GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 11 Dec 2018, 21:36

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in December
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Open Detailed Calendar
  • Free GMAT Prep Hour

     December 11, 2018

     December 11, 2018

     09:00 PM EST

     10:00 PM EST

    Strategies and techniques for approaching featured GMAT topics. December 11 at 9 PM EST.
  • The winning strategy for 700+ on the GMAT

     December 13, 2018

     December 13, 2018

     08:00 AM PST

     09:00 AM PST

    What people who reach the high 700's do differently? We're going to share insights, tips and strategies from data we collected on over 50,000 students who used examPAL.

A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 51101
A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Jul 2018, 00:10
1
4
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

91% (01:29) correct 9% (01:20) wrong based on 317 sessions

HideShow timer Statistics

A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the manufacturer's gross profit from the sale of 150 rugs if 2/3 of the rugs are sold for $150 per rug and the rest are sold for $200 per rug?


A. $10,350
B. $11,250
C. $13,750
D. $16,250
E. $17,800


NEW question from GMAT® Quantitative Review 2019


(PS00812)

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

SC Moderator
User avatar
P
Joined: 30 Jan 2015
Posts: 662
Location: India
Concentration: Operations, Marketing
GPA: 3.5
Re: A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Jul 2018, 02:54
Bunuel wrote:
A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the manufacturer's gross profit from the sale of 150 rugs if 2/3 of the rugs are sold for $150 per rug and the rest are sold for $200 per rug?


C.P = 75 * 150 = 11250

2/3 of 150 = 2/3 * 150 = 100
Remaining rugs = 150 - 100 = 50

Therefore,
S.P = 100 * 150 + 50 * 200 = 25000

Profit = S.P - C.P = 25000 - 11250 = 13750

Hence, C.
_________________

The few, the fearless !

Thanks :-)

Director
Director
User avatar
P
Joined: 31 Oct 2013
Posts: 855
Concentration: Accounting, Finance
GPA: 3.68
WE: Analyst (Accounting)
Re: A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Jul 2018, 02:55
Bunuel wrote:
A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the manufacturer's gross profit from the sale of 150 rugs if 2/3 of the rugs are sold for $150 per rug and the rest are sold for $200 per rug?


A. $10,350
B. $11,250
C. $13,750
D. $16,250
E. $17,800


NEW question from GMAT® Quantitative Review 2019


(PS00812)



Total production cost = 150*75 = 11250

Selling price of the 2/3 of 150 rugs = 100 * 150 =- 15000

Selling price of 50 rugs = 50*200 =10000

Total sales = 10000 + 15000 = 25000

Gross profit = 25000 - 11250 = 13750

The best answer is C.
Target Test Prep Representative
User avatar
P
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 4278
Location: United States (CA)
A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Aug 2018, 17:51
Bunuel wrote:
A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the manufacturer's gross profit from the sale of 150 rugs if 2/3 of the rugs are sold for $150 per rug and the rest are sold for $200 per rug?


A. $10,350
B. $11,250
C. $13,750
D. $16,250
E. $17,800


We see that ⅔ of the 150 rugs, or 100 rugs, are sold for $150 each, and the remaining 50 rugs are sold for $200 each. Since profit = revenue - cost, we have:

Profit = (100 x 150 + 50 x 200) - (150 x 75)

Profit = 15,000 + 10,000 - 11,250

Profit = 13,750

Answer: C
_________________

Scott Woodbury-Stewart
Founder and CEO

GMAT Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

Manager
Manager
User avatar
G
Joined: 06 Sep 2018
Posts: 172
Location: Pakistan
Concentration: Finance, Operations
GPA: 2.87
WE: Engineering (Other)
GMAT ToolKit User Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Sep 2018, 20:07
\(Cost=75*150=11250\)
\(Revenue= (\frac{2}{3}*150)*(150)+(\frac{1}{3}*150)*(200)=15000+10000=25000\)
\(Profit=Revenue-Cost=25000-11250=13750\)
_________________

Hitting Kudos is the best way of appreciation. :)

Eric Thomas, "When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you'll be successful."

Intern
Intern
User avatar
B
Joined: 14 Mar 2018
Posts: 19
GPA: 2.99
Re: A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Dec 2018, 19:01
Easy this one,

*Profit = (total) selling prices - (total) costs

We have: Total cost of 150 rugs = 75 x 150 = 11250

150 rugs sold 2/3 <=> 100 rugs were sold with the price of $150 each.

=> 100 rugs = 100x150= $15000

The 50 rugs rest are sold with the price of $200 each => 50 rugs= 50 x200= $10000

=> G.profit= (15000+10000) - 11250= $ 13750

Answer C.
GMAT Club Bot
Re: A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the &nbs [#permalink] 10 Dec 2018, 19:01
Display posts from previous: Sort by

A rug manufacturer produces rugs at a cost of $75 per rug. What is the

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.