GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 06 Dec 2019, 23:09

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

During a road trip, a business traveler purchased $80.64 worth of regu

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 59587
During a road trip, a business traveler purchased $80.64 worth of regu  [#permalink]

Show Tags

New post 19 Nov 2019, 01:20
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  45% (medium)

Question Stats:

85% (01:40) correct 15% (01:49) wrong based on 33 sessions

HideShow timer Statistics

During a road trip, a business traveler purchased $80.64 worth of regular unleaded gasoline, including 12 percent state and federal taxes, for his Sport Utility Vehicle. If the tourist can claim all purchases, excluding taxes, on his trip as business expenses, what is the price per gallon at which he will be reimbursed by his employer?

(1) The business traveler purchased 24 gallons of gasoline during his road trip.

(2) The business traveler paid $0.36 per gallon in state and federal taxes on the gas purchased for the road trip.


Are You Up For the Challenge: 700 Level Questions

_________________
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 16 Feb 2015
Posts: 124
Location: United States
Concentration: Finance, Operations
Schools: INSEAD, ISB
Re: During a road trip, a business traveler purchased $80.64 worth of regu  [#permalink]

Show Tags

New post 19 Nov 2019, 01:54
Bunuel wrote:
During a road trip, a business traveler purchased $80.64 worth of regular unleaded gasoline, including 12 percent state and federal taxes, for his Sport Utility Vehicle. If the tourist can claim all purchases, excluding taxes, on his trip as business expenses, what is the price per gallon at which he will be reimbursed by his employer?

(1) The business traveler purchased 24 gallons of gasoline during his road trip.

(2) The business traveler paid $0.36 per gallon in state and federal taxes on the gas purchased for the road trip.


Are You Up For the Challenge: 700 Level Questions


Answer Explanation:

As in given data, 80.64 total paid including Tax 12%
So, Cost of fuel without tax: 80.64 - 8.64= 72

1. In Given Statement 1, total gallons is 24. So per gallon price= 72/24= 3 Dollars (without Tax), Tax is 12%, So total cost is = 3* 1.12= 3.36
So Sufficient.

2. So, in this statement, it has given 0.36$ per gallon. As in given data, we know 8.64 $ is total Tax paid.
8.64/0.36 = 24 Gallons.
Cost Per Price gallon,= 72/24 =3
Inlcuded tax= 3 +0.36 = 3.36
So Sufficient.

Answer is D

:thumbup: Please Give kudos, if you find my explanation good enough :thumbup: :please
Senior Manager
Senior Manager
avatar
G
Joined: 25 Jul 2018
Posts: 386
CAT Tests
Re: During a road trip, a business traveler purchased $80.64 worth of regu  [#permalink]

Show Tags

New post 19 Nov 2019, 04:04
Total expenses are $80.64. (12% taxes including)

80.64 —112%
x — 100%

—> x= 80.64*100/112 = 72
$72 is just for gas
—> what is the price per gallon of gas?

(Statement1): traveler purchased 24 gallons of gas:
—> 72/24= 3
The price of per gallon of gas —$3
Sufficient


(Statement2):
$ 0.36 —12%
x —100
—> x= 0.36*100/12= 3
The traveler spent $3 for per gallon of gas.
Sufficient

The answer is D

Posted from my mobile device
Director
Director
avatar
P
Joined: 24 Nov 2016
Posts: 927
Location: United States
Re: During a road trip, a business traveler purchased $80.64 worth of regu  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Nov 2019, 07:04
Bunuel wrote:
During a road trip, a business traveler purchased $80.64 worth of regular unleaded gasoline, including 12 percent state and federal taxes, for his Sport Utility Vehicle. If the tourist can claim all purchases, excluding taxes, on his trip as business expenses, what is the price per gallon at which he will be reimbursed by his employer?

(1) The business traveler purchased 24 gallons of gasoline during his road trip.

(2) The business traveler paid $0.36 per gallon in state and federal taxes on the gas purchased for the road trip.


\(80.64=x+0.12x…1.12x=80.64…x=80.64/1.12=pg…(price.gallon)\)

(1) The business traveler purchased 24 gallons of gasoline during his road trip. sufic

\(g=24…x=24p…p=x/24\)

(2) The business traveler paid $0.36 per gallon in state and federal taxes on the gas purchased for the road trip. sufic

\(tax=0.12x…tax/g=0.12x/g=0.36…0.12x/0.36=g\)

Ans (D)
GMAT Club Bot
Re: During a road trip, a business traveler purchased $80.64 worth of regu   [#permalink] 21 Nov 2019, 07:04
Display posts from previous: Sort by

During a road trip, a business traveler purchased $80.64 worth of regu

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne