It is currently 24 Feb 2018, 19:34

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Expert Post
2 KUDOS received
MBA Section Director
User avatar
V
Joined: 19 Mar 2012
Posts: 4835
Location: India
GMAT 1: 760 Q50 V42
GPA: 3.8
WE: Marketing (Non-Profit and Government)
Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold [#permalink]

Show Tags

New post 14 Feb 2015, 01:54
2
This post received
KUDOS
Expert's post
14
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  65% (hard)

Question Stats:

56% (01:12) correct 44% (01:19) wrong based on 609 sessions

HideShow timer Statistics

On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold lemonade at 20 cents per cup. The Lemon Shack sold lemonade at 30 cents per cup. At the end of the day, Daisy’s Lemonade Stand and the Lemon Shack reported identical revenues and identical profits. The statements above best support which of the following assertions?

A. On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold fewer cups of lemonade than did the Lemon Shack.

B. The Lemon Shack sells higher quality lemonade than does Daisy’s Lemonade Stand.

C. On Monday, Daisy’s Lemonade Stand and the Lemon Shack incurred identical costs to run their businesses.

D. In general, lemonade consumers prefer the lemonade at Daisy’s Lemonade Stand to the Lemonade at the Lemon Shack.

E. The Lemon Shack would not increase its revenues by lowering its prices.

[Reveal] Spoiler: OE
The passage gives information about Monday’s business at two lemonade
stores. The question asks us to make an assertion, or conclusion, based on the
information provided. The answer choice that requires no additional assumptions
will be the correct answer.
(A) This conclusion is incorrect. If Daisy’s sells its lemonade at a lower price than
the Lemon Shack, and if the stores reported identical revenues for the day, then
Daisy’s sold more cups of lemonade than the Lemon Shack, not less.
(B) We know nothing about the quality of lemonade at either store.
(C) CORRECT. If the stores reported identical revenues and identical profits, the
profit equation Profit = Revenue – Cost tells us that their costs must have been
identical as well.
(D) We know nothing about the preferences of lemonade consumers.
(E) We know nothing about the market conditions surrounding either store.
Therefore, we cannot make any conclusions about what might happen if the
Lemon Shack were to lower its prices. It is very possible that the Lemon Shack
could in fact sell many more cups per day at lower prices, and it’s possible this
could lead to higher revenues.
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Have an MBA application Question? ASK ME ANYTHING!

My Stuff: Four Years to 760 | MBA Trends for Indian Applicants

My GMAT Resources
V30-V40: How to do it! | GMATPrep SC | GMATPrep CR | GMATPrep RC | Critical Reasoning Megathread | CR: Numbers and Statistics | CR: Weaken | CR: Strengthen | CR: Assumption | SC: Modifier | SC: Meaning | SC: SV Agreement | RC: Primary Purpose | PS/DS: Numbers and Inequalities | PS/DS: Combinatorics and Coordinates

My MBA Resources
Everything about the MBA Application | Over-Represented MBA woes | Fit Vs Rankings | Low GPA: What you can do | Letter of Recommendation: The Guide | Indian B Schools accepting GMAT score | Why MBA?

My Reviews
Veritas Prep Live Online

3 KUDOS received
Manager
Manager
User avatar
Joined: 14 Sep 2014
Posts: 106
Concentration: Technology, Finance
WE: Analyst (Other)
Re: Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold [#permalink]

Show Tags

New post 14 Feb 2015, 17:57
3
This post received
KUDOS
Two mathematical properties to know:
1. Total Sales Revenue = Total Quantity Sold * Price per Unit
2. Profit = Revenue - Expenses/Costs

[B], [D], and [E] are unsupported by the passage as quality, consumer preference, and price changes are not mentioned.

[A] is a reverse-trap. Daisy's Stand charged less than the Lemon Shack but they both had the same level of revenue. Daisy's Stand would have to have sold more cups.

[C] is correct. If both businesses incurred the same revenues, then the only way for them to reach the same level of profits is to incur the same level of costs.
Expert Post
MBA Section Director
User avatar
V
Joined: 19 Mar 2012
Posts: 4835
Location: India
GMAT 1: 760 Q50 V42
GPA: 3.8
WE: Marketing (Non-Profit and Government)
Re: Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold [#permalink]

Show Tags

New post 15 Feb 2015, 07:20
Current Student
avatar
Status: Applied
Joined: 02 May 2014
Posts: 163
Location: India
Concentration: Operations, General Management
GMAT 1: 690 Q47 V38
GPA: 3.35
WE: Information Technology (Computer Software)
Re: Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold [#permalink]

Show Tags

New post 15 Feb 2015, 23:26
Option C is the only correct option as it tells as that both the centres had to have same production cost as both have same revenue and same profit
Manager
Manager
avatar
Joined: 05 Feb 2015
Posts: 67
Concentration: Finance, Entrepreneurship
Schools: ISB '16, IIMA , IIMB, IIMC
WE: Information Technology (Health Care)
Re: Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold [#permalink]

Show Tags

New post 06 Mar 2015, 22:51
Can anyone explain why not D??
If revenues are equal and price of lemonade is less at Daisy’s then this implies quantity sold must be more at Daisy's.
So, we can say lemonade consumers prefer the lemonade at Daisy’s Lemonade Stand to the Lemonade at the Lemon Shack.
5 KUDOS received
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 02 Dec 2014
Posts: 370
Location: Russian Federation
Concentration: General Management, Economics
GMAT 1: 640 Q44 V33
WE: Sales (Telecommunications)
Re: Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold [#permalink]

Show Tags

New post 17 Apr 2015, 04:43
5
This post received
KUDOS
Naina1 wrote:
Can anyone explain why not D??
If revenues are equal and price of lemonade is less at Daisy’s then this implies quantity sold must be more at Daisy's.
So, we can say lemonade consumers prefer the lemonade at Daisy’s Lemonade Stand to the Lemonade at the Lemon Shack.


Hi Naina1
This choice is a classic GMAT trap. We don't know anything about consumer's tastes. Though this answer choice looks tempting. But imagine the following situation. Both Daisy and Lemon Shack earned 1.2 dollar revenue (i.e Daisy sold 6 units of lemonade and Lemon Shack sold 4). But what if all 6 units of Daisy lemonade were bought by one person and all 4 units of Lemon Shack were bought by four different people. Does it tell us that people prefer Daisy lemonade to that of Lemon Shack's? No. That is why D is incorrect
_________________

"Are you gangsters?" - "No we are Russians!"

Board of Directors
User avatar
P
Joined: 17 Jul 2014
Posts: 2736
Location: United States (IL)
Concentration: Finance, Economics
GMAT 1: 650 Q49 V30
GPA: 3.92
WE: General Management (Transportation)
GMAT ToolKit User Premium Member Reviews Badge
Re: Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold [#permalink]

Show Tags

New post 20 Mar 2016, 18:09
souvik101990 wrote:
On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold lemonade at 20 cents per cup. The Lemon Shack sold lemonade at 30 cents per cup. At the end of the day, Daisy’s Lemonade Stand and the Lemon Shack reported identical revenues and identical profits. The statements above best support which of the following assertions?

A. On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold fewer cups of lemonade than did the Lemon Shack.

B. The Lemon Shack sells higher quality lemonade than does Daisy’s Lemonade Stand.

C. On Monday, Daisy’s Lemonade Stand and the Lemon Shack incurred identical costs to run their businesses.

D. In general, lemonade consumers prefer the lemonade at Daisy’s Lemonade Stand to the Lemonade at the Lemon Shack.

E. The Lemon Shack would not increase its revenues by lowering its prices.


I fell into the trap..
A - doesn't make sense.otherwise the revenue would not be the same.
B - quality of lemonade is out of scope
C - if R same, and P is the same, and we know that Profit=Revenue - costs, it must be that both had the same costs. and first one had lower the costs/cup than the second. so C works.
D - preference of the consumers is out of scope. the consumers might prefer Lemon shack, but because it is more expensive, buy Daisy's lemonade. so no.
E - might be true...so no.
CR Forum Moderator
User avatar
P
Status: The best is yet to come.....
Joined: 10 Mar 2013
Posts: 529
GMAT ToolKit User
Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold [#permalink]

Show Tags

New post 24 May 2017, 00:10
Profit = Revenue - Cost
If revenue and profit are identical, cost must be identical.
Option C correctly assert this, but i have a doubt. Isn't cost to run business different from the overall cost?
I have mislead due to the term 'run', which seems like 'operating cost'.
_________________

Hasan Mahmud

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 04 Apr 2017
Posts: 7
Location: Viet Nam
Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold [#permalink]

Show Tags

New post 05 Feb 2018, 23:54
Mahmud6 wrote:
Profit = Revenue - Cost
If revenue and profit are identical, cost must be identical.
Option C correctly assert this, but i have a doubt. Isn't cost to run business different from the overall cost?
I have mislead due to the term 'run', which seems like 'operating cost'.


I misread the "cost" mentioned here too. At first I thought it's the cost per cup (which is obviously not when I read it carefully) , but it seems here that the "cost to run their businesses" including all costs (production/marketing/operations...) i guess.
_________________

I can. I will.

Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold   [#permalink] 05 Feb 2018, 23:54
Display posts from previous: Sort by

Inference Revision: On Monday, Daisy’s Lemonade Stand sold

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.