GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 15 Nov 2018, 17:24

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in November
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
Open Detailed Calendar
  • Free GMAT Strategy Webinar

     November 17, 2018

     November 17, 2018

     07:00 AM PST

     09:00 AM PST

    Nov. 17, 7 AM PST. Aiming to score 760+? Attend this FREE session to learn how to Define your GMAT Strategy, Create your Study Plan and Master the Core Skills to excel on the GMAT.
  • GMATbuster's Weekly GMAT Quant Quiz # 9

     November 17, 2018

     November 17, 2018

     09:00 AM PST

     11:00 AM PST

    Join the Quiz Saturday November 17th, 9 AM PST. The Quiz will last approximately 2 hours. Make sure you are on time or you will be at a disadvantage.

A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular ch

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Current Student
User avatar
D
Joined: 12 Aug 2015
Posts: 2633
Schools: Boston U '20 (M)
GRE 1: Q169 V154
GMAT ToolKit User Premium Member
A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular ch  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 16 Apr 2016, 07:53
1
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  15% (low)

Question Stats:

90% (01:17) correct 10% (02:00) wrong based on 47 sessions

HideShow timer Statistics

A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular chocolate at $4 per pound in increment of whole pound only.If Barrett buys a pack of candies which costs him $31, how many pounds of premium chocolates are in the box?

[A] 1
[B] 2
[C] 3
[D] 4
[E] 5


P.S => Bit modified..

_________________


MBA Financing:- INDIAN PUBLIC BANKS vs PRODIGY FINANCE!

Getting into HOLLYWOOD with an MBA!

The MOST AFFORDABLE MBA programs!

STONECOLD's BRUTAL Mock Tests for GMAT-Quant(700+)

AVERAGE GRE Scores At The Top Business Schools!


Originally posted by stonecold on 16 Apr 2016, 05:56.
Last edited by stonecold on 16 Apr 2016, 07:53, edited 1 time in total.
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 7034
Re: A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular ch  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Apr 2016, 06:12
2
stonecold wrote:
A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular chocolate at $4 per pound in increment of whole pound only.If Barrett buys a pack of candies which costs him $31, how many pounds of premium chocolates are in the box?

[A] 1
2
[C] 3
[D] 4
[E] 5


P.S => Bit modifies..


let the number of premium be P and number of regular be R...
so 5P + 4R =31...
[b]clearly P has to ODD to make LHS Odd..
so P can take 1,3,5..
lets check for which values is R an integer..

when P=1
5+4R=31..
4R = 26.. NOT possible

when P=3
5*3+ 4R = 31
4R = 31-15 = 16
R = 4..
Ok

so ans is 3
C
_________________

1) Absolute modulus : http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
2)Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html
3) effects of arithmetic operations : https://gmatclub.com/forum/effects-of-arithmetic-operations-on-fractions-269413.html


GMAT online Tutor

Manager
Manager
avatar
Joined: 12 Jun 2015
Posts: 79
Reviews Badge
Re: A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular ch  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Apr 2016, 16:36
1
This question is a bit of Special equations with a single set of unique values.

the Equation stands : 5X + 4Y = 31

Subtract multiple of 5 from 31 and check whether the remaining total is divisible by 4

31 - 5 = 26 -> Not divisible by 4
31 - 10 = 21 -> Not divisible by 4
31 - 15 =16 -> Divisible by 4
31 - 20 =11 -> Not divisible by 4
31 - 25 =6 -> Not divisible by 4
31 - 30 =1 -> Not divisible by 4
Any multiple of 5 hereon will give a negative value for regular chocolates bought and hence, inadmissible

Thus Amount spent on regular chocolate= $16
Amount spent on Premium chocolate= $15
Price per premium chocolate = $5
No. Of boxes of premium chocolate bought = 15 / 5 = 3
Correct Option : C
Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
P
Joined: 16 Oct 2010
Posts: 8531
Location: Pune, India
Re: A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular ch  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Apr 2016, 21:21
stonecold wrote:
A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular chocolate at $4 per pound in increment of whole pound only.If Barrett buys a pack of candies which costs him $31, how many pounds of premium chocolates are in the box?

[A] 1
[B] 2
[C] 3
[D] 4
[E] 5


P.S => Bit modified..


Check out a discussion of this concept here: http://www.veritasprep.com/blog/2011/06 ... -of-thumb/
_________________

Karishma
Veritas Prep GMAT Instructor

Learn more about how Veritas Prep can help you achieve a great GMAT score by checking out their GMAT Prep Options >

GMAT self-study has never been more personalized or more fun. Try ORION Free!

Manager
Manager
avatar
Joined: 10 Apr 2016
Posts: 55
Concentration: Strategy, Entrepreneurship
GMAT 1: 520 Q29 V30
GPA: 3.01
Re: A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular ch  [#permalink]

Show Tags

New post 19 Apr 2016, 10:25
Obviously, sum of both is 15 and 16, divised by prices of 5 and 4.

Answer is 3
_________________

Took the Gmat and got a 520 after studying for 3 weeks with a fulltime job. Now taking it again, but with 6 weeks of prep time and a part time job. Studying every day is key, try to do at least 5 exercises a day.

Non-Human User
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 8776
Premium Member
Re: A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular ch  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Dec 2017, 03:40
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

GMAT Club Bot
Re: A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular ch &nbs [#permalink] 23 Dec 2017, 03:40
Display posts from previous: Sort by

A candy company sells premium chocolate at $5 per pound and regular ch

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.