gmatophobia
Bob expected to spend a total of $9.00 to buy a given amount of pasta salad at a fixed price per pound. However, the price of the salad was $0.20 more per pound than Bob had expected. Consequently, he spent $9.00 and bought \(\frac{1}{2}\) pound less of the salad. How much did Bob spend per pound for the salad?
A. $1.80
B. $1.85
C. $1.90
D. $1.95
E. $2.00
Hey folks, this right here is one of the most mentally challenging and time consuming and error prone problems, but dont worry, to every problem i can find a sweet simple solution which would expect one to use creative thinking, cause GMAT rewards creative thinking, not "structured approach", especially in the given time frame.
So well Here we go,
Given:
The total cost is fixed at $9.00.
Bob bought 1⁄2 pound less because the price per pound increased by $0.20.
Let p be price per pound
So he expected to get 9/p lb of pasta
But the actual amount he got was 9/p+0.2
He bought 1⁄2 lb less, so the difference between expected qty of pasta and actual quantity of pasta is 1⁄2
Which is
9/p – 9/p+0.2 = 1⁄2
Now let's check for what values of p would this equation hold, use options in AEBDC
p = 1.8
9/1.8 – 9/2 = 1⁄2
90/18-9/2 = 5-4.5 = 0.5
Hence p = 1.8
Now the question asks how much did he spend per pound of salad, which is 1.8+0.2 = $2
I dont think there's any solution out there as simple, effective and error free as this, this doesnt test your skills, rather comes to you if you visualize and the key part to visualize is the question, in this question its important we visualize the difference between expected qty of pasta and actual quantity of pasta, which would be our key towards unlocking the answer.
How do we visualize? Write down the given information and dumb it down.
violá, c'est ça!