Last visit was: 07 Jul 2025, 21:32 It is currently 07 Jul 2025, 21:32
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
User avatar
Bismuth83
User avatar
DI Forum Moderator
Joined: 15 Sep 2024
Last visit: 05 Jul 2025
Posts: 718
Own Kudos:
1,991
 [10]
Given Kudos: 441
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 718
Kudos: 1,991
 [10]
1
Kudos
Add Kudos
9
Bookmarks
Bookmark this Post
Most Helpful Reply
User avatar
Bunuel
User avatar
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Last visit: 07 Jul 2025
Posts: 102,569
Own Kudos:
739,258
 [1]
Given Kudos: 97,014
Products:
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 102,569
Kudos: 739,258
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
General Discussion
User avatar
Bismuth83
User avatar
DI Forum Moderator
Joined: 15 Sep 2024
Last visit: 05 Jul 2025
Posts: 718
Own Kudos:
1,991
 [2]
Given Kudos: 441
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 718
Kudos: 1,991
 [2]
2
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
Edoua
Joined: 18 Feb 2024
Last visit: 10 Jun 2025
Posts: 102
Own Kudos:
Given Kudos: 638
Posts: 102
Kudos: 54
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Bismuth83

It’s mentioned
1) the total cost per KWh is $0.18
2)the use both type of light (no where it’s mentioned separately or not)

Let’s assume they both type at the same time
This mean $0.18 per KWh is constituted by both types of light
(Per hour , icicle can contribute $x and string lights (0.18-x)

So to find the total amount by string lights on that day, we can’t simply multiply $0.18*1.5 (because this will means each type individually contributed the same amount. Only possible if both type didn’t work together) —> that is not mentioned in the statement.

Is there something I’m missing?
User avatar
Bismuth83
User avatar
DI Forum Moderator
Joined: 15 Sep 2024
Last visit: 05 Jul 2025
Posts: 718
Own Kudos:
1,991
 [1]
Given Kudos: 441
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 718
Kudos: 1,991
 [1]
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
I think you might be confused with the terms for power and energy. Let me try to explain it better without units.

Over the day, string lights consume in total \(E_1\), which is an amount of energy. Similarly, icicle lights consume in total \(E_2\).

We're given that the cost for energy consumption is $0.18 per unit (or 1). So, the total cost for string lights would be the cost rate multiplied by how much is being consumed in total. This is: $0.18 \( * \) \(E_1\).

I hope that helped! Feel free to ask more questions.
Edoua
Bismuth83

It’s mentioned
1) the total cost per KWh is $0.18
2)the use both type of light (no where it’s mentioned separately or not)

Let’s assume they both type at the same time
This mean $0.18 per KWh is constituted by both types of light
(Per hour , icicle can contribute $x and string lights (0.18-x)

So to find the total amount by string lights on that day, we can’t simply multiply $0.18*1.5 (because this will means each type individually contributed the same amount. Only possible if both type didn’t work together) —> that is not mentioned in the statement.

Is there something I’m missing?
Moderator:
Math Expert
102569 posts