GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 20 Oct 2019, 04:26

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58434
If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of  [#permalink]

Show Tags

New post 05 Jul 2017, 04:59
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  15% (low)

Question Stats:

83% (01:47) correct 17% (02:14) wrong based on 83 sessions

HideShow timer Statistics

Senior PS Moderator
User avatar
V
Joined: 26 Feb 2016
Posts: 3335
Location: India
GPA: 3.12
If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of  [#permalink]

Show Tags

New post 05 Jul 2017, 05:08
1
Since the cost of 12 eggs varies from 0.9 to 1.2$, cost of 4 eggs will vary from 0.3 to 0.4$
Similarly since cost of 5 sandwiches varies from 10 to 15$, the cost of 3 sandwiches is between 6$ and 9$
This is because the cost of a single sandwich is between 2 and 3$.

Hence the cost of 3 sandwiches and 4 eggs will cost between $6.30 and $9.40(Option D)
_________________
You've got what it takes, but it will take everything you've got
Director
Director
User avatar
D
Affiliations: IIT Dhanbad
Joined: 13 Mar 2017
Posts: 728
Location: India
Concentration: General Management, Entrepreneurship
GPA: 3.8
WE: Engineering (Energy and Utilities)
Re: If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of  [#permalink]

Show Tags

New post 05 Jul 2017, 06:39
Bunuel wrote:
If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of 5 sandwiches varies between $10 and $15, then the cost of 4 eggs and 3 sandwiches varies between

(A) $2.15 and $3.20
(B) $2.30 and $3.40
(C) $6.40 and $9.30
(D) $6.30 and $9.40
(E) $9.30 and $12.40


0.90 < 12 eggs < 1.20
Divide by 3
0.30 < 4 eggs < 0.40.................... i

Similarly,
10 < 5 sandwich < 15
Multiply by 3/5
6 < 3 sandwich < 9 ...................... ii

From i and ii , 6.30 < 4 eggs + 3 sandwiches < 9.40

Answer D
_________________
CAT 2017 (98.95) & 2018 (98.91) : 99th percentiler
UPSC Aspirants : Get my app UPSC Important News Reader from Play store.

MBA Social Network : WebMaggu


Appreciate by Clicking +1 Kudos ( Lets be more generous friends.)



What I believe is : "Nothing is Impossible, Even Impossible says I'm Possible" : "Stay Hungry, Stay Foolish".
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
B
Joined: 28 Jun 2015
Posts: 283
Concentration: Finance
GPA: 3.5
Re: If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of  [#permalink]

Show Tags

New post 05 Jul 2017, 08:10
Cost of 1 egg ranges from = \(\frac{0.9}{12}\) to \(\frac{1.2}{12}\) = \($\frac{3}{40}\) to \($\frac{4}{40}\)

Cost of 1 sandwich ranges from = \(\frac{10}{5}\) to \(\frac{15}{5}\) = \($2\) to \($3\)

So, cost of 4 eggs and 3 sandwiches ranges from \((4*\frac{3}{40}) + (3*2)\) to \((4*\frac{4}{40}) + (3*3) = (\frac{3}{10} + 6)\) to \((\frac{2}{5} + 9) = $6.3\) to \($9.4\).
_________________
I used to think the brain was the most important organ. Then I thought, look what’s telling me that.
Board of Directors
User avatar
D
Status: QA & VA Forum Moderator
Joined: 11 Jun 2011
Posts: 4774
Location: India
GPA: 3.5
WE: Business Development (Commercial Banking)
GMAT ToolKit User
Re: If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of  [#permalink]

Show Tags

New post 05 Jul 2017, 08:21
Bunuel wrote:
If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of 5 sandwiches varies between $10 and $15, then the cost of 4 eggs and 3 sandwiches varies between

(A) $2.15 and $3.20
(B) $2.30 and $3.40
(C) $6.40 and $9.30
(D) $6.30 and $9.40
(E) $9.30 and $12.40


Given :
Quote:
cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20


So, The max value of an egg is 0.10 & the minimum value of an egg is 0.075

Given :
Quote:
cost of 5 sandwiches varies between $10 and $15


So, The max value of a sandwich is 2 & the minimum value of an egg is 3

Quote:
then the cost of 4 eggs and 3 sandwiches varies between


Max cost of 4 eggs is 0.40 & Max cost of 3 sandwich is 6 , Total cost is 9.00
Min cost of 4 eggs is 0.30 & Min cost of 3 sandwich is 9 , Total cost is 9.30

So, the range of values is between $6.30 and $9.40, answer will be (D)
_________________
Thanks and Regards

Abhishek....

PLEASE FOLLOW THE RULES FOR POSTING IN QA AND VA FORUM AND USE SEARCH FUNCTION BEFORE POSTING NEW QUESTIONS

How to use Search Function in GMAT Club | Rules for Posting in QA forum | Writing Mathematical Formulas |Rules for Posting in VA forum | Request Expert's Reply ( VA Forum Only )
Director
Director
avatar
S
Joined: 21 Mar 2016
Posts: 504
Reviews Badge
Re: If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Jul 2017, 01:09
Bunuel wrote:
If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of 5 sandwiches varies between $10 and $15, then the cost of 4 eggs and 3 sandwiches varies between

(A) $2.15 and $3.20
(B) $2.30 and $3.40
(C) $6.40 and $9.30
(D) $6.30 and $9.40
(E) $9.30 and $12.40


cost of 12 eggs is ranging from 0.90 to 1.20.
divide the whole thing by 3 gives cost of 4 eggs to range from 0.30 to 0.40....(1)

cost of 5 sandwiches range from 10 to 15
divide the whole thing by 5 gives cost of 1 sandwich range from 2 to 3
cost of 3 sandwich range from 6 to 9......(2)

adding 1 and 2 gives the range 6.3 to 9.4 as the range
Target Test Prep Representative
User avatar
G
Status: Head GMAT Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 2815
Re: If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of  [#permalink]

Show Tags

New post 14 Jul 2017, 10:39
Bunuel wrote:
If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of 5 sandwiches varies between $10 and $15, then the cost of 4 eggs and 3 sandwiches varies between

(A) $2.15 and $3.20
(B) $2.30 and $3.40
(C) $6.40 and $9.30
(D) $6.30 and $9.40
(E) $9.30 and $12.40


We can create the following compound inequalities:

0.9 < 12e < 1.2

Since we want to know the range of 4 eggs, we can divide the inequality by 3 and we have:

0.3 < 4e < 0.4

Next we have:

10 < 5s < 15

Dividing the entire inequality by 5, we have:

2 < s < 3

Multiply the entire inequality by 3, we have:

6 < 3s < 9

Adding the two inequalities together, we have:

6.30 < 4e + 5s < 9.40

Answer: D
_________________

Jeffrey Miller

Head of GMAT Instruction

Jeff@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

Non-Human User
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 13316
Re: If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Sep 2018, 07:41
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________
GMAT Club Bot
Re: If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of   [#permalink] 29 Sep 2018, 07:41
Display posts from previous: Sort by

If the cost of 12 eggs varies between $0.90 and $1.20, and the cost of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne