GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 20 Jan 2019, 13:57

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in January
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
Open Detailed Calendar

A container of milk costs $60. If the container were to hold

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Manager
Manager
avatar
G
Joined: 29 Nov 2018
Posts: 65
Concentration: Marketing, Strategy
A container of milk costs $60. If the container were to hold  [#permalink]

Show Tags

New post 19 Dec 2018, 01:21
4
3
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  55% (hard)

Question Stats:

62% (02:26) correct 38% (02:18) wrong based on 45 sessions

HideShow timer Statistics

A container of milk costs $60. If the container were to hold an additional liter of milk and if each liter were to cost $3 less, the total cost will remain unchanged. How many liters of milk does the container hold?

A. 5

B. 4

C.2

D.10

E.6

If you liked the question, please do hit the kudos button. :)
Intern
Intern
avatar
S
Joined: 23 Jul 2018
Posts: 18
Location: India
GMAT 1: 660 Q48 V32
GPA: 4
WE: Information Technology (Telecommunications)
Reviews Badge
Re: A container of milk costs $60. If the container were to hold  [#permalink]

Show Tags

New post 19 Dec 2018, 02:55
1
Let x be litres and d be cost

Eq 1 : xd = 60
Eq 2 : (x+1)(d-30) =60

Solving for x using Eq 1 and 2 : X =4;

Answer: B) 4
Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
D
Joined: 16 Oct 2010
Posts: 8795
Location: Pune, India
Re: A container of milk costs $60. If the container were to hold  [#permalink]

Show Tags

New post 19 Dec 2018, 06:17
cfc198 wrote:
A container of milk costs $60. If the container were to hold an additional liter of milk and if each liter were to cost $3 less, the total cost will remain unchanged. How many liters of milk does the container hold?

A. 5

B. 4

C.2

D.10

E.6

If you liked the question, please do hit the kudos button. :)



You can use the options here:

Note that the total cost must remain $60. Options give the number of litres so 60 has to be divisible by it.
When the number of its becomes 1 extra, 60 should again be divisible by it.

Check (A): 5 is divisible by 60 and so is 6.
5*12 = 60, but 6*9 = 54

Check (B): 4 is divisible by 60 and so is 5
4*15 = 60, and 5*12 = 60 too
Matches

Answer (B)
_________________

Karishma
Veritas Prep GMAT Instructor

Learn more about how Veritas Prep can help you achieve a great GMAT score by checking out their GMAT Prep Options >

GMAT Club Bot
Re: A container of milk costs $60. If the container were to hold &nbs [#permalink] 19 Dec 2018, 06:17
Display posts from previous: Sort by

A container of milk costs $60. If the container were to hold

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.