It is currently 17 Feb 2018, 15:40

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

A supermarket purchased 60 identically priced tubes of toothpaste for

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Moderator
avatar
D
Joined: 21 Jun 2014
Posts: 979
Location: India
Concentration: General Management, Technology
GMAT 1: 540 Q45 V20
GPA: 2.49
WE: Information Technology (Computer Software)
Premium Member CAT Tests
A supermarket purchased 60 identically priced tubes of toothpaste for [#permalink]

Show Tags

New post 12 Mar 2017, 10:19
3
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

72% (01:13) correct 28% (01:56) wrong based on 64 sessions

HideShow timer Statistics

A supermarket purchased 60 identically priced tubes of toothpaste for a total of k dollars. If each tube of toothpaste was sold for 40% more than the price paid by the supermarket per tube, then at what price was each tube of toothpaste sold?

(1) The toothpaste was sold for a total of 48 dollars more than the supermarket paid for it.

(2) Each tube of toothpaste was sold for 80 cents more than it cost the supermarket.
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

---------------------------------------------------------------
Target - 720-740
http://gmatclub.com/forum/information-on-new-gmat-esr-report-beta-221111.html
http://gmatclub.com/forum/list-of-one-year-full-time-mba-programs-222103.html

Director
Director
User avatar
P
Joined: 05 Mar 2015
Posts: 962
Re: A supermarket purchased 60 identically priced tubes of toothpaste for [#permalink]

Show Tags

New post 12 Mar 2017, 18:51
HKD1710 wrote:
A supermarket purchased 60 identically priced tubes of toothpaste for a total of k dollars. If each tube of toothpaste was sold for 40% more than the price paid by the supermarket per tube, then at what price was each tube of toothpaste sold?

(1) The toothpaste was sold for a total of 48 dollars more than the supermarket paid for it.

(2) Each tube of toothpaste was sold for 80 cents more than it cost the supermarket.



Since both options were providing same information Choices would be either D or E.

Lets work.....


(1) price of each toothpaste @ supermarket = k/60
price of each toothpaste increased by 48/60=$ 0.8 or 80 cents
thus k/60(1+40/100)= k/60 + 0.8
thus K can be calculated ..hence k+0.8
suff

(2) same info as in (1)
suff

Ans D
Re: A supermarket purchased 60 identically priced tubes of toothpaste for   [#permalink] 12 Mar 2017, 18:51
Display posts from previous: Sort by

A supermarket purchased 60 identically priced tubes of toothpaste for

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.