GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 21 Oct 2019, 23:07

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

At Leo’s Lumberyard, an 8-foot long wooden pole costs $3.00. At this r

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58398
At Leo’s Lumberyard, an 8-foot long wooden pole costs $3.00. At this r  [#permalink]

Show Tags

New post 04 Feb 2019, 04:09
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

68% (01:26) correct 32% (01:31) wrong based on 19 sessions

HideShow timer Statistics

RC Moderator
User avatar
V
Joined: 24 Aug 2016
Posts: 789
GMAT 1: 540 Q49 V16
GMAT 2: 680 Q49 V33
GMAT ToolKit User Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: At Leo’s Lumberyard, an 8-foot long wooden pole costs $3.00. At this r  [#permalink]

Show Tags

New post 04 Feb 2019, 04:18
1 foot = 12 inches ..... Hence, according to the Q.......

8 feet or 8*12 inches costs = 300 cents
Hence 1 inches costs = \(\frac{300}{{8*12}}\) cents
Thus 16 inches costs = \(\frac{{300*16}}{{8*12}}\) cents = 50 cents ......Ans C
_________________
Please let me know if I am going in wrong direction.
Thanks in appreciation.
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
D
Joined: 18 Aug 2017
Posts: 5027
Location: India
Concentration: Sustainability, Marketing
GPA: 4
WE: Marketing (Energy and Utilities)
GMAT ToolKit User Premium Member
Re: At Leo’s Lumberyard, an 8-foot long wooden pole costs $3.00. At this r  [#permalink]

Show Tags

New post 04 Feb 2019, 04:34
Bunuel wrote:
At Leo’s Lumberyard, an 8-foot long wooden pole costs $3.00. At this rate, what is the cost, in cents, of a pole that is 16 inches long?

A) ​0.5

B) ​48

C) ​50 ​

D) 64 ​

E) 96


1 feet = 12inches
8 feet = 96 inches
cost of 1 inches = 3 $; 300 cents/ 96
cost of 16 inches
300* 16/ 96 = 50
IMOC
SVP
SVP
User avatar
V
Status: It's near - I can see.
Joined: 13 Apr 2013
Posts: 1687
Location: India
Concentration: International Business, Operations
Schools: INSEAD Jan '19
GPA: 3.01
WE: Engineering (Real Estate)
Reviews Badge CAT Tests
At Leo’s Lumberyard, an 8-foot long wooden pole costs $3.00. At this r  [#permalink]

Show Tags

New post 05 Feb 2019, 00:06
Bunuel wrote:
At Leo’s Lumberyard, an 8-foot long wooden pole costs $3.00. At this rate, what is the cost, in cents, of a pole that is 16 inches long?

A) ​0.5

B) ​48

C) ​50 ​

D) 64 ​

E) 96


We know 8 - feet = 12*8 = 96 inches

$3.00 = 100*3 = 300 cents

\(\frac{96}{300}\) = \(\frac{16}{X}\)

X = 50 cents

Hence (C)

_________________
"Do not watch clock; Do what it does. KEEP GOING."
GMAT Club Bot
At Leo’s Lumberyard, an 8-foot long wooden pole costs $3.00. At this r   [#permalink] 05 Feb 2019, 00:06
Display posts from previous: Sort by

At Leo’s Lumberyard, an 8-foot long wooden pole costs $3.00. At this r

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne