GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 20 Jun 2018, 14:20

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

3 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
Joined: 03 Mar 2007
Posts: 160
Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 24 Jun 2007, 20:46
3
18
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  95% (hard)

Question Stats:

25% (02:24) correct 75% (01:45) wrong based on 340 sessions

HideShow timer Statistics

Image
Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At the prices given in the table above, did he spend more money on cheese at Deli A or at Deli B?

(1) The ratio of American to Provolone to Swiss purchased at Deli B was 2 : 7 : 2.
(2) The ratio of American to Provolone to Swiss purchased at Deli A was 6 : 2 : 1.

Attachment:
cheese_table.gif
cheese_table.gif [ 3.27 KiB | Viewed 1740 times ]
Manager
Manager
avatar
Joined: 18 Sep 2006
Posts: 58
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 24 Jun 2007, 20:59
1
I would go with C as
Stmt 1: we can find out how much he spent at Deli B but we have no idea about the spending distribution at Deli A....so insufficient

Stmt 2: we can find out how much he spent at Deli A but we have no idea about the spending distribution at Deli B....so insufficient

Stmt 1 + Stmt 2 : sufficient
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 14 Jun 2007
Posts: 395
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 24 Jun 2007, 21:55
salr15 wrote:
Please solve and explain.

Image


I agree. I don't think you have to even bother solving. the question stem tells us he bought 6 kg of 3 different cheeses at different prices in each store. we just need to know the amount of each type of cheese from each store. I & II together gives us that info.

if you wanted to work it out you would start by:

I: 6 kg divided amoung 11 parts

american is 2/11*6kg = 1 1/11kg of american * $16

etc.. etc..

but going through all of that would waste you at least a minute and a half if not more..you have the information to answer that he either spent more money at A, more money at B, or the same amount at both deli's... the answer itself is irrelevant.

hope that helps
GMAT Instructor
avatar
B
Joined: 04 Jul 2006
Posts: 1253
Location: Madrid
CAT Tests
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 25 Jun 2007, 01:12
Have you noticed that all the prices at Deli A are lower than the corresponding prices at Deli B and (2) says a lot of the 15 dollar cheese is being bought?
VP
VP
User avatar
Joined: 08 Jun 2005
Posts: 1139
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 25 Jun 2007, 03:25
1
anonymousegmat wrote:
salr15 wrote:
Please solve and explain.

Image


I agree. I don't think you have to even bother solving. the question stem tells us he bought 6 kg of 3 different cheeses at different prices in each store. we just need to know the amount of each type of cheese from each store. I & II together gives us that info.

if you wanted to work it out you would start by:

I: 6 kg divided amoung 11 parts

american is 2/11*6kg = 1 1/11kg of american * $16

etc.. etc..

but going through all of that would waste you at least a minute and a half if not more..you have the information to answer that he either spent more money at A, more money at B, or the same amount at both deli's... the answer itself is irrelevant.

hope that helps


anonymousegmat, hello

I disagree with you about the need to solve the question - let's assume that you did solve, and found out that in deli A he spend 102 dollar on six kilo of cheese.

Now let's assume that deli B has the following cheese prices:

American - 18
Provolone - 19
Swiss - 20

Julian bought 6 kilo from deli B - so the least he could buy from deli B is 6*18 = 108

That implies the answer is (A) and not (C). doesn't it ?

:?
5 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
Joined: 03 Mar 2007
Posts: 160
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 25 Jun 2007, 07:42
5
2
correct answer is B.

Statement 1: Deli B Ratio of American:Prov:Swiss = 2:7:2. Therefore Julian bought the same amount Amer and Swiss which means he averaged $18. INSUFF since you don't know anything about the ratio in Deli A.

Statement 2: Deli A ratio of A: P:S = 6:2:1

So average would be [6(15) + 2(17) + 19]/9 = $15.88

Since Julian bought the same amount of cheese from both delis, and the cheapest cheese in Deli B is $16, he had to spend more in Deli B.
CIO
CIO
User avatar
Joined: 09 Mar 2003
Posts: 460
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 25 Jun 2007, 09:38
1
salr15 wrote:
correct answer is B.

Statement 1: Deli B Ratio of American:Prov:Swiss = 2:7:2. Therefore Julian bought the same amount Amer and Swiss which means he averaged $18. INSUFF since you don't know anything about the ratio in Deli A.

Statement 2: Deli A ratio of A: P:S = 6:2:1

So average would be [6(15) + 2(17) + 19]/9 = $15.88

Since Julian bought the same amount of cheese from both delis, and the cheapest cheese in Deli B is $16, he had to spend more in Deli B.


Yeah, this is right. It's B, not C. It's also not so hard because the ratios in statement 2 are all out of 9, and we're multiplying by 6 pounds, so everything cancels nicely. At that ratio, there's no way to spend as much as if he just purchased 6 pounds of $16 cheese at deli B.
CEO
CEO
User avatar
Status: Nothing comes easy: neither do I want.
Joined: 12 Oct 2009
Posts: 2657
Location: Malaysia
Concentration: Technology, Entrepreneurship
Schools: ISB '15 (M)
GMAT 1: 670 Q49 V31
GMAT 2: 710 Q50 V35
Reviews Badge
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 25 May 2010, 17:22
great question !!! :lol: certainly 750+ level.
_________________

Fight for your dreams :For all those who fear from Verbal- lets give it a fight

Money Saved is the Money Earned :)

Jo Bole So Nihaal , Sat Shri Akaal

:thanks Support GMAT Club by putting a GMAT Club badge on your blog/Facebook :thanks

GMAT Club Premium Membership - big benefits and savings

Gmat test review :
http://gmatclub.com/forum/670-to-710-a-long-journey-without-destination-still-happy-141642.html

1 KUDOS received
Intern
Intern
avatar
Joined: 29 Oct 2013
Posts: 18
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 24 Aug 2014, 10:48
1
1
We know from (2) The ratio of American to Provolone to Swiss purchased at Deli A was 6 : 2 : 1. So if we denote by x kg the amount of Swiss cheese bought at Deli A then we can write the amount of American and Provolone cheese bought at the Deli A:
6x, 2x respectively. Overall he bought 6 kg at Deli A, so we can write an equation:
6x + 2x + x = 6
9x = 6
x = 6/9 = 2/3, 6x = 4, 2x = 4/3

So he spent:
4 × 15 + 4/3 × 17 + 2/3 × 19 = 60 + 68/3 + 38/3 = 180/3 + 68/3 + 38/3 = 286/3 = 95.333

The least amount of money he could have spent at Deli B is if he bought all 6kg of American cheese (cheapest) and it is:
6 × 16 = 96

96 > 95.333 so in any case he would spend more at Deli B. Since we can give a definite answer the statement (2) is sufficient alone.
1 KUDOS received
Intern
Intern
avatar
Joined: 15 Oct 2011
Posts: 1
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 09 Dec 2014, 15:06
1
1
This is an interesting question. It's a min/max question disguised as a ratio question (you still need both though!) At first I did the brute force method by figuring out the ratios bought of each etc ... but took too long. So I redid the question using 2 methods: 1) Educated Guessing (about 1 min) and 2) Easier Brute Force (about 2:15). So let's get started.

1) Educated Guessing
The idea here is to look at the product that is most bought and compare to the range of the other Deli
S1) Provolone was the largest quantity purchased at B: 7 * $18 = $126
The range at A will be [7 * $15 = $105, 7 * $19 = $133]
Since $126 falls between this, it might be possible for A to be greater than B

S2) American was the largest quantity purchased at A: 6 * $15 = $90
The range at B will be [6 * $16 = $96, 6 * $20 = $120]
Since $90 is less than $96, B will always be greater than A

2) Easier Brute Force
The idea here is to ignore the 6 kg and use the ratios given. The reason for this is because the 6 will complicate the calculations.
S1) The total bought is 2+7+2 = 11. So instead of buying 6kg, let's say he bought 11kg.
2*$16 + 7*$18 + 2*$20 = $32 + $126 + $40 = $198
Now the range can be calculated by using 11kg at Deli A: [11 * $15 = $165, 11 * $19 = $209]
Since $198 falls between this, we cannot conclude where more was spent.

S2) The total bought is 6+2+1 = 9. So instead of buying 6kg, let's say he bought 9kg.
6*$15 + 2*$17 + 1*$19 = $90+ $34 + $19 = $143
Now the range can be calculated by using 11kg at Deli A: [9 * $16 = $144, 9 * $20 = $180]
Since $143 is less than the minimum ($144), that means less was spent at A than B.

Spoiler: :: Answer
Answer B


Let me know if there is something wrong with my logic.

Thanks,
sunz3000
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 07 Feb 2017
Posts: 3
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 26 May 2017, 09:14
What if he buys 5989 grams at deli A with ratio 6-2-1 and 11 grams at deli B with ratio 2-7-2?

In this case he would spend slightly more at deli A.

I don't think it's forbidden to buy fractional amounts as the question is worded. L

In my opinion the right answer is E.

Posted from my mobile device
Expert Post
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 46207
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 26 May 2017, 09:22
bobby200 wrote:
What if he buys 5989 grams at deli A with ratio 6-2-1 and 11 grams at deli B with ratio 2-7-2?

In this case he would spend slightly more at deli A.

I don't think it's forbidden to buy fractional amounts as the question is worded. L

In my opinion the right answer is E.

Posted from my mobile device


You can check the correct answer under the spoiler in the original post and it's B, not E.

Regarding your doubt: you misinterpreted the question. The question says that Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B, not that he bough total of 6 kilograms in A and B.

Hope it helps.
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Non-Human User
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 7008
Premium Member
Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At [#permalink]

Show Tags

New post 10 Jun 2018, 05:04
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Re: Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At   [#permalink] 10 Jun 2018, 05:04
Display posts from previous: Sort by

Julian bought 6 kilograms of cheese from each of Deli A and Deli B. At

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.