It is currently 20 Nov 2017, 20:20

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

EDITED Month Average Priceper Dozen April $1.26 May $1.20

  post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
Director
Director
avatar
Joined: 20 Sep 2006
Posts: 653

Kudos [?]: 135 [0], given: 7

EDITED Month Average Priceper Dozen April $1.26 May $1.20 [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jul 2008, 14:51
This topic is locked. If you want to discuss this question please re-post it in the respective forum.

EDITED

Month Average Priceper Dozen
April $1.26
May $1.20
June $1.08


19. The table above shows the average (arithmetic mean) price per dozen of the large grade A eggs sold in a certain store during three successive months. If 2/3 as many dozen were sold in April as in May, and twice as many were sold in June as in April, what was the average price per dozen of the eggs sold over the three-month period?
(A) $1.08
(B) $1.10
(C) $1.14
(D) $1.16
(E) $1.18

Last edited by rao on 29 Jul 2008, 16:56, edited 2 times in total.

Kudos [?]: 135 [0], given: 7

Current Student
User avatar
Joined: 18 Jun 2008
Posts: 225

Kudos [?]: 59 [0], given: 3

Re: av/mean [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jul 2008, 14:57
rao_1857 wrote:
Month Average Priceper Dozen
April $1.26
May $1.20
June $1.08


19. The table above shows the average (arithmetic mean) price per dozen of the large grade A eggs sold in a certain store during three successive months. If as many dozen were sold in April as in May, and twice as many were sold in June as in April, what was the average price per dozen of the eggs sold over the three-month period?
(A) $1.08
(B) $1.10
(C) $1.14
(D) $1.16
(E) $1.18


[1.26 + 1.2 + (2)*1.08]/4 = 4.62/4 = 1.155

answer should be D)

Kudos [?]: 59 [0], given: 3

Manager
Manager
User avatar
Joined: 18 Jan 2008
Posts: 221

Kudos [?]: 27 [0], given: 0

Schools: The School that shall not be named
Re: av/mean [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jul 2008, 15:54
The only thing I will add from jasonc's solution is that:
You need to make some assumption.
Say, let April sales = X
then May sales = X, June sales = 2X

It is implied in jasonc's equation that X=1, else it would look like the following:
\([1.26X + 1.2X + (2X)*1.08]/(X+X+2X)\) = sum of all dollar sales/sum of all products sold
_________________

明日やろうばかやろう

24 wrote:
Your East Coast bias is worse than ESPN.

Kudos [?]: 27 [0], given: 0

Re: av/mean   [#permalink] 29 Jul 2008, 15:54
Display posts from previous: Sort by

EDITED Month Average Priceper Dozen April $1.26 May $1.20

  post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Moderator: chetan2u



GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.