GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 14 Oct 2019, 03:44

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

A certain grocery purchased x pounds of produce for p dollars per poun

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58313
A certain grocery purchased x pounds of produce for p dollars per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jan 2018, 23:48
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  75% (hard)

Question Stats:

43% (02:20) correct 57% (02:00) wrong based on 44 sessions

HideShow timer Statistics

A certain grocery purchased x pounds of produce for p dollars per pound. If y pounds of the produce had to be discarded due to spoilage and the gross profit from the sale of the produce is P. Which of the following represents the price, per pound, of the produce?


A. \(\frac{P + xp}{x - y}\)

B. \(\frac{P + (x - y)p}{x - y}\)

C. \(\frac{P}{x}\)

D. \(\frac{P + xp}{x}\)

E. \(\frac{P - xp}{x - y}\)

_________________
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
G
Joined: 17 Oct 2016
Posts: 314
Location: India
Concentration: Operations, Strategy
GPA: 3.73
WE: Design (Real Estate)
GMAT ToolKit User
Re: A certain grocery purchased x pounds of produce for p dollars per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 24 Jan 2018, 01:30
1
A

Gross cost price of the produce = x*p

Lets say the selling price per pound of the produce be 's'.

y pounds are discarded. So remaining quantity = x-y

They have to make a profit of 'P' by selling this 'x-y' pounds.

We know Profit=SP-CP.

P = (x-y)*s - x*p

We need 's',

s= (P-x*p)/(x-y). Option A
_________________
Help with kudos if u found the post useful. Thanks
Target Test Prep Representative
User avatar
G
Status: Head GMAT Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 2817
Re: A certain grocery purchased x pounds of produce for p dollars per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 26 Jan 2018, 10:38
Bunuel wrote:
A certain grocery purchased x pounds of produce for p dollars per pound. If y pounds of the produce had to be discarded due to spoilage and the gross profit from the sale of the produce is P. Which of the following represents the price, per pound, of the produce?


A. \(\frac{P + xp}{x - y}\)

B. \(\frac{P + (x - y)p}{x - y}\)

C. \(\frac{P}{x}\)

D. \(\frac{P + xp}{x}\)

E. \(\frac{P - xp}{x - y}\)


The cost is xp. We know that profit = revenue - cost.

If we let the selling price per pound = n, then the total revenue is n(x - y); thus, we have:

P = n(x - y) - xp

P + xp = n(x - y)

(P + xp)/(x - y) = n

Answer: A
_________________

Jeffrey Miller

Head of GMAT Instruction

Jeff@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

GMAT Club Bot
Re: A certain grocery purchased x pounds of produce for p dollars per poun   [#permalink] 26 Jan 2018, 10:38
Display posts from previous: Sort by

A certain grocery purchased x pounds of produce for p dollars per poun

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne