GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 19 Oct 2019, 17:55

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Director
Director
avatar
Joined: 29 Nov 2012
Posts: 695
Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 12 Mar 2013, 04:35
1
14
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  45% (medium)

Question Stats:

70% (02:19) correct 30% (02:23) wrong based on 349 sessions

HideShow timer Statistics

Maria can either buy a basket that contains P pounds of apples for $16.50 or buy p pounds of apples at $0.95 per pound. Doe it cost Maria more to buy the basket of apples than to buy p pounds of apples at $0.95 per pound?

(1) The basket contains less than 20 pounds of apples
(2) It would cost maria a total of $18.05 to buy p+4 pounds of apples at $0.95 per pound.

Originally posted by fozzzy on 12 Mar 2013, 04:25.
Last edited by Bunuel on 12 Mar 2013, 04:35, edited 1 time in total.
Edited the question.
Most Helpful Expert Reply
Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
Joined: 11 Dec 2012
Posts: 312
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl  [#permalink]

Show Tags

New post 13 Mar 2013, 09:07
6
1
vinaymimani wrote:
fozzzy wrote:
Maria can either buy a basket that contains P pounds of apples for $16.50 or buy p pounds of apples at $0.95 per pound. Doe it cost Maria more to buy the basket of apples than to buy p pounds of apples at $0.95 per pound?

(1) The basket contains less than 20 pounds of apples
(2) It would cost maria a total of $18.05 to buy p+4 pounds of apples at $0.95 per pound.


F.S 1 clearly Insufficient. We don't know the value of p to compare the costs.

F.S 2 gives us a relationship as (p+4)*0.95 = 18.05. Hence, p*0.95 can be calculated. No need to calculate. The question stem can be answered. Sufficient.

B.


This solution is absolutely true. Just to clarify on statement 1, the reason it's insufficient is that there are up to 20 pounds of apples, so there could be 0, 10, 15, 17 or 19 pounds of apples in the basket. Regardless, the basket costs 16.05$, but the price to get the same amount of apples per pound can be as low as 0$ or as high as 19 x 0.95 = 18.05$.

The only figure to be on the lookout for is when does the amount of apples purchased per pound hit 16.50$, which in this case is between 17 and 18 pounds. ( 16.15$ to 17.10$). If we know for sure which side of this line we lie on, then we have sufficient data. As an example, if the statement had read that the basket contains less than 15 pounds of apples, or if it indicated that the basket contains more than 20 pounds, then the answer would have been D.

Statement 2 as indicated gives a linear equation, so it will give one specific answer (the basket has 15 pounds of apples in it), and is therefore sufficient without requiring any math calculations.

Hope this helps!
-Ron
_________________
General Discussion
Verbal Forum Moderator
User avatar
B
Joined: 10 Oct 2012
Posts: 590
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl  [#permalink]

Show Tags

New post 12 Mar 2013, 05:30
fozzzy wrote:
Maria can either buy a basket that contains P pounds of apples for $16.50 or buy p pounds of apples at $0.95 per pound. Doe it cost Maria more to buy the basket of apples than to buy p pounds of apples at $0.95 per pound?

(1) The basket contains less than 20 pounds of apples
(2) It would cost maria a total of $18.05 to buy p+4 pounds of apples at $0.95 per pound.


F.S 1 clearly Insufficient. We don't know the value of p to compare the costs.

F.S 2 gives us a relationship as (p+4)*0.95 = 18.05. Hence, p*0.95 can be calculated. No need to calculate. The question stem can be answered. Sufficient.

B.
_________________
Manager
Manager
User avatar
Joined: 25 Sep 2012
Posts: 232
Location: India
Concentration: Strategy, Marketing
GMAT 1: 660 Q49 V31
GMAT 2: 680 Q48 V34
GMAT ToolKit User Reviews Badge
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Jun 2014, 07:02
P (pounds in baskets) and p are same here?
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58445
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Jun 2014, 07:17
Intern
Intern
User avatar
B
Status: Studying for GMAT
Joined: 06 Jan 2015
Posts: 19
Location: United Kingdom
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl  [#permalink]

Show Tags

New post 14 Dec 2018, 21:21
I got this question wrong only because I thought "P" and "p" mean two different values. I think it is unfair that the question is worded this way. I don't think it is right that "P" and "p" is written this way to mean the same thing in the context of this question-no clarity at all.
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 22 Jan 2018
Posts: 50
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl  [#permalink]

Show Tags

New post 28 Dec 2018, 10:39
sarahfiqbal wrote:
I got this question wrong only because I thought "P" and "p" mean two different values.

I am thinking would it really matter.

Statement 2 says that it would cost maria a total of $18.05 to buy p+4 pounds of apples at $0.95 per pound.

So, p + 4 costs 18.05
=> p would cost 18.05 - 0.95*4 = $14.25

So, now we know:

P pounds of apples cost $16.50 (given in the question)
p pounds of apples cost $14.25 (derived from Statement 2).

So, we know that p pounds of apples cost less.

Hence, statement 2 is sufficient and it doesn't matter whether P and p are different.
GMAT Club Bot
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl   [#permalink] 28 Dec 2018, 10:39
Display posts from previous: Sort by

Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne