GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 24 Sep 2018, 04:55

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

All of the following diets would supply at least 75 grams of fat. Whic

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 49385
All of the following diets would supply at least 75 grams of fat. Whic  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Oct 2017, 01:25
1
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  55% (hard)

Question Stats:

55% (01:42) correct 45% (01:53) wrong based on 87 sessions

HideShow timer Statistics

Image

All of the following diets would supply at least 75 grams of fat. Which of the diets costs the least?

(A) 200 grams of A, 150 grams of B
(B) 500 grams of B, 100 grams of A
(C) 200 grams of C
(D) 150 grams of A, 100 grams of C
(E) 300 grams of A

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Manager
Manager
avatar
G
Joined: 15 Feb 2017
Posts: 80
Re: All of the following diets would supply at least 75 grams of fat. Whic  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Oct 2017, 01:35
IMO Option E
The cost of 300 grams of A is Rs 5.40 which is the least among the five choices.
Senior SC Moderator
avatar
V
Joined: 22 May 2016
Posts: 1979
Premium Member CAT Tests
All of the following diets would supply at least 75 grams of fat. Whic  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Dec 2017, 21:47
Bunuel wrote:
Image

All of the following diets would supply at least 75 grams of fat. Which of the diets costs the least?

(A) 200 grams of A, 150 grams of B
(B) 500 grams of B, 100 grams of A
(C) 200 grams of C
(D) 150 grams of A, 100 grams of C
(E) 300 grams of A

Good question.

Looking at cost per gram of fat, we have
Food A: 1.80/30 = .06 per gram
Food B: 3.00/10 = .30 per gram
Food C: 2.75/40 \(\approx{.07}\) per gram

Dump ANY choice with Food B.

You could buy five grams of A for ONE gram of B, and 4+ grams of C for one gram of B.

Eliminate Answers A and B.

The other three were too close to call in my head, but the numbers are easy.

(C) 200 grams of Food C
If 100g = 2.75, 200g will be double that: $5.50

(D) 150 grams of A, 100 grams of C
A: 1.5($1.80) = $2.70
C: 2.75
Total: $5.45

(E) 300 grams of A
3($1.80) = $5.40

Answer E

**I did not calculate A or B while on the timer, but
(A) 200 grams of A, 150 grams of B:
2($1.80) + 1.5(3.00) =
$3.60 + 4.50 = $8.10

(B) 500 grams of B, 100 grams of A
5($3.00) + $1.80 = $16.80

No contest.

_________________

In the depths of winter, I finally learned
that within me there lay an invincible summer.

-- Albert Camus, "Return to Tipasa"

GMAT Club Bot
All of the following diets would supply at least 75 grams of fat. Whic &nbs [#permalink] 03 Dec 2017, 21:47
Display posts from previous: Sort by

All of the following diets would supply at least 75 grams of fat. Whic

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Events & Promotions

PREV
NEXT


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.