GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 22 Aug 2018, 00:54

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 48119
Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jan 2017, 06:34
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  25% (medium)

Question Stats:

79% (01:32) correct 21% (02:12) wrong based on 131 sessions

HideShow timer Statistics

Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a large bag of breakfast cereal. Raisins cost $1.11 per pound and flakes cost $0.90 per pound. What must the grocer charge for a pound of the cereal to make a profit of $0.21 per pound?

A. $0.99
B. $1.00
C. $1.07
D. $1.20
E. $1.21

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Senior Manager
Senior Manager
User avatar
G
Joined: 19 Apr 2016
Posts: 274
Location: India
GMAT 1: 570 Q48 V22
GMAT 2: 640 Q49 V28
GPA: 3.5
WE: Web Development (Computer Software)
Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jan 2017, 07:21
Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a cereal of 7 pounds.
Thus we have, 3 * $1.11 + 4 * $0.90 = $6.93 (for 7 pounds of cereals)

Price of 1 pound of cereal = $6.93/7 = $0.99
To make a profit of $0.21 per pound the selling price of the cereal per pound must be $0.99 + $0.21 = $1.20

Hence option D is correct.
Senior Manager
Senior Manager
avatar
B
Joined: 24 Aug 2009
Posts: 477
Schools: Harvard, Columbia, Stern, Booth, LSB,
Re: Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jan 2017, 07:36
Top Contributor
Bunuel wrote:
Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a large bag of breakfast cereal. Raisins cost $1.11 per pound and flakes cost $0.90 per pound. What must the grocer charge for a pound of the cereal to make a profit of $0.21 per pound?

A. $0.99
B. $1.00
C. $1.07
D. $1.20
E. $1.21


Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a cereal of 7 pounds.
Total Cost of 7 Pounds of Cereals
3 * 1.11 + 4 * 0.90 = 6.93

Average Price/Pound = 6.93/7 = 0.99
Markup Price per pound to make a profit of 0.21 per pound= 1.20

Hence Answer D
_________________

If you like my Question/Explanation or the contribution, Kindly appreciate by pressing KUDOS.
Kudos always maximizes GMATCLUB worth
-Game Theory

If you have any question regarding my post, kindly pm me or else I won't be able to reply

SC Moderator
User avatar
D
Joined: 13 Apr 2015
Posts: 1710
Location: India
Concentration: Strategy, General Management
GMAT 1: 200 Q1 V1
GPA: 4
WE: Analyst (Retail)
GMAT ToolKit User Premium Member CAT Tests
Re: Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jan 2017, 08:22
1
Quantity = 7 pounds
Price = 3(1.11) + 4(0.9) = 6.93
Price per pound = 6.93/7 = 0.99

To make $0.21 profit the grocer must sell the cereal at 0.99 + 0.21 = $1.2

Answer: D
Manager
Manager
avatar
G
Status: Single
Affiliations: None
Joined: 09 Dec 2016
Posts: 112
GPA: 3.9
WE: Asset Management (Advertising and PR)
GMAT ToolKit User Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jan 2017, 08:28
Would love to know the answer. Thank you.
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 48119
Re: Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jan 2017, 11:30
Intern
Intern
avatar
Joined: 18 Jan 2017
Posts: 8
WE: Corporate Finance (Energy and Utilities)
Re: Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jan 2017, 14:36
This one asks us to calculate the weighted average of two mixtures.

Three pounds of raisins at a cost of $1.11 per pound are mixed with 4 pounds of corn flakes at a cost of $0.90 per pound

weighted average of the mixture = \(\frac{3 * 1.11 + 4 * 0.90}{7}\) = \(\frac{6.93}{7}\) = cost of the mixture per pound

to generate a profit of $0.21 , the selling price of the mixture should be : cost of the mixture + profit

= \(\frac{6.93}{7}\) + 0.21 = \(\frac{8.40}{7}\) = $1.20 = D ( Answer)
Intern
Intern
User avatar
B
Joined: 12 Jun 2016
Posts: 27
Location: India
Concentration: Entrepreneurship, Finance
GPA: 3.76
WE: Information Technology (Computer Software)
Re: Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jan 2017, 23:26
Total cost of 7 pound of cereal = 3*1.11 + 4 * 0.90 = $ 6.93
Cost per pound of cereal = $ 6.93 /7 = $ 0.99(This is cost price)
To make a profit of $ 0.21, the price grocer should charge = $ 0.99 + $ 0.21 = $ 1.20
Hence, Ans - D
Target Test Prep Representative
User avatar
G
Status: Head GMAT Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 2781
Re: Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jan 2017, 07:17
1
1
Bunuel wrote:
Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a large bag of breakfast cereal. Raisins cost $1.11 per pound and flakes cost $0.90 per pound. What must the grocer charge for a pound of the cereal to make a profit of $0.21 per pound?

A. $0.99
B. $1.00
C. $1.07
D. $1.20
E. $1.21


First we can determine the total cost to the grocer:

Cost for raisins = 3 x 1.11 = $3.33

Cost for corn flakes = 4 x 0.90 = $3.60

Total cost to grocer = $6.93

Cost per pound = 6.93/7 = $0.99

Since the grocer wants to make a profit of $0.21 per pound, he must charge:

0.99 + 0.21 = $1.20

Answer: D
_________________

Jeffery Miller
Head of GMAT Instruction

GMAT Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

e-GMAT Representative
User avatar
P
Joined: 04 Jan 2015
Posts: 1908
Re: Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Jul 2018, 23:27

Solution



Given:

    • Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a large bag of breakfast cereal
    • Raisins cost $1.11 per pound and flakes cost $0.90 per pound.

To find:

    • The selling price per pound of the cereal to make a profit of $0.21 per pound.

Approach and Working:

    • Cost Price of 3 pounds of raisins= 3*1.11= 3.33
    • Cost Price of 4 pounds of corn flakes = 4 * 0.90= 3.60

Hence, Cost price of 7-pound cereal meal= 3.33+3.60= 6.93.
    • Thus, selling price = 6.93+ 0.21*7
    • Selling price per pound= \(\frac{6.93}{7}+0.21\)= 0.99+0.21= 1.20

Hence, the correct answer is option D.

Answer: D
_________________








Register for free sessions
Number Properties | Algebra |Quant Workshop

Success Stories
Guillermo's Success Story | Carrie's Success Story

Ace GMAT quant
Articles and Question to reach Q51 | Question of the week

Must Read Articles
Number Properties – Even Odd | LCM GCD
Word Problems – Percentage 1 | Percentage 2 | Time and Work 1 | Time and Work 2 | Time, Speed and Distance 1 | Time, Speed and Distance 2
Advanced Topics- Permutation and Combination 1 | Permutation and Combination 2 | Permutation and Combination 3 | Probability
Geometry- Triangles 1 | Triangles 2 | Triangles 3 | Common Mistakes in Geometry
Algebra- Wavy line

Practice Questions
Number Properties 1 | Number Properties 2 | Algebra 1 | Geometry | Prime Numbers | Absolute value equations | Sets



| '4 out of Top 5' Instructors on gmatclub | 70 point improvement guarantee | www.e-gmat.com

Re: Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a &nbs [#permalink] 30 Jul 2018, 23:27
Display posts from previous: Sort by

Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Events & Promotions

PREV
NEXT


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.