Last visit was: 11 Jul 2025, 08:29 It is currently 11 Jul 2025, 08:29
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
User avatar
blog
Joined: 23 Jan 2008
Last visit: 11 Feb 2008
Posts: 68
Own Kudos:
954
 [28]
Posts: 68
Kudos: 954
 [28]
9
Kudos
Add Kudos
18
Bookmarks
Bookmark this Post
Most Helpful Reply
User avatar
EMPOWERgmatRichC
User avatar
Major Poster
Joined: 19 Dec 2014
Last visit: 31 Dec 2023
Posts: 21,788
Own Kudos:
12,488
 [8]
Given Kudos: 450
Status:GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Expert
Expert reply
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Posts: 21,788
Kudos: 12,488
 [8]
8
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
GMATBLACKBELT
Joined: 29 Mar 2007
Last visit: 03 Jun 2013
Posts: 1,139
Own Kudos:
1,839
 [7]
Posts: 1,139
Kudos: 1,839
 [7]
6
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
General Discussion
avatar
pmenon
Joined: 28 Dec 2005
Last visit: 01 Jul 2009
Posts: 692
Own Kudos:
612
 [2]
Given Kudos: 2
Posts: 692
Kudos: 612
 [2]
1
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
GMATBLACKBELT
blog
A garden store purchased a number of shovels and a number of rakes. If the cost of each shovel was $14 and the cost of each rakes was $9, what was the total cost of the shovels and rakes purchased by the store?

1. The ratio of the number of shovels to the number of rakes purchased by the store was 2 to 3
2. The total number of shovels and rakes purchased by the store was 50.

1: ratio of 2/3 no help here we could have an infinite amount of rakes and shovels so long as the ratio is 2/3

2: We don't know how many rakes were bought or how many shovels, the price would be different.

5x=50 x=10 so 2(14)+3(9) --> 28+27 = 55$*10 --> 550$.


C

i made the very silly mistake of thinking that the ratio by itself was enough. note to self: you need absolute numbers for things like this because the numbers can be very different but still maintain the same ratio.
avatar
fozzzy
Joined: 29 Nov 2012
Last visit: 17 May 2015
Posts: 574
Own Kudos:
6,627
 [1]
Given Kudos: 543
Posts: 574
Kudos: 6,627
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
isn't A sufficient for this question/

9X + 14Y / X + Y we have to find this out given X / Y = 2/3
User avatar
Bunuel
User avatar
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Last visit: 11 Jul 2025
Posts: 102,634
Own Kudos:
740,410
 [1]
Given Kudos: 98,170
Products:
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 102,634
Kudos: 740,410
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
fozzzy
A garden store purchased a number of shovels and a number of rakes. If the cost of each shovel was $14 and the cost of each rakes was $9, what was the total cost of the shovels and rakes purchased by the store?

(1) The ratio of the number of shovels to the number of rakes purchased by the store was 2 to 3
(2) The total number of shovels and rakes purchased by the store was 50.

isn't A sufficient for this question/

9X + 14Y / X + Y we have to find this out given X / Y = 2/3

Consider this:

If shovels=2 and rakes=3, then the total cost is 2*14+3*9.
If shovels=4 and rakes=6, then the total cost is 4*14+6*9.

So, the first statement is not sufficient.

Hope it's clear.
User avatar
anairamitch1804
Joined: 26 Oct 2016
Last visit: 20 Apr 2019
Posts: 506
Own Kudos:
3,526
 [1]
Given Kudos: 877
Location: United States
Concentration: Marketing, International Business
Schools: HBS '19
GMAT 1: 770 Q51 V44
GPA: 4
WE:Education (Education)
Schools: HBS '19
GMAT 1: 770 Q51 V44
Posts: 506
Kudos: 3,526
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
EMPOWERgmatRichC
Hi All,

Questions on the GMAT are always carefully worded, so you have to respect that level of detail and do the necessary work to get the answer to the question THAT IS ASKED. In DS questions, even with the same information, a difference in the wording of the question can lead to a different correct answer.

Here, we're given the price of each shovel ($14) and each rake ($9) and we're asked for the TOTAL COST of ALL the shovels and rakes purchased in the store.

To figure out TOTAL COST, we need to know the number of shovels and the number of rakes.

The math involved in solving this problem has already been explained by gmatblackbelt, so I won't rehash that here. Instead, consider how the answer changes when I just change the question.

What if the prompt asked: "Is the total cost of the shovels greater than the total cost of the rakes?" (Hint: the answer would NOT be C).
How about if it asked: "Is the combined cost of the shovels and rakes greater than $100?" (Hint: the answer is also NOT C.)

The math involved in most DS questions is not difficult, which is why DS questions aren't really there to test math skills. DS questions test you on a number of other skills that matter though, including organization, accuracy, attention-to-detail, thoroughness, the ability to PROVE that you've correct, etc. Don't let pride get in the way of picking up easy points on the GMAT - take the notes, do the necessary work and you can pick up all of these easy points.

