GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 21 Jan 2019, 16:58

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in January
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
Open Detailed Calendar
  • GMAT Club Tests are Free & Open for Martin Luther King Jr.'s Birthday!

     January 21, 2019

     January 21, 2019

     10:00 PM PST

     11:00 PM PST

    Mark your calendars - All GMAT Club Tests are free and open January 21st for celebrate Martin Luther King Jr.'s Birthday.
  • The winners of the GMAT game show

     January 22, 2019

     January 22, 2019

     10:00 PM PST

     11:00 PM PST

    In case you didn’t notice, we recently held the 1st ever GMAT game show and it was awesome! See who won a full GMAT course, and register to the next one.

At Betty's Bagels, bagels normally cost x each, but with purchases of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 52344
At Betty's Bagels, bagels normally cost x each, but with purchases of  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Oct 2018, 01:27
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  25% (medium)

Question Stats:

84% (02:13) correct 16% (01:55) wrong based on 19 sessions

HideShow timer Statistics

At Betty's Bagels, bagels normally cost x each, but with purchases of each dozen the customer receives a discount of 1.40 dollars. Billy buys 56 bagels and calculates that he spends an average of 90 cents per bagel. What is the value of x?

A. $1.00
B. $1.40
C. $1.60
D. $2.20
E. $2.75

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

CEO
CEO
User avatar
P
Status: GMATINSIGHT Tutor
Joined: 08 Jul 2010
Posts: 2726
Location: India
GMAT: INSIGHT
Schools: Darden '21
WE: Education (Education)
Reviews Badge
Re: At Betty's Bagels, bagels normally cost x each, but with purchases of  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Oct 2018, 01:49
Bunuel wrote:
At Betty's Bagels, bagels normally cost x each, but with purchases of each dozen the customer receives a discount of 1.40 dollars. Billy buys 56 bagels and calculates that he spends an average of 90 cents per bagel. What is the value of x?

A. $1.00
B. $1.40
C. $1.60
D. $2.20
E. $2.75


Normal cost of bagel = x

normal cost of 12 (a dozen) bagel = 12x

After discount the price of one dozen bagel = 12x - 1.4

Total Bagels bought = 56 = 4 dozen and 8 bagel

i.e. Total cost = 4*(12x - 1.4) + 8x

also, total cost of 56 bagel = 0.9*56

i.e. 4*(12x - 1.4) + 8x = 0.9*56

i.e. 56x - 5.6 = 0.9*56

i.e. 56x = 56

i.e. x = 1

Answer: Option A
_________________

Prosper!!!
GMATinsight
Bhoopendra Singh and Dr.Sushma Jha
e-mail: info@GMATinsight.com I Call us : +91-9999687183 / 9891333772
Online One-on-One Skype based classes and Classroom Coaching in South and West Delhi
http://www.GMATinsight.com/testimonials.html

ACCESS FREE GMAT TESTS HERE:22 ONLINE FREE (FULL LENGTH) GMAT CAT (PRACTICE TESTS) LINK COLLECTION

VP
VP
User avatar
G
Joined: 18 Aug 2017
Posts: 1284
Location: India
Concentration: Sustainability, Marketing
WE: Marketing (Energy and Utilities)
CAT Tests
Re: At Betty's Bagels, bagels normally cost x each, but with purchases of  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Oct 2018, 09:53
GMATinsight: although question was straight forward I wanted to know do we get questions in gmat related to cents, dollars, pennies as here in question we had to convert pennies to $ .... I initially did the mistake while solving the question by not converting it to dollar..
_________________

If you liked my solution then please give Kudos. Kudos encourage active discussions.

Manager
Manager
User avatar
B
Joined: 26 Feb 2017
Posts: 89
Location: India
GPA: 3.99
Re: At Betty's Bagels, bagels normally cost x each, but with purchases of  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Oct 2018, 13:41
Cost of 1 bagel is x
Discount of $1.40 is given when 12 bagels are purchased
Bagels bought 56 and cost of each bagel came out to be 90 cents = .90
Therefore,
56(.90) = 56x -4(1.40)
50.4+ 5.6 = 56x
56 = 56x
x = $1.00

A is the correct answer

Posted from my mobile device
CEO
CEO
User avatar
P
Status: GMATINSIGHT Tutor
Joined: 08 Jul 2010
Posts: 2726
Location: India
GMAT: INSIGHT
Schools: Darden '21
WE: Education (Education)
Reviews Badge
Re: At Betty's Bagels, bagels normally cost x each, but with purchases of  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Oct 2018, 19:14
1
Archit3110 wrote:
GMATinsight: although question was straight forward I wanted to know do we get questions in gmat related to cents, dollars, pennies as here in question we had to convert pennies to $ .... I initially did the mistake while solving the question by not converting it to dollar..


Archit3110

Dollar and Cents conversion is expected of us so we MUST know this.

Use of terms like pennies, quarters and dimes are unexpected.

Conversion of units such as yard to feet, pound to ounces, miles to kilometers will always be given in question

Similarly Conversion of Hours in to minutes, minutes into seconds, Feet into inches is expected of us so we should know it.

A few unit conversion for helps is as follows


1 Dollar = 100 cents
1 penny = 1 cent
1 Dime = 10 cents
1 Quarter = 25 cents
1 Nickel = 5 cents

1 yard = 3 feet
1 Pound = 16 Ounces
1 Mile = 1.6 Km = 5280 feet

_________________

Prosper!!!
GMATinsight
Bhoopendra Singh and Dr.Sushma Jha
e-mail: info@GMATinsight.com I Call us : +91-9999687183 / 9891333772
Online One-on-One Skype based classes and Classroom Coaching in South and West Delhi
http://www.GMATinsight.com/testimonials.html

ACCESS FREE GMAT TESTS HERE:22 ONLINE FREE (FULL LENGTH) GMAT CAT (PRACTICE TESTS) LINK COLLECTION

GMAT Club Bot
Re: At Betty's Bagels, bagels normally cost x each, but with purchases of &nbs [#permalink] 31 Oct 2018, 19:14
Display posts from previous: Sort by

At Betty's Bagels, bagels normally cost x each, but with purchases of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.