GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 23 Sep 2018, 13:10

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many poun

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 49320
Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many poun  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Dec 2017, 01:00
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  45% (medium)

Question Stats:

54% (00:52) correct 46% (01:05) wrong based on 74 sessions

HideShow timer Statistics

Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many pounds of fruit did Greg buy?

(1) The price of each pound of bananas is $0.49

(2) The price of each pound of apples is $0.98

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 6802
Re: Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many poun  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Dec 2017, 07:42
1
Bunuel wrote:
Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many pounds of fruit did Greg buy?

(1) The price of each pound of bananas is $0.49

(2) The price of each pound of apples is $0.98




value of both things given, so statement combined can be sufficient

But when you look at the similar type of values, look for a trap..
combined..
\(0.49b+0.98a = 2.45....................
0.49b+2*0.49a = 5*0.49....................
b+2a=5\)
two possiblities
b=3,a=1
b=1, a=2

insuff

E
_________________

1) Absolute modulus : http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
2)Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html
3) effects of arithmetic operations : https://gmatclub.com/forum/effects-of-arithmetic-operations-on-fractions-269413.html


GMAT online Tutor

Manager
Manager
avatar
B
Joined: 24 Nov 2016
Posts: 152
Re: Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many poun  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Dec 2017, 10:15
Bunuel wrote:
Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many pounds of fruit did Greg buy?

(1) The price of each pound of bananas is $0.49

(2) The price of each pound of apples is $0.98


(1) b = 49 $/lbs: not suf.
(2) a = 98 $/lbs: not suf.
(3) total price is 245 cents which can be [i] 1 pound of banana + 2 pounds of apples = 49 + 2*98 = 245 cents. Or, [ii] 3 pounds of bananas + 1 pound of apples = 3*49 + 98 = 245 cents; We have two solutions [i] 3 pounds of fruit and [ii] 4 pounds of fruit. not suf.
(E) is the answer.
Target Test Prep Representative
User avatar
G
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 3515
Location: United States (CA)
Re: Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many poun  [#permalink]

Show Tags

New post 11 Jan 2018, 15:06
Bunuel wrote:
Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many pounds of fruit did Greg buy?

(1) The price of each pound of bananas is $0.49

(2) The price of each pound of apples is $0.98


We can let b = the number of pounds of bananas he bought and a = the number of pounds of apples he bought, and we know the total spent is $2.45.

Statement One Alone:

The price of each pound of bananas is $0.49.

Since we do not know anything about the price of apples, statement one alone is not sufficient to answer the question.

Statement Two Alone:

The price of each pound of apples is $0.98.

Since we do not know anything about the price of bananas, statement two alone is not sufficient to answer the question.

Statements One and Two Together:

Using statements one and two, we can create the equation:

0.49b + 0.98a = 2.45

49b + 98a = 245

49(b + 2a) = 245

b + 2a = 5

Since we cannot determine a unique value of a or b (for example, a could be 2 and b could be 1 OR a could be 1 and b could be 3), the statements together are not sufficient.

Answer: E
_________________

Scott Woodbury-Stewart
Founder and CEO

GMAT Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

Math Revolution GMAT Instructor
User avatar
V
Joined: 16 Aug 2015
Posts: 6227
GMAT 1: 760 Q51 V42
GPA: 3.82
Premium Member
Re: Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many poun  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Jan 2018, 10:08
Bunuel wrote:
Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many pounds of fruit did Greg buy?

(1) The price of each pound of bananas is $0.49

(2) The price of each pound of apples is $0.98


Forget conventional ways of solving math questions. For DS problems, the VA (Variable Approach) method is the quickest and easiest way to find the answer without actually solving the problem. Remember that equal numbers of variables and independent equations ensure a solution.

Since we have 2 variables and 0 equations,C is most likely to be the answer. So, we should consider 1) & 2) first, since we can save time by first checking whether conditions 1) and 2) are sufficient, when taken together.

Let \(a\) and \(b\) be the numbers of apples and bananas Greg bought.

\(0.98 a + 0.49 b = 2.45\)
\(98 a + 49 b = 245\)
\(2 a + b = 5\)

Since we have two solutions \(a = 1, b = 4\) or \(a = 2, b = 1\), both conditions together are not sufficient.

Therefore, the answer is E.

Normally, in problems which require 2 equations, such as those in which the original conditions include 2 variables, or 3 variables and 1 equation, or 4 variables and 2 equations, each of conditions 1) and 2) provide an additional equation. In these problems, the two key possibilities are that C is the answer (with probability 70%), and E is the answer (with probability 25%). Thus, there is only a 5% chance that A, B or D is the answer. This occurs in common mistake types 3 and 4. Since C (both conditions together are sufficient) is the most likely answer, we save time by first checking whether conditions 1) and 2) are sufficient, when taken together. Obviously, there may be cases in which the answer is A, B, D or E, but if conditions 1) and 2) are NOT sufficient when taken together, the answer must be E.
_________________

MathRevolution: Finish GMAT Quant Section with 10 minutes to spare
The one-and-only World’s First Variable Approach for DS and IVY Approach for PS with ease, speed and accuracy.
"Only $99 for 3 month Online Course"
"Free Resources-30 day online access & Diagnostic Test"
"Unlimited Access to over 120 free video lessons - try it yourself"

GMAT Club Bot
Re: Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many poun &nbs [#permalink] 15 Jan 2018, 10:08
Display posts from previous: Sort by

Greg buys bananas and apples for a total price of $2.45. How many poun

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Events & Promotions

PREV
NEXT


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.