
var * 15 = 100; var = not int - not ok
var * 18 = 100; var = not int - not ok
var * 20 = 100; var = 5 - ok

So answer is A or E
Lets check E
If x>y than
x=3 and y = 2
or
X=4 and y=2
13*3+3*2 = 100 ? not
13*4 + 4*2 = 100 ? not

So answer is A
GMAT Club Bot
Re: Oscar buys 13 pencils and 3 erasers for 1.00. A pencil costs more than   [#permalink] 28 Mar 2019, 07:42
Display posts from previous: Sort by

Oscar buys 13 pencils and 3 erasers for 1.00. A pencil costs more than

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne