GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 18 Oct 2019, 11:51

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Paper can be purchased for $10 per pack of 500, $3 per pack of 200 and

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58453
Paper can be purchased for $10 per pack of 500, $3 per pack of 200 and  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Jan 2018, 01:29
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  55% (hard)

Question Stats:

63% (02:37) correct 37% (02:28) wrong based on 50 sessions

HideShow timer Statistics

CEO
CEO
User avatar
D
Status: GMATINSIGHT Tutor
Joined: 08 Jul 2010
Posts: 2978
Location: India
GMAT: INSIGHT
Schools: Darden '21
WE: Education (Education)
Reviews Badge
Paper can be purchased for $10 per pack of 500, $3 per pack of 200 and  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Jan 2018, 05:06
Bunuel wrote:
Paper can be purchased for $10 per pack of 500, $3 per pack of 200 and $0.30 per 10 sheets. If one needs to purchase exactly 5640 sheets of paper, what the lowest possible price one must pay?

A. $119.20
B. $114.20
C. $110.20
D. $85.20
E. $56.20


$10 per pack of 500 i.e Price of 1 sheet of paper = 10*100/500 = 2 cents

$3 per pack of 200 i.e Price of 1 sheet of paper = 3*100/200 = 1.5 cents

$0.3 per pack of 10 i.e Price of 1 sheet of paper = 0.3*100/10 = 3 cents

Cheapest paper is purchased when pack of 200 is bought @$3 per pack

Total Sheets to be purchased = 5640

i.e. Pack of 200 in 5640 sheets = 28 packs and 4 sheets left

Price of 28 packs of 200 sheets each pack = 28*$3 = $84

Price of 40 sheets @$0.3 per 10 sheets = 0.3*4 = $1.2

Total Price of 5640 sheets = $84+$1.2 = $85.2

Answer: option D
_________________
Prosper!!!
GMATinsight
Bhoopendra Singh and Dr.Sushma Jha
e-mail: info@GMATinsight.com I Call us : +91-9999687183 / 9891333772
Online One-on-One Skype based classes and Classroom Coaching in South and West Delhi
http://www.GMATinsight.com/testimonials.html

ACCESS FREE GMAT TESTS HERE:22 ONLINE FREE (FULL LENGTH) GMAT CAT (PRACTICE TESTS) LINK COLLECTION
Target Test Prep Representative
User avatar
G
Status: Head GMAT Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 2815
Re: Paper can be purchased for $10 per pack of 500, $3 per pack of 200 and  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jan 2018, 08:56
Bunuel wrote:
Paper can be purchased for $10 per pack of 500, $3 per pack of 200 and $0.30 per 10 sheets. If one needs to purchase exactly 5640 sheets of paper, what the lowest possible price one must pay?

A. $119.20
B. $114.20
C. $110.20
D. $85.20
E. $56.20


Let’s calculate the unit (per sheet) cost of each option:

Packs of 500: unit cost = $10/500 = $0.02

Packs of 200: unit cost = $3/200 = $0.015

Single sheets: unit cost = $0.30/10 = $0.03

We see that the greatest savings occurs with packs of 200, then packs of 500, and, finally, single sheets.

Thus, to maximize savings, we should buy as many packs of 200 as possible. Since 5640/200 = 28.2, we can buy 28 packs of 200, which will cost us:

$3 x 28 = $84

So now we have 5640 - (28 x 200) = 40 sheets left. For these 40 sheets, we must buy them as single sheets, and they will cost us:

$0.03 x 40 = $1.20

Thus, the lowest possible price we have to pay is $84 + $1.20 = $85.20.

Answer: D
_________________

Jeffrey Miller

Head of GMAT Instruction

Jeff@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

GMAT Club Bot
Re: Paper can be purchased for $10 per pack of 500, $3 per pack of 200 and   [#permalink] 23 Jan 2018, 08:56
Display posts from previous: Sort by

Paper can be purchased for $10 per pack of 500, $3 per pack of 200 and

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne