GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 10 Dec 2018, 22:56

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in December
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Open Detailed Calendar
  • Free GMAT Prep Hour

     December 11, 2018

     December 11, 2018

     09:00 PM EST

     10:00 PM EST

    Strategies and techniques for approaching featured GMAT topics. December 11 at 9 PM EST.
  • Free lesson on number properties

     December 10, 2018

     December 10, 2018

     10:00 PM PST

     11:00 PM PST

    Practice the one most important Quant section - Integer properties, and rapidly improve your skills.

A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 51073
A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Jul 2016, 10:17
5
32
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  65% (hard)

Question Stats:

65% (01:45) correct 35% (01:45) wrong based on 990 sessions

HideShow timer Statistics

A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85 per bag, 10-pound bags at $20.43 per bag, and 25-pound bags $32.25 per bag. If a customer is to buy at least 65 pounds of the grass seed, but no more than 80 pounds, what is the least possible cost of the grass seed that the customer will buy?

A) $94.03
B) $96.75
C) $98.78
D) $102.07
E) $105.3

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Most Helpful Expert Reply
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 7100
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jun 2018, 20:12
2
1
adkikani wrote:
niks18 chetan2u gmatbusters pushpitkc pikolo2510

Quote:
A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85 per bag, 10-pound bags at $20.43 per bag, and 25-pound bags $32.25 per bag. If a customer is to buy at least 65 pounds of the grass seed,but no more than 80 pounds,what is the least possible cost of the grass seed that the customer will buy?


I was not able to understand below quote by Skywalker18
Quote:
As it is evident that 25 pound bag gives the least possible cost of the grass .


Is it required to take a ratio of price by weight ?

Are we working on LCM / approximation in this Q?
As per Q stem, we are only given a range of weight by which gardener sells grass seed.



the average price is the least when bought in 25 pound bags..
avg price per pound
1) 25 pound bag = 32.25/25 = 1.29 per pound
2) 10 pound bag = 20.43/10 = 2.043
3) 5 pound bag = 13.85/5=2.77

so 25 pound bag are the best to reduce cost but 65 requires other bags to as 65 is not a multiple of 25
_________________

1) Absolute modulus : http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
2)Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html
3) effects of arithmetic operations : https://gmatclub.com/forum/effects-of-arithmetic-operations-on-fractions-269413.html


GMAT online Tutor

Most Helpful Community Reply
Verbal Forum Moderator
User avatar
V
Status: Greatness begins beyond your comfort zone
Joined: 08 Dec 2013
Posts: 2127
Location: India
Concentration: General Management, Strategy
Schools: Kelley '20, ISB '19
GPA: 3.2
WE: Information Technology (Consulting)
GMAT ToolKit User Reviews Badge CAT Tests
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Jul 2016, 10:31
10
5
As it is evident that 25 pound bag gives the least possible cost of the grass . So , we should maximize the number of 25 pound bags .
Since , the customer should buy at least 65 pounds and at most 80 pounds . Therefore , the customer should buy 25*3 = 75 pounds .
Since , the customer can satisfy the weight requirement using the 25 pound bag , he need not buy any other bag size
Least possible cost of grass seed that customer will buy = 32.25 * 3 = 96.75 $
Answer B
_________________

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it. - Henry Ford
The Moment You Think About Giving Up, Think Of The Reason Why You Held On So Long
+1 Kudos if you find this post helpful

General Discussion
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 02 Mar 2012
Posts: 311
Schools: Schulich '16
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Jul 2016, 23:09
2
there can be 2 cases

1)25+25+10+5=$98.78 or
2)25+25+25=$96.75

2 one is less amount and satisfies criteria between 65-80.if there are more cases it will obviously be more than $100
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 24 Oct 2014
Posts: 16
Location: Spain
Schools: LBS '21 (II)
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 04 Jan 2018, 00:01
1
Any mechanism to solve it other than brute force?
Intern
Intern
User avatar
B
Joined: 23 May 2015
Posts: 24
CAT Tests
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 08 Apr 2018, 11:47
1
Bunuel
Is there a quick method to solve the problem ? It took a bit extra time to calculate
please help
_________________

PLEASE PRESS KUDOS FOR CORRECT ANSWERS AND IF IT HELPS :-)

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 01 Apr 2018
Posts: 1
Location: Brazil
Concentration: Strategy, Finance
GMAT 1: 710 Q48 V40
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 08 Apr 2018, 12:47
1
chandan1988, see if it helps:

In terms of the weight of bags, we could write the following equation: 65 <= 5*a + 10*b + 25*c <= 80 or 13 <= a + 2*b + 5*c <= 80 (equation I)

In terms of the total cost (T) we could write: 13.85*a + 20.43*b + 32.33*c = T, for which we want to minimize the value of T.

The main problem is that we have (a, 2b, 5c) in the first equation, and (a, b, c) in the second. But, what if we just transform the variables in the second equation to (a, 2b, 5c)?

T = 13.85*a + (20.43/2)*(2b) + (32.25/5)*(5c) = 13.82*a + 10.215*(2b) + 6.45*(5c) (equation II)

Thus, now we have a system of two equations, for which is clear that best thing to do is maximize c.

In other words, to solve it more quickly, we must think what kind of bag is the cheapest in terms of $ per pound.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 06 Jun 2017
Posts: 8
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 19 May 2018, 14:49
Bunuel wrote:
A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85 per bag, 10-pound bags at $20.43 per bag, and 25-pound bags $32.25 per bag. If a customer is to buy at least 65 pounds of the grass seed, but no more than 80 pounds, what is the least possible cost of the grass seed that the customer will buy?

A) $94.03
B) $96.75
C) $98.78
D) $102.07
E) $105.3


This is a straight forward question with a straight-forward method to solve. However, a lot of time gets eaten up while solving and eliminating wrong answers. What time-efficient method do you suggest solving this problem? Or is the key simply to recognize 25 lb. bags gives us the "most bang for our buck" before we start our calculations, so we should know to solve for as much 25 lb. bags needed to meet the weight requirement?

(i hope my question makes sense)
Study Buddy Forum Moderator
User avatar
D
Joined: 04 Sep 2016
Posts: 1268
Location: India
WE: Engineering (Other)
Premium Member CAT Tests
A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jun 2018, 20:00
niks18 chetan2u gmatbusters pushpitkc pikolo2510

Quote:
A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85 per bag, 10-pound bags at $20.43 per bag, and 25-pound bags $32.25 per bag. If a customer is to buy at least 65 pounds of the grass seed,but no more than 80 pounds,what is the least possible cost of the grass seed that the customer will buy?


I was not able to understand below quote by Skywalker18
Quote:
As it is evident that 25 pound bag gives the least possible cost of the grass .


Is it required to take a ratio of price by weight ?

Are we working on LCM / approximation in this Q?
As per Q stem, we are only given a range of weight by which gardener sells grass seed.
_________________

It's the journey that brings us happiness not the destination.

EMPOWERgmat Instructor
User avatar
V
Status: GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Joined: 19 Dec 2014
Posts: 13058
Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 02 Oct 2018, 20:22
1
Hi All,

We're told that a garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85 per bag, 10-pound bags at $20.43 per bag, and 25-pound bags at $32.25 per bag. We're asked, if a customer is to buy AT LEAST 65 pounds of the grass seed, but NO MORE THAN 80 pounds, what is the least possible cost of the grass seed that the customer could buy. This question is really just about basic Arithmetic, but you have to be careful about answering the question that is ASKED.

Many Test Takers would focus on buying exactly 65 pounds of seed (with one 5-pound bag, one 10-pound bag and two 25-pound bags). This would lead to Answer C. However, the question did NOT ask for the cost of 65 pounds of seed; it asked for the LEAST amount you could spend while buying "AT LEAST 65 pounds... but NO MORE THAN 80 pounds." That wording should make you consider whether you've actually spent the LEAST amount possible or not (and whether you should be focused on 65 pounds or some other total...)....

With a quick comparison of the three prices, you should notice that 10-pound bag costs LESS than two 5-pound bags and a 25-pound bag costs LESS than two 10-pound bags. Thus, the lowest price-per-pound occurs when we buy 25-pound bags of seed.

To hit 65 pounds exactly, we have to buy 4 bags (including 2 that are more costly per pound). With 75 pounds though, we can buy just 3 of the 25-pound bags - and get the LOWEST price-per-pound. That total would be 75 pounds and cost (3)($32.25) = $96.75. THAT is the actual lowest price possible.

