Last visit was: 19 Nov 2025, 03:42 It is currently 19 Nov 2025, 03:42
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
User avatar
financeguy
Joined: 24 Jul 2007
Last visit: 08 Jun 2008
Posts: 158
Own Kudos:
Posts: 158
Kudos: 12
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
Vlad77
Joined: 13 Mar 2007
Last visit: 23 Feb 2009
Posts: 168
Own Kudos:
Location: Russia, Moscow
Posts: 168
Kudos: 163
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
financeguy
Joined: 24 Jul 2007
Last visit: 08 Jun 2008
Posts: 158
Own Kudos:
Posts: 158
Kudos: 12
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
ywilfred
Joined: 07 Jul 2004
Last visit: 06 Mar 2012
Posts: 1,989
Own Kudos:
Location: Singapore
Posts: 1,989
Kudos: 2,031
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
total cost = fixed cost + variable cost
t = f + v

St1:
new f = 1.13f
new v = 0.95v
new t = 1.13f + 0.95v

difference = 0.13f - 0.05v

% difference = (0.13f - 0.05v)/(f+v)

Insufficient.

St2:
f = 5v
v changed by 5%, so f = 5(0.95v) = 4.75v. Can calculate difference and hence % change. Sufficient.

Ans B
User avatar
GMATBLACKBELT
Joined: 29 Mar 2007
Last visit: 03 Jun 2013
Posts: 1,139
Own Kudos:
Posts: 1,139
Kudos: 1,878
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
I had this problem not to long ago on my MGMAT CAT. CAT 3 right?

TC=total costs
FC=fixed costs
VC=variable costs

TC=FC+VC

so from the statement we know that the new VC is .95V

So TC=FC+.95VC

TC=1.13FC+.95VC. We don't know the values of VC or FC or we don't have a relation of FC to VC.


Ex/ FC= 1000. VC=100, So 1113+95= 1208. 1208/1000= 1.208 So it increased by 20.8%.

If FC=500 and VC=100 then 1.13(500)+95 =660/600=1.1 So it increased by 10%.

Insuff.

S2: Relates FC to VC but we know nothing about the changes in FC. Insuff.

Essentially 5VC=FC.

Together. 1.13(5VC)+.95(VC) = 6.6VC TC=6.6VC Originally it was

TC=5VC+VC so we have 6.6VC/6VC =1.1 So TC increased by 10%.


Ans C.
User avatar
excelgmat
Joined: 08 Oct 2006
Last visit: 03 Jun 2008
Posts: 98
Own Kudos:
Posts: 98
Kudos: 21
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
GMATBLACKBELT
I had this problem not to long ago on my MGMAT CAT. CAT 3 right?

TC=total costs
FC=fixed costs
VC=variable costs

TC=FC+VC

so from the statement we know that the new VC is .95V

So TC=FC+.95VC

TC=1.13FC+.95VC. We don't know the values of VC or FC or we don't have a relation of FC to VC.


Ex/ FC= 1000. VC=100, So 1113+95= 1208. 1208/1000= 1.208 So it increased by 20.8%.

If FC=500 and VC=100 then 1.13(500)+95 =660/600=1.1 So it increased by 10%.

Insuff.

S2: Relates FC to VC but we know nothing about the changes in FC. Insuff.

Essentially 5VC=FC.

Together. 1.13(5VC)+.95(VC) = 6.6VC TC=6.6VC Originally it was

TC=5VC+VC so we have 6.6VC/6VC =1.1 So TC increased by 10%.


Ans C.


Consider the bold part.

St. 2--> Cp= F + V

F = 5V
Now V= 0.95V

--> Now Cp= 5v+ 0.95V=5.95V

---> % change = 6v-5.95v /6v
---> 0.5/6 x 100=8.3 %

thus B is sufficient.
User avatar
GMATBLACKBELT
Joined: 29 Mar 2007
Last visit: 03 Jun 2013
Posts: 1,139
Own Kudos:
Posts: 1,139
Kudos: 1,878
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
[/quote][/b]

Consider the bold part.

St. 2--> Cp= F + V

F = 5V
Now V= 0.95V

--> Now Cp= 5v+ 0.95V=5.95V

---> % change = 6v-5.95v /6v
---> 0.5/6 x 100=8.3 %

thus B is sufficient.[/quote]

Ya ur right. Looking back at my notes for this CAT. I chose B as well and did the exact same calculations you did.
User avatar
GMATBLACKBELT
Joined: 29 Mar 2007
Last visit: 03 Jun 2013
Posts: 1,139
Own Kudos:
Posts: 1,139
Kudos: 1,878
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Ima post this on the MGMAT forums and see what the teachers say bout it.

that might of boosted my last CAT score :P
User avatar
coldweather999
Joined: 15 Sep 2007
Last visit: 22 Oct 2007
Posts: 15
Own Kudos:
Posts: 15
Kudos: 6
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
GMATBLACKBELT
Ima post this on the MGMAT forums and see what the teachers say bout it.

that might of boosted my last CAT score :P


The answer "C" is correct. We can't just assume that the Fixed cost, that was 5V "BEFORE THE CHANGES IN JAN", is still 5 times the new Variable cost AFTER THE CHANGES. While variable cost was changing during the period of change, fixed cost could have also changed ! :-)
User avatar
mastergmat1
Joined: 29 Aug 2007
Last visit: 11 Oct 2007
Posts: 63
Own Kudos:
Posts: 63
Kudos: 79
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
the OA has to be C

You cannot calculate the percent change of the price without know if the fixed costs went up or stayed the same.

The fact that the choiced include F went up with 13 % in jan means you have to include that in your calculations,
User avatar
ashkrs
Joined: 08 Jun 2007
Last visit: 21 Feb 2019
Posts: 282
Own Kudos:
GMAT 1: 680 Q48 V35
Posts: 282
Kudos: 340
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
financeguy
Please explain your answer choice.


I dont know if I am understanding the question wrong . But I get C.
Here's how

From stem TC = FC + VC
Let TC be 100 so => FC + VC = 100 (before january)
Also in January VC(jan) = 95VC/100

From stmnt 1

FC(jan) = 113FC/100
TC(jan) = 113FC/100 + 95VC/100

Can we know the percent chnage in total cost . No we cant .
Insufficient

From Stmnt 2

Before January FC = 5VC
that gives the values of FC and VC using the formula from stem .
But do we know what the new TC(jan) is ? No because thats available in stmnt 1.
So Stmnt 2 is insufficient too .

Combining both

To know what is the new TC(jan) we have to substitute the values which we got for FC and VC and get the new TC(jan) .
Once we get the TC(jan) we can know the percent change .

Not required but I am solving it

FC + VC = 100 ( before jan )
FC = 5VC
So 6VC = 100 => VC = 100/6 => FC - 500/6

TC(jan) = 113FC/100 + 95VC/100
= 660/6 = 110

Change in TC = 110 -100 = 10%
User avatar
Fistail
Joined: 03 May 2007
Last visit: 14 Mar 2019
Posts: 330
Own Kudos:
Given Kudos: 7
Concentration: Finance, Economics
Schools:University of Chicago, Wharton School
Posts: 330
Kudos: 1,285
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
i do not see much complecation:

TC = FC +VC
New VC in Jan = 0.95 (Old VC)

By what % did the TC of x change in Jan?

1: FC in Jan = 1.13 (Old FC)..... nsf
2: Old FC = 5 (old VC)..nsf

1 and 2:
Old TC = FC + VC
Old TC = 5 (VC) + VC
Old TC = 6 (VC)

New TC = New VC + New FC
New TC = 0.95 Old VC + 1.13 (Old FC)
New TC = 0.95 Old VC + 1.13 (5VC)
New TC = 0.95 Old VC + 5.65 Old VC
New TC = 6.60 VC

Change = (New TC - Old TC)/Old TC
Change = (6.60 VC - 6.00 VC) / (6.00 VC)
Change = (0.60 VC) / (6.00 VC)
Change = 10%

SO C.
User avatar
GK_Gmat
Joined: 09 Aug 2006
Last visit: 28 Feb 2009
Posts: 348
Own Kudos:
Posts: 348
Kudos: 1,061
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Vlad77
financeguy
Please explain your answer choice.

I think it is B

Ñp=Cf+Cv

(A) Cp=1,13 Cf+0,95Cv =>insufficient
(B) Cp=6Cv => Cp(January)=6Cv*0,95=> the answer is "decreases by 5%"=>sufficient


Stat 1 is insuff. Try FC=100 VC=100 first then try FC=100 VC=120. We get 2 different answers.

Stat 2 is insufficient because it says nothing about the fixed cost. We cannot assume that the FC remains the same. We need info. about both the FC and the VC to solve.

Answer is C.



Archived Topic
Hi there,
This topic has been closed and archived due to inactivity or violation of community quality standards. No more replies are possible here.
Where to now? Join ongoing discussions on thousands of quality questions in our Data Sufficiency (DS) Forum
Still interested in this question? Check out the "Best Topics" block above for a better discussion on this exact question, as well as several more related questions.
Thank you for understanding, and happy exploring!
Moderators:
Math Expert
105379 posts
GMAT Tutor
1924 posts