GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 11 Dec 2018, 03:25

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in December
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Open Detailed Calendar
  • Free GMAT Prep Hour

     December 11, 2018

     December 11, 2018

     09:00 PM EST

     10:00 PM EST

    Strategies and techniques for approaching featured GMAT topics. December 11 at 9 PM EST.
  • The winning strategy for 700+ on the GMAT

     December 13, 2018

     December 13, 2018

     08:00 AM PST

     09:00 AM PST

    What people who reach the high 700's do differently? We're going to share insights, tips and strategies from data we collected on over 50,000 students who used examPAL.

Last year the price of Rice was $40 per kg and the price of Wheat was

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Intern
Intern
User avatar
B
Joined: 06 May 2015
Posts: 46
Location: India
Schools: Darden '21
GPA: 4
Last year the price of Rice was $40 per kg and the price of Wheat was  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Oct 2018, 18:21
1
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

69% (01:38) correct 31% (01:53) wrong based on 49 sessions

HideShow timer Statistics

Last year the price of Rice was $40 per kg and the price of Wheat was $25 per kg. This year the price of Rice is $41 per kg and the price of Wheat is $28.50 per kg. The percent increase in the price of Wheat was how many percentage greater than the percent increase in the value of Rice?

A] 2.5
B] 6.25
c] 10.32
D] 11.5
E] 12.55
Director
Director
avatar
G
Joined: 19 Oct 2013
Posts: 509
Location: Kuwait
GPA: 3.2
WE: Engineering (Real Estate)
GMAT ToolKit User CAT Tests
Re: Last year the price of Rice was $40 per kg and the price of Wheat was  [#permalink]

Show Tags

New post 04 Oct 2018, 10:08
reynaldreni wrote:
Last year the price of Rice was $40 per kg and the price of Wheat was $25 per kg. This year the price of Rice is $41 per kg and the price of Wheat is $28.50 per kg. The percent increase in the price of Wheat was how many percentage greater than the percent increase in the value of Rice?

A] 2.5
B] 6.25
c] 10.32
D] 11.5
E] 12.55



We are given price of Wheat last year = 25 and price of wheat this year = 28.50

Percentage increase in wheat = \(\frac{new-old}{old} *100\) = \(\frac{28.50 - 25}{25}\) = \(\frac{3.5}{25}\)= \(\frac{14}{100} * 100\) = 14%

We are given price of rice last year = 40 and price of rice this year = 41.

\(\frac{41-40}{40}\)= \(\frac{1}{40} * 100\) = \(\frac{10}{4}\) = 2.5%

14% - 2.5% = 11.5%

Answer choice D
GMAT Club Bot
Re: Last year the price of Rice was $40 per kg and the price of Wheat was &nbs [#permalink] 04 Oct 2018, 10:08
Display posts from previous: Sort by

Last year the price of Rice was $40 per kg and the price of Wheat was

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.