GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 22 Oct 2019, 04:20

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cost in cents

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58428
At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cost in cents  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 24 Jul 2019, 05:08
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  15% (low)

Question Stats:

83% (01:49) correct 17% (02:43) wrong based on 35 sessions

HideShow timer Statistics


Originally posted by Bunuel on 10 Apr 2019, 00:13.
Last edited by SajjadAhmad on 24 Jul 2019, 05:08, edited 1 time in total.
Added Source.
VP
VP
User avatar
D
Joined: 31 Oct 2013
Posts: 1465
Concentration: Accounting, Finance
GPA: 3.68
WE: Analyst (Accounting)
CAT Tests
Re: At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cost in cents  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Apr 2019, 00:46
Bunuel wrote:
At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cost in cents of a bag weighing 9 ounces? (1 pound = 16 ounces)

(A) 30
(B) 60
(C) 90
(D) 120
(E) 150



1 pound = 16 ounces

3*16 = 48 ounces

48 ounces cost $8

9 ounces cost = (8/48)*9 = $ 3/2

Now convert 3/2 into cents

3/2 * 100 = 150 cents.

E is the correct answer.
Intern
Intern
User avatar
B
Joined: 03 Nov 2018
Posts: 32
Re: At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cost in cents  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Apr 2019, 00:56
3 pounds = 8 dollars
3 * 16 ounces = 48 ounces = 800 cents

Now we have to get 9 ounces.

48 * 9/48 = 800 * 9/48 Factor 800 and 48 to scrap some numbers and to make an easier calculation.
9 = 200 * 4 * 3 *3 / 4 * 4 * 3
9 = 200 * 3 / 4 = 150 cents
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
D
Joined: 18 Aug 2017
Posts: 5031
Location: India
Concentration: Sustainability, Marketing
GPA: 4
WE: Marketing (Energy and Utilities)
GMAT ToolKit User Premium Member
Re: At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cost in cents  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Apr 2019, 02:29
Bunuel wrote:
At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cost in cents of a bag weighing 9 ounces? (1 pound = 16 ounces)

(A) 30
(B) 60
(C) 90
(D) 120
(E) 150


given
3*16 = 800
so 1 ounce = 800/48
and 9 ounce cost = 800*9 /48
IMO E ; 150
GMAT Club Bot
Re: At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cost in cents   [#permalink] 10 Apr 2019, 02:29
Display posts from previous: Sort by

At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cost in cents

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne