Last visit was: 15 Jul 2024, 14:42 It is currently 15 Jul 2024, 14:42
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
SORT BY:
Date
Tags:
Show Tags
Hide Tags
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 94354
Own Kudos [?]: 641118 [0]
Given Kudos: 85011
Send PM
Current Student
Joined: 24 Aug 2016
Posts: 728
Own Kudos [?]: 786 [0]
Given Kudos: 97
GMAT 1: 540 Q49 V16
GMAT 2: 680 Q49 V33
Send PM
Board of Directors
Joined: 11 Jun 2011
Status:QA & VA Forum Moderator
Posts: 6049
Own Kudos [?]: 4765 [0]
Given Kudos: 463
Location: India
GPA: 3.5
WE:Business Development (Commercial Banking)
Send PM
Target Test Prep Representative
Joined: 14 Oct 2015
Status:Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Posts: 19133
Own Kudos [?]: 22641 [0]
Given Kudos: 286
Location: United States (CA)
Send PM
Re: The total cost of 8 bagels at a bakery is x dollars. At this cost per [#permalink]
Expert Reply
Bunuel wrote:
The total cost of 8 bagels at a bakery is x dollars. At this cost per bagel, which of the following represents the total cost, in dollars, of y bagels?


A. \(\frac{8}{xy}\)

B. \(\frac{8x}{y}\)

C. \(\frac{8y}{x}\)

D. \(\frac{xy}{8}\)

E. \(\frac{x}{8y}\)


Solution:

The cost per bagel is x/8, so the cost for y bagels is xy/8.

Alternate Solution:

We can set up the following proportion, letting d = the cost of the y bagels.:

x/8 = d/y

xy/8 = d

Answer: D
GMAT Club Bot
Re: The total cost of 8 bagels at a bakery is x dollars. At this cost per [#permalink]
Moderator:
Math Expert
94354 posts