GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 23 Sep 2018, 21:11

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

To order certain plants from a catalog, it costs $3.00 per plant......

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Current Student
avatar
B
Status: Persevere
Joined: 09 Jan 2016
Posts: 120
Location: Hong Kong
GMAT 1: 750 Q50 V41
GPA: 3.52
Reviews Badge
To order certain plants from a catalog, it costs $3.00 per plant......  [#permalink]

Show Tags

New post 23 May 2016, 03:17
4
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

83% (01:19) correct 17% (01:38) wrong based on 357 sessions

HideShow timer Statistics

To order certain plants from a catalog, it costs $3.00 per plant, plus a 5 percent sales tax, plus $6.95 for shipping and handling regardless of the number of plants ordered. If Company C ordered these plants from the catalog at the total cost of $69.95, how many plants did Company C order?

A. 22
B. 21
C. 20
D. 19
E. 18
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 6802
Re: To order certain plants from a catalog, it costs $3.00 per plant......  [#permalink]

Show Tags

New post 23 May 2016, 06:00
2
nalinnair wrote:
To order certain plants from a catalog, it costs $3.00 per plant, plus a 5 percent sales tax, plus $6.95 for shipping and handling regardless of the number of plants ordered. If Company C ordered these plants from the catalog at the total cost of $69.95, how many plants did Company C order?

A. 22
B. 21
C. 20
D. 19
E. 18


You do not have to do any calculations if you understand the propertiies of number thrown by Q...

A constant amount is 6.95 and Toatl is 69.95...
so variable price dependent on # of plants = 69.95-6.95 = 63...

where as cost of ONE plant is NON_INTEGER 3+ 5% of 3, total is an integer.....
so # of plants has to be multiple of 10 to give an integer..
ONLY 20 is possible
C...

METHOD...
cost of ONE plant =\(3 + 3*0.05 = 3.15...\)
let the # of plants be p..
so \(3.15p+6.95=69.95................ 3.15p=63......................p= \frac{63}{3.15} = \frac{6300}{315}= 20\)
C
_________________

1) Absolute modulus : http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
2)Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html
3) effects of arithmetic operations : https://gmatclub.com/forum/effects-of-arithmetic-operations-on-fractions-269413.html


GMAT online Tutor

Board of Directors
User avatar
P
Status: QA & VA Forum Moderator
Joined: 11 Jun 2011
Posts: 4033
Location: India
GPA: 3.5
WE: Business Development (Commercial Banking)
GMAT ToolKit User Premium Member
Re: To order certain plants from a catalog, it costs $3.00 per plant......  [#permalink]

Show Tags

New post 23 May 2016, 12:18
4
nalinnair wrote:
To order certain plants from a catalog, it costs $3.00 per plant, plus a 5 percent sales tax, plus $6.95 for shipping and handling regardless of the number of plants ordered. If Company C ordered these plants from the catalog at the total cost of $69.95, how many plants did Company C order?

A. 22
B. 21
C. 20
D. 19
E. 18


Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost/unit x No of Units bought


Fixed Cost here is $6.95

Variable Cost/unit = 3.15 ( 3.00 + 5% of 3.00)

69.95 = 6.95 + 3.15 ( No of Units bought )

Or, 63 = 3.15 ( No of Units bought )

So, ( No of Units bought ) = \(\frac{63}{3.15}\)

Or, ( No of Units bought ) = 20

Answer will be (C) , hope that helps !!

_________________

Thanks and Regards

Abhishek....

PLEASE FOLLOW THE RULES FOR POSTING IN QA AND VA FORUM AND USE SEARCH FUNCTION BEFORE POSTING NEW QUESTIONS

How to use Search Function in GMAT Club | Rules for Posting in QA forum | Writing Mathematical Formulas |Rules for Posting in VA forum | Request Expert's Reply ( VA Forum Only )

Intern
Intern
User avatar
B
Joined: 06 Sep 2018
Posts: 37
Re: To order certain plants from a catalog, it costs $3.00 per plant......  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Sep 2018, 08:50
by subtracting the fix cost:
69.95-6.95=63
after deducting 5% sales tax:
63-0.05*63=60
price per plant=3
so total number of plants= 60/3 = 20

Answer C
_________________

Eric Thomas, "When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you'll be successful."

GMAT Club Bot
Re: To order certain plants from a catalog, it costs $3.00 per plant...... &nbs [#permalink] 06 Sep 2018, 08:50
Display posts from previous: Sort by

To order certain plants from a catalog, it costs $3.00 per plant......

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Events & Promotions

PREV
NEXT


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.