GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 13 Dec 2018, 05:59

R1 Admission Decisions:

Stanford Chat (Calls Started)  |  Wharton Chat  (Calls Expected Soon)  |  Fuqua Chat (Calls Expected Soon)


Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in December
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Open Detailed Calendar
  • The winning strategy for 700+ on the GMAT

     December 13, 2018

     December 13, 2018

     08:00 AM PST

     09:00 AM PST

    What people who reach the high 700's do differently? We're going to share insights, tips and strategies from data we collected on over 50,000 students who used examPAL.
  • GMATbuster's Weekly GMAT Quant Quiz, Tomorrow, Saturday at 9 AM PST

     December 14, 2018

     December 14, 2018

     09:00 AM PST

     10:00 AM PST

    10 Questions will be posted on the forum and we will post a reply in this Topic with a link to each question. There are prizes for the winners.

A certain brand of gasoline costs $1.25 per gallon. Using this gasolin

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Manager
Manager
User avatar
B
Joined: 28 Sep 2013
Posts: 85
GMAT 1: 740 Q51 V39
A certain brand of gasoline costs $1.25 per gallon. Using this gasolin  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Aug 2016, 13:17
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

95% (00:44) correct 5% (00:35) wrong based on 77 sessions

HideShow timer Statistics

A certain brand of gasoline costs $1.25 per gallon. Using this gasoline, if a car averages 30 miles to the gallon, what is the cost of the gasoline needed for the car to travel 120 miles?

(A) $4.50
(B) $5.00
(C) $5.50
(D) $6.00
(E) $6.50

_________________

Richa Champion | My GMAT Journey - 470 720 740

Target 760+

Not Improving after Multiple attempts. I can guide You.
Contact me richacrunch2@gmail.com

Manager
Manager
avatar
Joined: 07 Jul 2016
Posts: 78
GPA: 4
Re: A certain brand of gasoline costs $1.25 per gallon. Using this gasolin  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Aug 2016, 14:24
RichaChampion wrote:
A certain brand of gasoline costs $1.25 per gallon. Using this gasoline, if a car averages 30 miles to the gallon, what is the cost of the gasoline needed for the car to travel 120 miles?

\(30\text{ miles} = 1 \text{ gallon}\\
120\text{ miles} = 4 \text{ gallons}\)

\($1.25 \times 4\text{ gallons} = $5.00\)

(B) $5.00

_________________

Please press +1 Kudos if this post helps.

Target Test Prep Representative
User avatar
G
Status: Head GMAT Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 2830
Re: A certain brand of gasoline costs $1.25 per gallon. Using this gasolin  [#permalink]

Show Tags

New post 20 Aug 2018, 10:42
RichaChampion wrote:
A certain brand of gasoline costs $1.25 per gallon. Using this gasoline, if a car averages 30 miles to the gallon, what is the cost of the gasoline needed for the car to travel 120 miles?

(A) $4.50
(B) $5.00
(C) $5.50
(D) $6.00
(E) $6.50


The car needs 120/30 = 4 gallons to travel 120 miles, so the cost is 4 x 1.25 = 5 dollars.

Answer: B
_________________

Jeffery Miller
Head of GMAT Instruction

GMAT Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

GMAT Club Bot
Re: A certain brand of gasoline costs $1.25 per gallon. Using this gasolin &nbs [#permalink] 20 Aug 2018, 10:42
Display posts from previous: Sort by

A certain brand of gasoline costs $1.25 per gallon. Using this gasolin

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.