Final Answer:

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich
_________________

760+: Learn What GMAT Assassins Do to Score at the Highest Levels
Contact Rich at: Rich.C@empowergmat.com

Rich Cohen

Co-Founder & GMAT Assassin

Special Offer: Save $75 + GMAT Club Tests Free
  Official GMAT Exam Packs + 70 Pt. Improvement Guarantee
www.empowergmat.com/

*****Select EMPOWERgmat Courses now include ALL 6 Official GMAC CATs!*****

Target Test Prep Representative
User avatar
P
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 4277
Location: United States (CA)
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Oct 2018, 16:56
Bunuel wrote:
A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85 per bag, 10-pound bags at $20.43 per bag, and 25-pound bags $32.25 per bag. If a customer is to buy at least 65 pounds of the grass seed, but no more than 80 pounds, what is the least possible cost of the grass seed that the customer will buy?

A) $94.03
B) $96.75
C) $98.78
D) $102.07
E) $105.3


The per-pound cost of the 5-pound bag is 13.85/5 = $2.77. The per-pound cost of the 10-pound bag is 20.43/10 = $2.043. The per-pound cost of the 25-pound bag is 32.25/25 = $1.29. Since the 25-pound bag has the least per-pound cost and we see that if the customer buys three 25-pound bags, he will have 75 pounds of grass seed, which is more than 65 pounds but less than 80 pounds. The cost of three such bags is 3 x 32.25 = $96.75.

One might argue that he can buy 2 bags of 25 pounds, 1 bag of 10 pounds and 1 bag of pounds of grass seed, which satisfies the minimum of 65 pounds of grass seed. However, the cost of such a purchase would be 2 x 32.25 + 20.43 + 13.85 = $98.78, which is more than $96.75.

Answer: B
_________________

Scott Woodbury-Stewart
Founder and CEO

GMAT Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

Director
Director
avatar
G
Joined: 19 Oct 2013
Posts: 509
Location: Kuwait
GPA: 3.2
WE: Engineering (Real Estate)
GMAT ToolKit User CAT Tests
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 26 Oct 2018, 16:01
We are told at least 65 but less than 80

We are also concerned with the least amount to be paid.

So our maximum bought is 75 and minimum is 65

We know that buying 25 pounds is cheaper per pound than buying the other bags.

3 * 25 = 75 pounds. This way 3 * 32.25 = 96.75

Now the other way is for 65 pounds = 2 * 32.25 + 20.43 + 13.85 = 64.50 + 20.43 + 13.85 = 98.78

We know that buying 3 bags of the 25 pounds costs less than buying 65 pounds.

Answer choice B
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 02 Aug 2018
Posts: 67
GMAT ToolKit User
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Nov 2018, 23:11
chetan2u wrote:
adkikani wrote:
niks18 chetan2u gmatbusters pushpitkc pikolo2510

Quote:
A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85 per bag, 10-pound bags at $20.43 per bag, and 25-pound bags $32.25 per bag. If a customer is to buy at least 65 pounds of the grass seed,but no more than 80 pounds,what is the least possible cost of the grass seed that the customer will buy?


I was not able to understand below quote by Skywalker18
Quote:
As it is evident that 25 pound bag gives the least possible cost of the grass .


Is it required to take a ratio of price by weight ?

Are we working on LCM / approximation in this Q?
As per Q stem, we are only given a range of weight by which gardener sells grass seed.



the average price is the least when bought in 25 pound bags..
avg price per pound
1) 25 pound bag = 32.25/25 = 1.29 per pound
2) 10 pound bag = 20.43/10 = 2.043
3) 5 pound bag = 13.85/5=2.77

so 25 pound bag are the best to reduce cost but 65 requires other bags to as 65 is not a multiple of 25


Hi Chetu

Thanks, I used similar approach and got the correct answer.

Just wanted to check, because we can also buy atmost 80 pounds, we could have bought 3 of 25 pound bag and 1 bag of 5 pound, which comes to 96.75 + 13.85 ( 5 pound bag cost ).\ = 110 approx.

Because my answer was not there, I chose 96.75.

Is my approach correct ?
GMAT Club Bot
Re: A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85 &nbs [#permalink] 06 Nov 2018, 23:11
Display posts from previous: Sort by

A garden center sells a certain grass seed in 5-pound bags at $13.85

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.