GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 18 Jan 2019, 03:56

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in January
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
Open Detailed Calendar
  • Free GMAT Strategy Webinar

     January 19, 2019

     January 19, 2019

     07:00 AM PST

     09:00 AM PST

    Aiming to score 760+? Attend this FREE session to learn how to Define your GMAT Strategy, Create your Study Plan and Master the Core Skills to excel on the GMAT.
  • FREE Quant Workshop by e-GMAT!

     January 20, 2019

     January 20, 2019

     07:00 AM PST

     07:00 AM PST

    Get personalized insights on how to achieve your Target Quant Score.

If the cost of p plums priced at 25 cents each equals the cost of p –

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
SVP
SVP
User avatar
V
Status: Preparing GMAT
Joined: 02 Nov 2016
Posts: 2033
Location: Pakistan
GPA: 3.39
Premium Member CAT Tests
If the cost of p plums priced at 25 cents each equals the cost of p –  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Dec 2018, 08:42
1
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  25% (medium)

Question Stats:

88% (00:47) correct 12% (02:26) wrong based on 17 sessions

HideShow timer Statistics

If the cost of p plums priced at 25 cents each equals the cost of p – 6 nectarines priced at 28 cents each, then p equals

A. 26
B. 42
C. 52
D. 56
E. 66

_________________

Final days of the GMAT Exam? => All GMAT Flashcards.
This Post Helps = Press +1 Kudos
Best of Luck on the GMAT!!

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 24 Jun 2018
Posts: 7
Re: If the cost of p plums priced at 25 cents each equals the cost of p –  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Dec 2018, 13:39
Answer is D ie. 56.

25 x p = 28 (p-6)

Solve for p to get 56.
GMAT Club Bot
Re: If the cost of p plums priced at 25 cents each equals the cost of p – &nbs [#permalink] 23 Dec 2018, 13:39
Display posts from previous: Sort by

If the cost of p plums priced at 25 cents each equals the cost of p –

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.