It is currently 18 Oct 2017, 08:14

Live Now:

GMAT Verbal Live on YouTube: Join Now!


Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Manager
Manager
User avatar
Joined: 05 Jan 2009
Posts: 80

Kudos [?]: 160 [0], given: 2

At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 07 Apr 2009, 10:57
3
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  65% (hard)

Question Stats:

53% (02:21) correct 47% (01:17) wrong based on 60 sessions

HideShow timer Statistics

At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of cupcake and one kind of doughnut. How many doughnuts did he buy?

(1) The price of 2 doughnuts was $0.10 less than the price of 3 cupcakes.
(2) The average (arithmetic mean) price of 1 doughnut and 1 cupcake was $0.35.
[Reveal] Spoiler: OA

Last edited by Bunuel on 27 Jul 2015, 14:51, edited 1 time in total.
Renamed the topic, edited the question and added the OA.

Kudos [?]: 160 [0], given: 2

Director
Director
avatar
Joined: 29 Aug 2005
Posts: 855

Kudos [?]: 487 [0], given: 7

Re: At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 10 Apr 2009, 09:39
E.
$x#c+$y#d=6

d=?

Each statement by itself is not suff.

1&2 together:
0.3c +0.4d=6
or
3c+4d=60

The above implies more than 1 potential value for d:
E.g. d=3, c=16 or d=6, c=12
Hence, E.

Kudos [?]: 487 [0], given: 7

Current Student
avatar
Joined: 13 Jan 2009
Posts: 364

Kudos [?]: 144 [0], given: 1

Location: India
Re: At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 13 Apr 2009, 18:41
4 variables 3 eqns Ans E.

Kudos [?]: 144 [0], given: 1

Manager
Manager
User avatar
Joined: 19 Aug 2006
Posts: 239

Kudos [?]: 13 [0], given: 0

Re: At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 13 Apr 2009, 19:56
From stmnt 1 it's possible to figure out the price per cupcake, but that's not enough.
stmnt2 - just the sum of prices.
Combining does not help.

Answer: E.

Kudos [?]: 13 [0], given: 0

Intern
Intern
avatar
Joined: 04 Dec 2009
Posts: 21

Kudos [?]: 42 [0], given: 13

Re: At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 25 Jan 2010, 20:51
Looking into the question it seems as if one kind of cup cake and one kind of donut refers to 1 cup cake and 1 Donut.
In that case we would get 1C+1D=6.

How is it by the wording we can be sure that one kind of cup cake refers to more than one cup cake.

Please clarify

Kudos [?]: 42 [0], given: 13

Manager
Manager
avatar
Joined: 29 Nov 2011
Posts: 81

Kudos [?]: 375 [0], given: 37

At the bakery Lew spent a total of 6$ for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 15 Apr 2012, 22:29
3
This post was
BOOKMARKED
At the bakery Lew spent a total of 6$ for one kind of cupcake and one kind of doughnut. How many donuts did he buy?

(1) Price of 2 doughty was $.10 less than 3 cupcakes
(2) Average price of 1 doughnut and 1 cupcake was $.035

Kudos [?]: 375 [0], given: 37

2 KUDOS received
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 13 Mar 2012
Posts: 351

Kudos [?]: 195 [2], given: 31

Concentration: Operations, Strategy
Re: Word problem: doughnut [#permalink]

Show Tags

New post 15 Apr 2012, 22:56
2
This post received
KUDOS
1
This post was
BOOKMARKED
Smita04 wrote:
At the bakery lew spent a total of 6$ for one kind of cupcake and one kind of doughnut. How many donuts did he buy?
1) price of 2 doughty was $.10 less than 3 cupcakes
2) average price of 1 doughnut and 1 cupcake was $.035


let
cupcakes purchased= x
doughnut purchased= y

price of one cupcake and doughnut be c and d respectively,
then

cx+dy = 6

we need to find y.

statement 1) 2d= 3c - 0.1
INsufficient

statement 2) (c+d)/2 = 0.035
c+d = 0.035*2

Insufficient

1) and 2)

we can have c and d but we have no info about x and y.

