GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 25 May 2019, 12:11

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

A certain bakery sells only cupcakes and brownies, and charges $5 for

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 55274
A certain bakery sells only cupcakes and brownies, and charges $5 for  [#permalink]

Show Tags

New post 09 Aug 2017, 23:34
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  15% (low)

Question Stats:

88% (01:04) correct 13% (00:55) wrong based on 61 sessions

HideShow timer Statistics

Retired Moderator
avatar
D
Joined: 25 Feb 2013
Posts: 1214
Location: India
GPA: 3.82
GMAT ToolKit User Reviews Badge
A certain bakery sells only cupcakes and brownies, and charges $5 for  [#permalink]

Show Tags

New post 09 Aug 2017, 23:39
Bunuel wrote:
A certain bakery sells only cupcakes and brownies, and charges $5 for each cupcake and $4 for each brownie. If Jeremy spent $34 purchasing 8 items at the bakery, how many brownies did he purchase?

A. 2
B. 3
C. 4
D. 5
E. 6


Let no of cupcakes purchased be \(c\) and no of brownies purchased be \(b\)
As per the question

\(5c + 4b =34\) --------------(1) &
\(c + b = 8\) ------------------(2)

Solving equation 1 & 2 we get
\(b = 6\)

Option E
Senior Manager
Senior Manager
avatar
P
Joined: 26 Jun 2017
Posts: 407
Location: Russian Federation
Concentration: General Management, Strategy
WE: Information Technology (Other)
Re: A certain bakery sells only cupcakes and brownies, and charges $5 for  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Aug 2017, 14:22
Bunuel wrote:
A certain bakery sells only cupcakes and brownies, and charges $5 for each cupcake and $4 for each brownie. If Jeremy spent $34 purchasing 8 items at the bakery, how many brownies did he purchase?

A. 2
B. 3
C. 4
D. 5
E. 6


We even do not have to solve equation here if we do not want to).
I prefer to solve equtions usually, but in this cas used a different approach.
n - number of cupcakes.
k - number of brownies.
So 5n+4k=34 -------> n must be even.
n+k=8
n k
0 not integer
2 6
4 not integer
6 1
8 not positive

So it is only 2 and 6. So option E.
Senior PS Moderator
User avatar
V
Joined: 26 Feb 2016
Posts: 3386
Location: India
GPA: 3.12
Re: A certain bakery sells only cupcakes and brownies, and charges $5 for  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Aug 2017, 23:20
Given:
Price of cupcake : 5$
Price of brownie : 4$

Let the number of brownies be x.
Also, the number of cupcakes are 8-x
We have been given the total amount earned by selling both Cupcakes and Brownies are 34$.

Therefore, 4x + 5(8-x) = 34
4x + 40 - 5x = 34
x = 6.

The total number of brownies ordered are 6(Option E)

_________________
You've got what it takes, but it will take everything you've got
SVP
SVP
User avatar
V
Joined: 26 Mar 2013
Posts: 2185
Reviews Badge CAT Tests
Re: A certain bakery sells only cupcakes and brownies, and charges $5 for  [#permalink]

Show Tags

New post 11 Aug 2017, 16:53
Bunuel wrote:
A certain bakery sells only cupcakes and brownies, and charges $5 for each cupcake and $4 for each brownie. If Jeremy spent $34 purchasing 8 items at the bakery, how many brownies did he purchase?

A. 2
B. 3
C. 4
D. 5
E. 6


Average price per item =34/8 = $4.25

if there equal amount then average will be $4.5.....it means more brownies than cupcakes

Eliminate A, B & C

check choice D =5
3 *5 + 5 * 4 = 15 + 20 = 35 ...Not equal to amout earned by bakery. then one choice left

Answer: E
GMAT Club Bot
Re: A certain bakery sells only cupcakes and brownies, and charges $5 for   [#permalink] 11 Aug 2017, 16:53
Display posts from previous: Sort by

A certain bakery sells only cupcakes and brownies, and charges $5 for

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.