GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 25 Apr 2019, 19:26

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Intern
Intern
avatar
Joined: 15 Dec 2015
Posts: 34
At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Dec 2015, 21:36
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  65% (hard)

Question Stats:

69% (02:58) correct 31% (03:20) wrong based on 111 sessions

HideShow timer Statistics

At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a 20-pack for $3.05, and a 250-pack for $22.95. What is the greatest number of hot dogs you can buy at this store with $200?

(A) 1,108

(B) 2,100

(C) 2,108

(D) 2,124

(E) 2,256


Sent from my iPhone using Tapatalk
Intern
Intern
avatar
Joined: 15 Dec 2015
Posts: 34
Re: At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Dec 2015, 21:40
If you know the answer to this question , plz explain how you got it by showing full working out ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Verbal Forum Moderator
User avatar
V
Status: Greatness begins beyond your comfort zone
Joined: 08 Dec 2013
Posts: 2260
Location: India
Concentration: General Management, Strategy
Schools: Kelley '20, ISB '19
GPA: 3.2
WE: Information Technology (Consulting)
GMAT ToolKit User Reviews Badge CAT Tests
Re: At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Dec 2015, 02:20
Price of 8-pack = $1.55
Price of 20-pack = $3.05
Price of 250-pack =$22.95
Initially we need to check which of these packs will provide us with the highest value for money (Minimum unit price of a hot dog )
LCM of 8 , 20 and 250 is 1000
Total cost of 1000 hot dogs
-when all hot dogs are bought in 8-pack = 1.55* (1000/8) = 1.55 *125 = 193.75 $
-when all hot dogs are bought in 20-pack = 3.05 * (1000/20) = 3.05 * 50 = 152.5 $
-when all hot dogs are bought in 250-pack = 22.95 * 4 = 91.8 $
At this step we know that in order to buy greatest number of hot dogs we need to maximize the number of 250 pack , then 20 pack and then 8 pack .( with the amount remaining after each successive steps)

To maximize number of hot dogs with 200$
Total number of hot dogs bought in 250-pack = 22.95*8 =183.6$
Amount remaining = 200 - 183.6 = 16.4$
With this we can buy 5 of 20-pack = 3.05*5 15.25 $
Amount remaining = 16.4 - 15.25 = 1.15$
This amount is too less to buy any 8- pack .

Greatest number of hot dogs one can buy with 200 $ = 250*8 + 20*5 = 2100

Answer B
_________________
When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it. - Henry Ford
The Moment You Think About Giving Up, Think Of The Reason Why You Held On So Long
+1 Kudos if you find this post helpful
Intern
Intern
avatar
Joined: 15 Dec 2015
Posts: 34
Re: At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Dec 2015, 08:01
Thank You!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Manager
Manager
avatar
Joined: 01 Aug 2014
Posts: 54
Schools: Rotman '17 (A)
GMAT 1: 710 Q44 V42
Re: At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Dec 2015, 17:09
Is there a 2 min solution for this problem? The above calculations seem time-intensive.
Director
Director
User avatar
G
Joined: 20 Feb 2015
Posts: 795
Concentration: Strategy, General Management
Premium Member
Re: At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a  [#permalink]

Show Tags

New post 24 Dec 2015, 05:02
price per hot dog in 1st case = $0.19
Price per hot dog in 2nd case = $0.152
Price per hot dog in 3rd case = $0.091



the lowest being the 3rd
max number of hot dogs he can buy as per 3rd case =200/22.95 =8.714 = 8 -- > total hot dogs =8*250=2000
The answer should be > 2000
not much of a help
the money left = 200-183.6= $16.4
he can now use the price in case 2
16.4/3.05 =5.3 = ~5 = 5*20 = $100
money left=$1.1 which is < the minimum required $1.55
Thus total hot dogs = 2100

Too much calculation though !!
Verbal Forum Moderator
User avatar
V
Status: Greatness begins beyond your comfort zone
Joined: 08 Dec 2013
Posts: 2260
Location: India
Concentration: General Management, Strategy
Schools: Kelley '20, ISB '19
GPA: 3.2
WE: Information Technology (Consulting)
GMAT ToolKit User Reviews Badge CAT Tests
Re: At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a  [#permalink]

Show Tags

New post 24 Dec 2015, 05:26
1
Anonamy wrote:
Is there a 2 min solution for this problem? The above calculations seem time-intensive.


Hi Anonamy,
Initially we need to check which of these packs will provide us with the highest value for money (Minimum unit price of a hot dog )

LCM of 8 , 20 and 250 is 1000
Total cost of 1000 hot dogs
-when all hot dogs are bought in 8-pack = 1.55* (1000/8) = 1.55 *125 = 193.75 $
-when all hot dogs are bought in 20-pack = 3.05 * (1000/20) = 3.05 * 50 = 152.5 $
-when all hot dogs are bought in 250-pack = 22.95 * 4 = 91.8 $


Though i have shown the calculations here , you need not do the above on the test . One can use estimation here .
Price of 8-pack = $1.55
Price of 20-pack = $3.05
20 is 2.5 times 8 , so we can estimate here that 1.55*2.5 ~ 3.75+ (+ signifies slightly more) . More than cost of 8 - pack.

Now , comparing 20 -pack vs 250 - pack
250 is 12.5 times 20 . Even if we estimate it as 12 .
We can estimate price as 12* 3.05 ~ 36+ (+ signifies slightly more) .

At this step we know that in order to buy greatest number of hot dogs we need to maximize the number of 250 pack , then 20 pack and then 8 pack .( with the amount remaining after each successive steps)

To maximize number of hot dogs with 200$
Total number of hot dogs bought in 250-pack = 22.95*8 =183.6$
Amount remaining = 200 - 183.6 = 16.4$
With this we can buy 5 of 20-pack = 3.05*5 15.25 $
Amount remaining = 16.4 - 15.25 = 1.15$
This amount is too less to buy any 8- pack .

Since two answers are really close - 2100 and 2108 , i would not recommend estimation here .

Greatest number of hot dogs one can buy with 200 $ = 250*8 + 20*5 = 2100

Answer B
_________________
When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it. - Henry Ford
The Moment You Think About Giving Up, Think Of The Reason Why You Held On So Long
+1 Kudos if you find this post helpful
Manager
Manager
avatar
Joined: 01 Aug 2014
Posts: 54
Schools: Rotman '17 (A)
GMAT 1: 710 Q44 V42
Re: At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a  [#permalink]

Show Tags

New post 24 Dec 2015, 07:44
Thank you SkyWalker18, the estimation you did there is more promising.

When I approached the question, my first step was to figure out the price per hotdog in a package of 8, then a package of 20, and then of 250. By this time I was 90 seconds in. Then I divided 200 by $23 (slight estimation). Could go explaining my steps but my point is, by the time I can finish this question (accurately) I'm at 3 minutes or more. nmery easy, I understand what it's asking and what's required very well. But the steps are just too lengthy and if I got this question on test day (in 2 weeks) I know I would find myself with only 30 seconds left on the next question... That's disconcerting.
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 24 Jul 2016
Posts: 51
Re: At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jul 2017, 17:36
this kind of math will most probably not appear on GMAT.
GMAT Club Bot
Re: At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a   [#permalink] 23 Jul 2017, 17:36
Display posts from previous: Sort by

At the wholesale store you can buy an 8-pack of hot dogs for $1.55, a

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.