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich


Great Insight Rich...
avatar
ssmissiongmat
Joined: 28 May 2018
Last visit: 22 Sep 2018
Posts: 2
Own Kudos:
Given Kudos: 6
Posts: 2
Kudos: 1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
I have question. What is GMAT trying to testing through such a simple question? My problem is, when I take my mocks, I waste time thinking if there's something I'm missing because the answer can't be this easy. Anyone else who feels the same? Or, any am I approaching this all wrong?
User avatar
Hovkial
Joined: 23 Apr 2019
Last visit: 24 Nov 2022
Posts: 803
Own Kudos:
Given Kudos: 202
Status:PhD trained. Education research, management.
Posts: 803
Kudos: 2,292
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
ssmissiongmat
I have question. What is GMAT trying to testing through such a simple question? My problem is, when I take my mocks, I waste time thinking if there's something I'm missing because the answer can't be this easy. Anyone else who feels the same? Or, any am I approaching this all wrong?

You have partly answered the question. The GMAT is testing whether you are operating with a clear mind to arrive at the correct answer. If you find yourself spending too much time, then the GMAT will penalize you later when you will be unable to correctly answer other questions. The GMAT quantitative section is also a test of reasoning and testing abilities.
avatar
farazmurtaza
Joined: 24 Aug 2020
Last visit: 17 Nov 2020
Posts: 5
Own Kudos:
Given Kudos: 14
Posts: 5
Kudos: 1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
blog
A garden store purchased a number of shovels and a number of rakes. If the cost of each shovel was $14 and the cost of each rakes was $9, what was the total cost of the shovels and rakes purchased by the store?

(1) The ratio of the number of shovels to the number of rakes purchased by the store was 2 to 3
(2) The total number of shovels and rakes purchased by the store was 50.

550 would be the cost of total content

Posted from my mobile device
User avatar
MathRevolution
User avatar
Math Revolution GMAT Instructor
Joined: 16 Aug 2015
Last visit: 27 Sep 2022
Posts: 10,078
Own Kudos:
18,734
 [2]
Given Kudos: 4
GMAT 1: 760 Q51 V42
GPA: 3.82
Expert
Expert reply
GMAT 1: 760 Q51 V42
Posts: 10,078
Kudos: 18,734
 [2]
1
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
Forget the conventional way to solve DS questions.

We will solve this DS question using the variable approach.

DS question with 2 variables : Let the original condition in a DS question contain 2 variables . In other words, there are two fewer equations than variables. Now, we know that each condition (1) and (2) would usually give us an equation, however, since we need 2 equations to match the numbers of variables and equations in the original condition, the unequal number of equations and variables should logically give us an answer C.

To master the Variable Approach, visit https://www.mathrevolution.com and check our lessons and proven techniques to score high in DS questions.

Let’s apply the 3 steps suggested previously. [Watch lessons on our website to master these 3 steps]

Step 1 of the Variable Approach: Modifying and rechecking the original condition and the question.

=> Let us assign variable: Shovels(s) and Rakes (r).
- Cost - Each Shovel($14) and Each Rake($9)

We have to find value of 14s + 9r.


Second and the third step of Variable Approach: From the original condition, we have 2 variables (s and r).To match the number of variables with the number of equations, we need 2 equations. Since conditions (1) and (2) will provide 1 equation each, C would most likely be the answer.

Let’s take a look at both conditions together .

Condition(1) tells us that s : r = 2 : 3 .

=> For a number 'x', ratio of s: r = 2x : 3x ----------(1)

Condition(2) tells us that s + r = 50.

=> 2x + 3x = 50

=> 5x = 50 => x = 10 and hence s = 20 and r = 30.

=> Substituting the value of 's' and 'r' in 14s + 9r we will get the total cost.

Since the answer will be unique, both conditions together are sufficient by CMT 2.

So, C is the correct answer.

Answer: C
User avatar
CrackverbalGMAT
User avatar
Major Poster
Joined: 03 Oct 2013
Last visit: 11 Jul 2025
Posts: 4,847
Own Kudos:
8,628
 [1]
Given Kudos: 225
Affiliations: CrackVerbal
Location: India
Expert
Expert reply
Posts: 4,847
Kudos: 8,628
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
A garden store purchased a number of shovels and a number of rakes. If the cost of each shovel was $14 and the cost of each rakes was $9, what was the total cost of the shovels and rakes purchased by the store?

Let the number of shovels purchased be S and the number of rakes purchased be R , then we need to find the total cost of shovels and rakes purchased. Cost of each shovel and rakes is given in the question. So we need to S and R is the answer the question stem.

(1) The ratio of the number of shovels to the number of rakes purchased by the store was 2 to 3
S/R = 2/3
We cannot find the actual value of S and R from the ratio given.
St 1 alone is insufficient.

(2) The total number of shovels and rakes purchased by the store was 50.
S + R = 50

We cannot find the exact value of S and R from this equation.
St 2 is also insufficient.

Combining 1 and 2 , you can find the definite value of S and R.

S+ R = 50 and S/R = 2/3 => S = (2/3)*R

On solving, you will get the definite value for S and R and the total cost of purchase can also be calculated.

Option C is the answer.

Thanks,
Clifin J Francis,
GMAT SME
User avatar
Chakrawarty
Joined: 17 Feb 2025
Last visit: 11 July 2025
Posts: 13
Own Kudos:
Given Kudos: 26
Location: India
GPA: 9.35
Posts: 13
Kudos: 1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Thanks for sharing the solution
Moderator:
Math Expert
102634 posts