Last visit was: 21 Jul 2024, 20:51 It is currently 21 Jul 2024, 20:51
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
SORT BY:
Date
Tags:
Show Tags
Hide Tags
avatar
Director
Director
Joined: 29 Nov 2012
Posts: 576
Own Kudos [?]: 6174 [42]
Given Kudos: 543
Send PM
Most Helpful Reply
User avatar
Veritas Prep GMAT Instructor
Joined: 11 Dec 2012
Posts: 310
Own Kudos [?]: 642 [7]
Given Kudos: 66
Send PM
General Discussion
Verbal Forum Moderator
Joined: 10 Oct 2012
Posts: 485
Own Kudos [?]: 3139 [1]
Given Kudos: 141
Send PM
User avatar
Manager
Manager
Joined: 25 Sep 2012
Posts: 203
Own Kudos [?]: 566 [0]
Given Kudos: 242
Location: India
Concentration: Strategy, Marketing
GMAT 1: 660 Q49 V31
GMAT 2: 680 Q48 V34
Send PM
Re: Maria can either buy a basket that contains p pounds of apples for $16 [#permalink]
P (pounds in baskets) and p are same here?
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 94441
Own Kudos [?]: 642836 [0]
Given Kudos: 86716
Send PM
Re: Maria can either buy a basket that contains p pounds of apples for $16 [#permalink]
Expert Reply
b2bt wrote:
P (pounds in baskets) and p are same here?

______________________
Yes.
Intern
Intern
Joined: 06 Jan 2015
Status:Studying for GMAT
Posts: 20
Own Kudos [?]: 31 [0]
Given Kudos: 1104
Location: United Kingdom
Send PM
Re: Maria can either buy a basket that contains p pounds of apples for $16 [#permalink]
I got this question wrong only because I thought "P" and "p" mean two different values. I think it is unfair that the question is worded this way. I don't think it is right that "P" and "p" is written this way to mean the same thing in the context of this question-no clarity at all.
Intern
Intern
Joined: 22 Jan 2018
Posts: 38
Own Kudos [?]: 6 [1]
Given Kudos: 12
Send PM
Re: Maria can either buy a basket that contains p pounds of apples for $16 [#permalink]
1
Kudos
sarahfiqbal wrote:
I got this question wrong only because I thought "P" and "p" mean two different values.

I am thinking would it really matter.

Statement 2 says that it would cost maria a total of $18.05 to buy p+4 pounds of apples at $0.95 per pound.

So, p + 4 costs 18.05
=> p would cost 18.05 - 0.95*4 = $14.25

So, now we know:

P pounds of apples cost $16.50 (given in the question)
p pounds of apples cost $14.25 (derived from Statement 2).

So, we know that p pounds of apples cost less.

Hence, statement 2 is sufficient and it doesn't matter whether P and p are different.
Manager
Manager
Joined: 17 Feb 2017
Posts: 79
Own Kudos [?]: 38 [0]
Given Kudos: 629
Location: India
GMAT 1: 680 Q48 V35
GPA: 4
WE:Consulting (Consulting)
Send PM
Re: Maria can either buy a basket that contains p pounds of apples for $16 [#permalink]
I got this question wrong because i thought P and p were 2 different values...strange wording for a GMAT ques
User avatar
Non-Human User
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 34040
Own Kudos [?]: 853 [0]
Given Kudos: 0
Send PM
Re: Maria can either buy a basket that contains p pounds of apples for $16 [#permalink]
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
GMAT Club Bot
Re: Maria can either buy a basket that contains p pounds of apples for $16 [#permalink]
Moderator:
Math Expert
94441 posts