GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 17 Oct 2019, 16:20

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

If 12 equally priced melons cost a total of $9.60, then what is the co

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58402
If 12 equally priced melons cost a total of $9.60, then what is the co  [#permalink]

Show Tags

New post 19 Feb 2019, 23:55
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  25% (medium)

Question Stats:

86% (00:55) correct 14% (01:15) wrong based on 14 sessions

HideShow timer Statistics

Manager
Manager
avatar
S
Joined: 13 Oct 2018
Posts: 85
Location: India
GPA: 3.1
WE: Information Technology (Computer Software)
Re: If 12 equally priced melons cost a total of $9.60, then what is the co  [#permalink]

Show Tags

New post 20 Feb 2019, 00:06
3
Answer is B .

Equally priced melons

so price of each melon = 9.6/12 = .8

so cost of 9 = .8*9 = 7.3

pleasr award kudos if helpful

Posted from my mobile device
_________________
Ankit
GMAT is tough so I am ...
Giving Kudos is the best way to encourage and appreciate people
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
D
Joined: 18 Aug 2017
Posts: 5014
Location: India
Concentration: Sustainability, Marketing
GPA: 4
WE: Marketing (Energy and Utilities)
GMAT ToolKit User Premium Member
Re: If 12 equally priced melons cost a total of $9.60, then what is the co  [#permalink]

Show Tags

New post 20 Feb 2019, 01:57
Bunuel wrote:
If 12 equally priced melons cost a total of $9.60, then what is the cost of 9 of these melons?

A. $7.00
B. $7.20
C. $8.00
D. $8.45
E. $8.65


9.6/12 * 9
IMO B
7.2 $
GMAT Club Bot
Re: If 12 equally priced melons cost a total of $9.60, then what is the co   [#permalink] 20 Feb 2019, 01:57
Display posts from previous: Sort by

If 12 equally priced melons cost a total of $9.60, then what is the co

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne