Last visit was: 10 Jul 2025, 13:26 It is currently 10 Jul 2025, 13:26
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
555-605 Level|   Word Problems|                  
User avatar
Abhishek009
User avatar
Board of Directors
Joined: 11 Jun 2011
Last visit: 21 Apr 2025
Posts: 5,965
Own Kudos:
Given Kudos: 463
Status:QA & VA Forum Moderator
Location: India
GPA: 3.5
WE:Business Development (Commercial Banking)
Posts: 5,965
Kudos: 5,155
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
harshittahuja
Joined: 18 Apr 2022
Last visit: 13 Nov 2024
Posts: 76
Own Kudos:
Given Kudos: 165
Location: India
GPA: 3
Posts: 76
Kudos: 66
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
ArnauG
Joined: 23 Dec 2022
Last visit: 14 Oct 2023
Posts: 301
Own Kudos:
Given Kudos: 199
Posts: 301
Kudos: 42
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
DrHuber
Joined: 23 May 2023
Last visit: 07 Dec 2023
Posts: 118
Own Kudos:
Given Kudos: 2
Status:Admissions consultant
Affiliations: MBA Center
Location: France
Concentration: Entrepreneurship, General Management
GMAT 1: 800 Q51 V51
GPA: 3
WE:Operations (Education)
GMAT 1: 800 Q51 V51
Posts: 118
Kudos: 71
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
To find out how much more Sally will pay this week for the same amount of gasoline, we need to know how many gallons of gasoline she bought last week. We can find this out by dividing the amount she paid by the price per gallon:

$26.40 ÷ $1.65/gallon = 16 gallons

So Sally bought 16 gallons of gasoline last week.

This week, the price is $1.82 per gallon, so to find out how much Sally will pay for 16 gallons, we multiply the price per gallon by the number of gallons:

$1.82/gallon × 16 gallons = $29.12

Therefore, Sally will pay $29.12 - $26.40 = $2.72 more this week for the same amount of gasoline.

The answer is (D) $2.72.
User avatar
btsaami
Joined: 03 Feb 2023
Last visit: 10 Jul 2025
Posts: 119
Own Kudos:
Given Kudos: 574
Posts: 119
Kudos: 29
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
After reading the answer, we can go through the options.
As given, increase in the price of gasoline is 0.17 dollars. So the options will be multiple of 0.17 or 17.
In this manner, we can eliminate option B and D.
Next, we need to know the qty of gasoline bought at initial price. Same qty is bought after price increase.
Let l be the qty of gasoline.
l= 26.4/1.65 (approx. 25/1.5)= 16
Clearly A is not multiple of 16, therefore eliminated.

We see that 2.64 and 2.72 is close to 16^2= 256. Add 16 to 256, we get 272. Hence, the answer D.

Posted from my mobile device
User avatar
bumpbot
User avatar
Non-Human User
Joined: 09 Sep 2013
Last visit: 04 Jan 2021
Posts: 37,378
Own Kudos:
Posts: 37,378
Kudos: 1,010
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
   1   2 
Moderators:
Math Expert
102624 posts
PS Forum Moderator
685 posts