GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 17 Feb 2019, 00:20

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in February
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272812
Open Detailed Calendar
  • Free GMAT Algebra Webinar

     February 17, 2019

     February 17, 2019

     07:00 AM PST

     09:00 AM PST

    Attend this Free Algebra Webinar and learn how to master Inequalities and Absolute Value problems on GMAT.
  • Valentine's day SALE is on! 25% off.

     February 18, 2019

     February 18, 2019

     10:00 PM PST

     11:00 PM PST

    We don’t care what your relationship status this year - we love you just the way you are. AND we want you to crush the GMAT!

At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depen

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 52902
At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depen  [#permalink]

Show Tags

New post 09 Apr 2018, 00:47
1
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

87% (00:58) correct 13% (01:03) wrong based on 69 sessions

HideShow timer Statistics

At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depending on the flavor of the bagel. If a customer purchases 12 bagels of the same flavor, the bakery will provide a 13th bagel free of charge. What is the minimum amount that a customer could pay to receive 13 bagels?

A. $7.25
B. $7.80
C. $8.45
D. $9.10
E. $9.35

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Manager
Manager
avatar
G
Joined: 30 May 2017
Posts: 135
Location: United States
Schools: HBS '21
GMAT 1: 690 Q50 V32
GRE 1: Q168 V164
GPA: 3.57
CAT Tests
At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depen  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 09 Apr 2018, 02:00
2
The minimum amount will be $0.65*12 = $7.80 which is option B. There is no need to purchase 13 bagels. To get 13 bagels, purchase of 12 bagels is good enough. Give me +1 Kudos if you like the explanation. Thanks.
_________________

Kindly press the +1Kudos if you like the explanation. Thanks a lot!!!


Originally posted by houston1980 on 09 Apr 2018, 00:58.
Last edited by houston1980 on 09 Apr 2018, 02:00, edited 1 time in total.
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
G
Joined: 14 Feb 2018
Posts: 391
Re: At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depen  [#permalink]

Show Tags

New post 09 Apr 2018, 01:54
Minimum cost = 0.65 * 12 = 7.80

Option B.

Sent from my Lenovo K53a48 using GMAT Club Forum mobile app
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 05 Mar 2018
Posts: 33
Re: At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depen  [#permalink]

Show Tags

New post 09 Apr 2018, 01:55
0.65 * 12 = 7.80

Answer is B


Sent from my iPhone using GMAT Club Forum
Target Test Prep Representative
User avatar
P
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 4921
Location: United States (CA)
Re: At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depen  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Apr 2018, 16:18
Bunuel wrote:
At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depending on the flavor of the bagel. If a customer purchases 12 bagels of the same flavor, the bakery will provide a 13th bagel free of charge. What is the minimum amount that a customer could pay to receive 13 bagels?

A. $7.25
B. $7.80
C. $8.45
D. $9.10
E. $9.35


The minimum amount paid for 12 bagels is 0.65 x 12 = $7.80 and the customer will then get the 13th free.

Answer: B
_________________

Scott Woodbury-Stewart
Founder and CEO

GMAT Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

Manager
Manager
avatar
S
Joined: 24 Sep 2018
Posts: 139
Premium Member CAT Tests
Re: At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depen  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Oct 2018, 05:20
Quote:
At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depending on the flavor of the bagel. If a customer purchases 12 bagels of the same flavor, the bakery will provide a 13th bagel free of charge. What is the minimum amount that a customer could pay to receive 13 bagels?

A. $7.25
B. $7.80
C. $8.45
D. $9.10
E. $9.35


In order to pay the minimum possible price for 13 bagels, a customer would want to:

1) Be sure to take advantage of the promotion to get the 13th bagel free.

2) Buy the cheapest possible flavor of bagel.

So here that would mean buying 12 of the $0.65 flavor, and then getting the 13th free. The answer is therefore 12 * 0.65.

You can do this quickly by breaking the calculation into 10 * 0.65 (which is $6.50) plus 2 * 0.65 (which is $1.30) = $7.80. Choice B is correct.
_________________

Please award :thumbup: kudos, If this post helped you in someway. :student_man:

Board of Directors
User avatar
P
Status: QA & VA Forum Moderator
Joined: 11 Jun 2011
Posts: 4382
Location: India
GPA: 3.5
WE: Business Development (Commercial Banking)
GMAT ToolKit User Premium Member CAT Tests
Re: At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depen  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Oct 2018, 05:48
Bunuel wrote:
At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depending on the flavor of the bagel. If a customer purchases 12 bagels of the same flavor, the bakery will provide a 13th bagel free of charge. What is the minimum amount that a customer could pay to receive 13 bagels?

A. $7.25
B. $7.80
C. $8.45
D. $9.10
E. $9.35

12*0.65 = 7.80 ; Answer must be (B)
_________________

Thanks and Regards

Abhishek....

PLEASE FOLLOW THE RULES FOR POSTING IN QA AND VA FORUM AND USE SEARCH FUNCTION BEFORE POSTING NEW QUESTIONS

How to use Search Function in GMAT Club | Rules for Posting in QA forum | Writing Mathematical Formulas |Rules for Posting in VA forum | Request Expert's Reply ( VA Forum Only )

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 19 Sep 2018
Posts: 16
Re: At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depen  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Oct 2018, 05:52
1
0.65*12 = 0.65*10+0.65*2=6.50+1.30=7.80
GMAT Club Bot
Re: At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depen   [#permalink] 06 Oct 2018, 05:52
Display posts from previous: Sort by

At a bakery, the price of a bagel ranges between $0.65 and $1.35 depen

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.