Insufficient.

hence E

Hope this helps..!!
_________________

Practice Practice and practice...!!

If my reply /analysis is helpful-->please press KUDOS
If there's a loophole in my analysis--> suggest measures to make it airtight.

Kudos [?]: 195 [2], given: 31

Current Student
User avatar
Joined: 06 Sep 2013
Posts: 1978

Kudos [?]: 719 [0], given: 355

Concentration: Finance
GMAT ToolKit User
Re: Word problem: doughnut [#permalink]

Show Tags

New post 05 Feb 2014, 14:41
kraizada84 wrote:
Smita04 wrote:
At the bakery lew spent a total of 6$ for one kind of cupcake and one kind of doughnut. How many donuts did he buy?
1) price of 2 doughty was $.10 less than 3 cupcakes
2) average price of 1 doughnut and 1 cupcake was $.035


let
cupcakes purchased= x
doughnut purchased= y

price of one cupcake and doughnut be c and d respectively,
then

cx+dy = 6

we need to find y.

statement 1) 2d= 3c - 0.1
INsufficient

statement 2) (c+d)/2 = 0.035
c+d = 0.035*2

Insufficient

1) and 2)

we can have c and d but we have no info about x and y.

Insufficient.

hence E

Hope this helps..!!


But I guess still one has to prove whether 'x' and 'y' could be found using the equation Dx + Cy, remember that x,y standing for the number of Donuts and Cupcakes have to be integers and must satisfy Dx + Cy = 6. Therefore, the next question is, how can we do this in the most efficient way?

Experts, any thoughts?

Kudos [?]: 719 [0], given: 355

Expert Post
Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
G
Joined: 16 Oct 2010
Posts: 7674

Kudos [?]: 17347 [0], given: 232

Location: Pune, India
Re: At the bakery Lew spent a total of 6$ for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 05 Feb 2014, 22:54
Expert's post
3
This post was
BOOKMARKED
Smita04 wrote:
At the bakery Lew spent a total of 6$ for one kind of cupcake and one kind of doughnut. How many donuts did he buy?

(1) Price of 2 doughty was $.10 less than 3 cupcakes
(2) Average price of 1 doughnut and 1 cupcake was $.035


There is an error in this question.
"Average price of 1 doughnut and 1 cupcake was $0.35"
It doesn't make sense if the average price is 3.5 cents. The numbers don't work. It must be 35 cents. Convert everything to cents.

Using both statements together, you get
3C - 2D = 10 (C is the price of cupcakes and D is the price of doughnuts)
C + D = 35*2

Solving them simultaneously, you get C = 30, D = 40.

If Nc is number of cupcakes and Nd is number of doughnuts,
30*Nc + 40*Nd = 600
3*Nc + 4*Nd = 60
The first solution I get is Nd = 3, Nc = 16
We will get many more solutions such as Nd = 6, Nc = 12. Also, Nd = 9, Nc = 8 etc
Hence both statements together are not sufficient.
Answer (E)

Note that in this equation: 3*Nc + 4*Nd = 60, if instead of 60, the total price were say 18, there would have been only one solution.
3*Nc + 4*Nd = 18
Nc = 2, Nd = 3
Other possible solutions will be Nc = 6, Nd = 0; Or Nc = -2, Nd = 6 etc
Since we cannot buy negative or 0 number of items (she spends money on doughnuts AND cupcakes so she must have bought at least one of each), no other solution works.

Refer to this post for further details on this method: http://www.veritasprep.com/blog/2011/06 ... -of-thumb/
_________________

Karishma
Veritas Prep | GMAT Instructor
My Blog

Get started with Veritas Prep GMAT On Demand for $199

Veritas Prep Reviews

Kudos [?]: 17347 [0], given: 232

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 16707

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Premium Member
Re: At the bakery Lew spent a total of 6$ for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 03 Mar 2015, 06:19
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 16707

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Premium Member
Re: At the bakery Lew spent a total of 6$ for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 29 Mar 2016, 12:18
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 16707

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Premium Member
Re: At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 14 Oct 2016, 10:06
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Re: At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of   [#permalink] 14 Oct 2016, 10:06
Display posts from previous: Sort by

At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.