It is currently 23 Oct 2017, 08:42

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two

  post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
Current Student
User avatar
Joined: 11 May 2008
Posts: 555

Kudos [?]: 222 [0], given: 0

Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jul 2008, 10:20
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions

HideShow timer Statistics

This topic is locked. If you want to discuss this question please re-post it in the respective forum.

Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes. If the total cost is $13, and all items have an integer price, in dollars, what is the price for the toothbrush?
(1) No item priced of $4.
(2) A shampoo is more expensive than toothpaste, and toothpaste is more expensive than a toothbrush.
A. Statement (1) ALONE is sufficient but Statement (2) ALONE is not sufficient.
B. Statement (2) ALONE is sufficient but Statement (1) ALONE is not sufficient.
C. BOTH Statements TOGETHER are sufficient, but NEITHER Statement alone is sufficient.
D. Each Statement ALONE is sufficient.
E. Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient.

Kudos [?]: 222 [0], given: 0

Director
Director
avatar
Joined: 27 May 2008
Posts: 541

Kudos [?]: 364 [0], given: 0

Re: PRICE DS [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jul 2008, 10:32
arjtryarjtry wrote:
Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes. If the total cost is $13, and all items have an integer price, in dollars, what is the price for the toothbrush?
(1) No item priced of $4.
(2) A shampoo is more expensive than toothpaste, and toothpaste is more expensive than a toothbrush.
A. Statement (1) ALONE is sufficient but Statement (2) ALONE is not sufficient.
B. Statement (2) ALONE is sufficient but Statement (1) ALONE is not sufficient.
C. BOTH Statements TOGETHER are sufficient, but NEITHER Statement alone is sufficient.
D. Each Statement ALONE is sufficient.
E. Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient.


plugging numbers is my approach

st 1 : brush : paste : shapoo
2*1 + 2*2 + 7
2*2 + 2*1 + 7
so no item is $4 and we have two possible prives for brush... not suff

St2 :
b<p<s

if b = 1
2*1 + 2*2 + 7 = 13 --1<2<7
2*1 + 2*3 + 5 = 13 --1<3<5

if b = 2
2*2 + 2*3 + 3 = 13 --2<3=3 .... does not satisfy ..
for any value of b>1 there is no possible combination ... Suff .. option B

Kudos [?]: 364 [0], given: 0

Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 23 May 2006
Posts: 322

Kudos [?]: 387 [0], given: 0

Re: PRICE DS [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jul 2008, 10:35
Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes. If the total cost is $13, and all items have an integer price, in dollars, what is the price for the toothbrush?

From the Q you will get the equation: S +2T + 2B = 13

S1. No item priced of $4.

See how may ways you can get 13 without pricing any item at $4
First way: 3+ 2(3)+ 2(2) = 3+6+4 = 13
Second way: 5 + 2(2) + 2(2) = 5+4+4 = 13
Third way: 5+ 2(1) + 2(3) = 5+2+6 = 13
7 +2(2) + 2(1) = 13
Hence Maybe case so AD are out

S2 A shampoo is more expensive than toothpaste, and toothpaste is more expensive than a toothbrush.
First way: 5 + 2(3) + 2(1) = 5+6+2 = 13 ; only one way to satisfy the eq
Second way 7 +2(2) + 2(1) = 13
IMO B

Last edited by x97agarwal on 29 Jul 2008, 11:22, edited 3 times in total.

Kudos [?]: 387 [0], given: 0

Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 23 May 2006
Posts: 322

Kudos [?]: 387 [0], given: 0

Re: PRICE DS [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jul 2008, 10:43
arjtryarjtry wrote:
OA b


I got B the first time, however after a second look it looks like E.

What is the source of your Question and is there an official explanation since I cannot see the error in durgesh's or my answer.

Kudos [?]: 387 [0], given: 0

Current Student
User avatar
Joined: 11 May 2008
Posts: 555

Kudos [?]: 222 [0], given: 0

Re: PRICE DS [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jul 2008, 10:48
x97agarwal wrote:
Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes. If the total cost is $13, and all items have an integer price, in dollars, what is the price for the toothbrush?

From the Q you will get the equation: S +2T + 2B = 13

S1. No item priced of $4.

See how may ways you can get 13 without pricing any item at $4
First way: 3+ 2(3)+ 2(2) = 3+6+4 = 13
Second way: 5 + 2(2) + 2(2) = 5+4+4 = 13
Third way: 5+ 2(1) + 2(3) = 5+2+6 = 13
7 +2(2) + 2(1) = 13
Hence Maybe case so AD are out

S2 A shampoo is more expensive than toothpaste, and toothpaste is more expensive than a toothbrush.
First way: 5 + 2(3) + 2(1) = 5+6+2 = 13 ; only one way to satisfy the eq
Second way 7 +2(2) + 2(1) = 13
Maybe so B is out

Combining you still get two values so IMO E



you ur self have got the ans as 1 for the brush in both 1) and 2) of stat 2

Kudos [?]: 222 [0], given: 0

Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 23 May 2006
Posts: 322

Kudos [?]: 387 [0], given: 0

Re: PRICE DS [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jul 2008, 11:21
arjtryarjtry wrote:
x97agarwal wrote:
Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes. If the total cost is $13, and all items have an integer price, in dollars, what is the price for the toothbrush?

From the Q you will get the equation: S +2T + 2B = 13

S1. No item priced of $4.

See how may ways you can get 13 without pricing any item at $4
First way: 3+ 2(3)+ 2(2) = 3+6+4 = 13
Second way: 5 + 2(2) + 2(2) = 5+4+4 = 13
Third way: 5+ 2(1) + 2(3) = 5+2+6 = 13
7 +2(2) + 2(1) = 13
Hence Maybe case so AD are out

S2 A shampoo is more expensive than toothpaste, and toothpaste is more expensive than a toothbrush.
First way: 5 + 2(3) + 2(1) = 5+6+2 = 13 ; only one way to satisfy the eq
Second way 7 +2(2) + 2(1) = 13
Maybe so B is out

Combining you still get two values so IMO E



you ur self have got the ans as 1 for the brush in both 1) and 2) of stat 2


Thanks, overlooked it. I am trying to do multiple things at once.

Kudos [?]: 387 [0], given: 0

Re: PRICE DS   [#permalink] 29 Jul 2008, 11:21
Display posts from previous: Sort by

Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two

  post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.