GMAT Changed on April 16th - Read about the latest changes here

It is currently 21 Apr 2018, 22:09

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Jack gave 20% discount on sale of 15 toys & generated revenue of 600$

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

1 KUDOS received
Intern
Intern
User avatar
B
Joined: 03 Oct 2012
Posts: 40
Location: India
WE: Brand Management (Pharmaceuticals and Biotech)
CAT Tests
Jack gave 20% discount on sale of 15 toys & generated revenue of 600$ [#permalink]

Show Tags

New post 13 Dec 2017, 05:58
1
This post received
KUDOS
2
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  75% (hard)

Question Stats:

46% (03:34) correct 54% (01:46) wrong based on 39 sessions

HideShow timer Statistics

Jack gave 20% discount on sale of 15 toys & generated revenue of 600$. He earned 25% profit on this sale. Next day he sold 20 toys without any discount. what is his gross profit in two days?

a) 240 $
b) 360 $
c) 480 $
d) 510 $
e) 550 $

Question Source: Expert's Global practice test
[Reveal] Spoiler: OA
Expert Post
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 44599
Re: Jack gave 20% discount on sale of 15 toys & generated revenue of 600$ [#permalink]

Show Tags

New post 13 Dec 2017, 06:16
Expert's post
1
This post was
BOOKMARKED
JackMasterNone wrote:
Jack gave 20% discount on sale of 15 toys & generated revenue of 600$. He earned 25% profit on this sale. Next day he sold 20 toys without any discount. what is his gross profit in two days?

a) 240 $
b) 360 $
c) 480 $
d) 510 $
e) 550 $

Question Source: Expert's Global practice test



He earned 25% profit --> cost of 15 toys = $600/1.25 = $480 (cost*1.25 = sales). So, cost of 1 toy = $480/15 = $32.


Profit from 15 toys = $600 - $480 = $120.

Undiscounted price for 15 toys = $600/0.8 = $750.
Undiscounted price for 20 toys = $750*20/15 = $1,000.

Profit from 20 toys = $1,000 - $32*20 = $360.

Total profit = $120 + $360 = $480.

Answer: C.
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 03 Dec 2017
Posts: 5
Re: Jack gave 20% discount on sale of 15 toys & generated revenue of 600$ [#permalink]

Show Tags

New post 13 Dec 2017, 06:42
First day:
Total Revenues = 600
Price = 600/15 = 40
Total Cost = Total Revenes * (1-0,25) = 600*0,75 = 450
Cost per unit = 450/15=30
Total Profit = 600-450=150

Second day:
Price = 40/(1-discount) = 40/0.8 = 50
Cost per unit = 30
Total revenues = 20*50=1000
Total cost=20*30=600
Total profit = 1000-600=400


Profit of two days = 150+400=550
Option E
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 24 Nov 2016
Posts: 32
GMAT ToolKit User CAT Tests
Re: Jack gave 20% discount on sale of 15 toys & generated revenue of 600$ [#permalink]

Show Tags

New post 13 Dec 2017, 07:38
revenue = price x qt

Day 1

600 = 0,8p x 15
P = 50

Profit = revenue - cost, but as the exercise stated that the profit is 25% of sales I assumed a profit of $ 150

Day 2

50 x 20 = 1000

Profit = 250

Total Profit = $ 400

Why it didn't work?

i didnt' get the formula that Bunuel applied
Intern
Intern
avatar
Joined: 19 Jan 2012
Posts: 1
Jack gave 20% discount on sale of 15 toys & generated revenue of 600$ [#permalink]

Show Tags

New post 13 Dec 2017, 12:47
The wording should be clarified: 25% profit on this sale --> 25% profit on the cost he paid for the toys. In this case, 1.25 x cost = 600, cost = 480 and profit is 600 - 480 = 120 for day 1.


Sent from my iPhone using GMAT Club Forum mobile app
Jack gave 20% discount on sale of 15 toys & generated revenue of 600$   [#permalink] 13 Dec 2017, 12:47
Display posts from previous: Sort by

Jack gave 20% discount on sale of 15 toys & generated revenue of 600$

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.