GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 06 Dec 2019, 03:34

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

By selling 60 oranges at 624 taka , loss is cost price of 8 orange , t

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
VP
VP
User avatar
D
Joined: 31 Oct 2013
Posts: 1489
Concentration: Accounting, Finance
GPA: 3.68
WE: Analyst (Accounting)
CAT Tests
By selling 60 oranges at 624 taka , loss is cost price of 8 orange , t  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 30 Nov 2019, 23:17
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

80% (01:27) correct 20% (02:12) wrong based on 5 sessions

HideShow timer Statistics

By selling 60 oranges at 624 $ , loss is cost price of 8 orange , the cost price of one orange is :

A. 10
B. 10.5
C. 11
D. 11.5
E. 12

Originally posted by KSBGC on 30 Nov 2019, 22:38.
Last edited by KSBGC on 30 Nov 2019, 23:17, edited 1 time in total.
Director
Director
User avatar
V
Joined: 28 Jul 2016
Posts: 670
Location: India
Concentration: Finance, Human Resources
GPA: 3.97
WE: Project Management (Investment Banking)
Reviews Badge
Re: By selling 60 oranges at 624 taka , loss is cost price of 8 orange , t  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Nov 2019, 23:10
KSBGC wrote:
By selling 60 oranges at 624 $ , loss is cost price of 8 orange , the cost price of one orange is :

A. 10
B. 10.5
C. 11
D. 11.5
E. 12.5


given
60c- 60s = 8c
or 624 = 52c
c = 12
Somehow non of the options match
Where did I go wrong?
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 27 Nov 2018
Posts: 5
Concentration: Operations, Entrepreneurship
CAT Tests
Re: By selling 60 oranges at 624 taka , loss is cost price of 8 orange , t  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Nov 2019, 23:49
globaldesi your answer is correct.
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 16 Feb 2015
Posts: 124
Location: United States
Concentration: Finance, Operations
Schools: INSEAD, ISB
Re: By selling 60 oranges at 624 taka , loss is cost price of 8 orange , t  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Nov 2019, 23:54
globaldesi wrote:
KSBGC wrote:
By selling 60 oranges at 624 $ , loss is cost price of 8 orange , the cost price of one orange is :

A. 10
B. 10.5
C. 11
D. 11.5
E. 12.5


given
60c- 60s = 8c
or 624 = 52c
c = 12
Somehow non of the options match
Where did I go wrong?


Now options are corrected. I also attempted the question.
Found same mistake.
As answer was coming 12.
GMAT Club Bot
Re: By selling 60 oranges at 624 taka , loss is cost price of 8 orange , t   [#permalink] 30 Nov 2019, 23:54
Display posts from previous: Sort by

By selling 60 oranges at 624 taka , loss is cost price of 8 orange , t

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne