GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 18 Oct 2019, 12:44

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt maura bo

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 13 Sep 2016
Posts: 115
GMAT 1: 800 Q51 V51
Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt maura bo  [#permalink]

Show Tags

New post 17 Oct 2016, 22:25
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  15% (low)

Question Stats:

92% (02:05) correct 8% (04:07) wrong based on 63 sessions

HideShow timer Statistics

Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt Maura bought the mangoes at a shopping center instead, she could purchase an extra pound of mangoes for the same amount of money. The mangoes are $1 cheaper per pound at the shopping center than at the local merchant. What is the price per pound of mangoes at the local merchant?

a) $3
b) $4
c) $5
d) $6
e) $7

Please assist with above problem.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 12 Oct 2016
Posts: 6
Location: Canada
Concentration: Finance, Entrepreneurship
GMAT 1: 710 Q49 V38
GPA: 3.2
WE: Human Resources (Education)
Re: Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt maura bo  [#permalink]

Show Tags

New post 17 Oct 2016, 23:32
1
P*Q = 12 and (P-1)(Q+1)= 12 --> Q= P-1 --> P(P-1)=12 --> P = 4
Current Student
User avatar
S
Joined: 25 Jul 2015
Posts: 110
Location: Thailand
Concentration: Entrepreneurship, Marketing
GMAT 1: 550 Q37 V28
GMAT 2: 660 Q47 V34
GMAT 3: 650 Q44 V35
GMAT 4: 680 Q49 V32
GMAT 5: 740 Q49 V42
GPA: 3.33
Reviews Badge
Re: Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt maura bo  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Oct 2016, 00:06
yennguyen wrote:
P*Q = 12 and (P-1)(Q+1)= 12 --> Q= P-1 --> P(P-1)=12 --> P = 4


Thanks for your explanation! Could you kindly explain how Q=P-1 came about?

I solve this question through testing the numbers and I want to understand your approach! :)
_________________
Board of Directors
User avatar
D
Status: QA & VA Forum Moderator
Joined: 11 Jun 2011
Posts: 4772
Location: India
GPA: 3.5
WE: Business Development (Commercial Banking)
GMAT ToolKit User
Re: Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt maura bo  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Oct 2016, 01:40
1
alanforde800Maximus wrote:
Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt Maura bought the mangoes at a shopping center instead, she could purchase an extra pound of mangoes for the same amount of money. The mangoes are $1 cheaper per pound at the shopping center than at the local merchant. What is the price per pound of mangoes at the local merchant?

a) $3
b) $4
c) $5
d) $6
e) $7

Please assist with above problem.


The following things must ring the bells about the relationship between the Prices in hopping center & local merchant.

1. Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant
2. The mangoes are $1 cheaper per pound at the shopping center than at the local merchant.
3. She could purchase an extra pound of mangoes for the same amount of money.

12 = 3 * 4 ( as we know )

So, We can find the value for price per pound of mangoes at the local merchant as $4

Answer will be (B) $ 4 ..
_________________
Thanks and Regards

Abhishek....

PLEASE FOLLOW THE RULES FOR POSTING IN QA AND VA FORUM AND USE SEARCH FUNCTION BEFORE POSTING NEW QUESTIONS

How to use Search Function in GMAT Club | Rules for Posting in QA forum | Writing Mathematical Formulas |Rules for Posting in VA forum | Request Expert's Reply ( VA Forum Only )
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 12 Oct 2016
Posts: 6
Location: Canada
Concentration: Finance, Entrepreneurship
GMAT 1: 710 Q49 V38
GPA: 3.2
WE: Human Resources (Education)
Re: Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt maura bo  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Oct 2016, 23:48
1
Hi Mimster, (P-1)(Q+1)=12 --> PQ + P-Q-1=12 and PQ = 12 --> Q = P-1. That's how it is. :D
Manager
Manager
avatar
Joined: 29 Aug 2008
Posts: 106
Re: Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt maura bo  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Oct 2016, 23:58
2
Cost at local store = x

Qty bought at local store = y

x*y = 12

Price at shopping center = x-1

Qty at shopping center = y+1

(x-1)*(y+1) = 12

xy + x -y -1 =12

we know xy =12

12 + x -y -1 =12

x - y = 1

x = y + 1

(y+1)y = 12 or x(x-1) = 12

Solving the quardratic will give x = 4

Option B
Target Test Prep Representative
User avatar
D
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 8104
Location: United States (CA)
Re: Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt maura bo  [#permalink]

Show Tags

New post 08 Dec 2017, 13:18
alanforde800Maximus wrote:
Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt Maura bought the mangoes at a shopping center instead, she could purchase an extra pound of mangoes for the same amount of money. The mangoes are $1 cheaper per pound at the shopping center than at the local merchant. What is the price per pound of mangoes at the local merchant?

a) $3
b) $4
c) $5
d) $6
e) $7


We are given that Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant and that if Aunt Maura bought the mangoes at a shopping center instead, she could purchase an extra pound of mangoes for the same amount of money. We are also given that the price per pound of mangoes at the shopping center is $1 cheaper than the price at the local merchant.

We can let p = the price per pound of mangoes at the local merchant and q = the number of pounds of mangoes purchased at the local merchant.

Thus, the number of pounds of mangoes purchased at the shopping center = q + 1 and the price per pound at the shopping center = p - 1.

Thus, we have two equations:

pq = 12

AND

(p - 1)(q + 1) = 12

pq - q + p - 1 = 12

Since 12/p = q, we can substitute 12/p for q in the equation pq - q + p - 1 = 12 and have:

p(12/p) - 12/p + p = 13

12 - 12/p + p = 13

Multiplying the entire equation by p gives us:

12p - 12 + p^2 = 13p

p^2 - p - 12 = 0

(p - 4)(p + 3) = 0

p = 4 or p = -3

Since p must be positive, p = 4.

Answer: B
_________________

Scott Woodbury-Stewart

Founder and CEO

Scott@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

EMPOWERgmat Instructor
User avatar
V
Status: GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Joined: 19 Dec 2014
Posts: 15271
Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Re: Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt maura bo  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Jan 2018, 13:25
Hi All,

This question has a number of built-in patterns that you can take advantage of. First, the answer choices are small integers, so you can TEST THE ANSWERS. Second, the numbers involved are also all integers... Maura bought $12 worth of mangoes at a merchant, but the mangos are $1 cheaper per pound at the shopping center - and at that price she could purchase 1 extra pound of mangos for $12..

From the answer choices, we can see that the total cost per pound at the merchant must ALSO be an integer... almost certainly one that divides evenly into $12. So we need two integers, one for each of the two prices... that BOTH divide into $12 AND that differ by $1. That can ONLY be $3 and $4. Now we just have to double-check to make sure that we're answering the question that is asked...

$12 spent at the merchant (where mangoes are $4 a pound) = 3 pounds
$12 spent at the center (where mangoes are $3 a pound) = 4 pounds

This matches perfectly. The question asks for the price per pound at the merchant....

Final Answer:

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich
_________________
Contact Rich at: Rich.C@empowergmat.com
Image


The Course Used By GMAT Club Moderators To Earn 750+

souvik101990 Score: 760 Q50 V42 ★★★★★
ENGRTOMBA2018 Score: 750 Q49 V44 ★★★★★
GMAT Club Bot
Re: Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt maura bo   [#permalink] 21 Jan 2018, 13:25
Display posts from previous: Sort by

Aunt Maura spends $12 on mangoes at a local merchant. If Aunt maura bo

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne