It is currently 11 Dec 2017, 21:55

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

If powdered drink mix costs c cents per ounce and p pounds of it are p

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Top Contributor
Senior RC Moderator
User avatar
P
Status: It always seems impossible until it's done!!
Joined: 29 Aug 2012
Posts: 1063

Kudos [?]: 1597 [0], given: 281

Location: India
GMAT 1: 680 Q47 V34
WE: General Management (Aerospace and Defense)
GMAT ToolKit User Premium Member Reviews Badge
If powdered drink mix costs c cents per ounce and p pounds of it are p [#permalink]

Show Tags

New post 30 Oct 2017, 12:23
Top Contributor
1
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  75% (hard)

Question Stats:

44% (01:42) correct 56% (01:35) wrong based on 27 sessions

HideShow timer Statistics

If powdered drink mix costs c cents per ounce and p pounds of it are purchased by a supplier who intends to resell it, what will be the total revenue, in dollars, in terms of c and p if all of the drink mix is sold at a price per ounce equivalent to three times what the supplier paid? (16 ounces = 1 pound and 100 cents = 1 dollar)

(A) \(48cp\)

(B) \(\frac{32cp}{100}\)

(C) \(\frac{100(32)}{cp}\)

(D) \(\frac{12cp}{25}\)

(E) \(\frac{25cp}{12}\)
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Become a GMAT Club Premium member to avail lot of discounts

Kudos [?]: 1597 [0], given: 281

Expert Post
Math Expert
User avatar
D
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 5337

Kudos [?]: 6097 [0], given: 121

If powdered drink mix costs c cents per ounce and p pounds of it are p [#permalink]

Show Tags

New post 30 Oct 2017, 20:24
Expert's post
1
This post was
BOOKMARKED
Gnpth wrote:
If powdered drink mix costs c cents per ounce and p pounds of it are purchased by a supplier who intends to resell it, what will be the total revenue, in dollars, in terms of c and p if all of the drink mix is sold at a price per ounce equivalent to three times what the supplier paid? (16 ounces = 1 pound and 100 cents = 1 dollar)

(A) \(48cp\)

(B) \(\frac{32cp}{100}\)

(C) \(\frac{100(32)}{cp}\)

(D) \(\frac{12cp}{25}\)

(E) \(\frac{25cp}{12}\)



PROPER method:_
The most important and crucial step is to convert cents per ounce to pounds per dollar
so price c cents per ounce....c cents per \(\frac{1}{16}\) dollars = 16c cents per dollar = \(\frac{16c}{100}\) pounds per dollar
so price of p dollars = \(p*\frac{16c}{100}=\frac{4*pc}{25}\)...
THRICE of this cost =\(3*\frac{4*pc}{25} = \frac{12pc}{25}\)

D

SUBSTITUTION


take easy number..
let c be 100 and p be 1....
so he spends c cents per ounce = 100 cents per 1/16 pound or 1600cents per pound = 16 dollars per pound..
and since he buys 1 pound , 16*1 = 16 dollars..

Now are answer should give ans as 16*3=48

check choices

(A) \(48cp.....48*100*1.....NO\)

(B) \(\frac{32cp}{100} = \frac{32*100*1}{100}=32.......no\)

(C) \(\frac{100(32)}{cp}.... \frac{100*32}{100*1}=32....no\)

(D) \(\frac{12cp}{25}=\frac{12*100*1}{25}=12*4=48....yes\)

(E) \(\frac{25cp}{12}.....\frac{25*100*1}{12}.....no\)

D
_________________

Absolute modulus :http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html

Kudos [?]: 6097 [0], given: 121

If powdered drink mix costs c cents per ounce and p pounds of it are p   [#permalink] 30 Oct 2017, 20:24
Display posts from previous: Sort by

If powdered drink mix costs c cents per ounce and p pounds of it are p

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.