GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 15 Dec 2018, 01:13

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in December
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Open Detailed Calendar
  • Free GMAT Strategy Webinar

     December 15, 2018

     December 15, 2018

     07:00 AM PST

     09:00 AM PST

    Aiming to score 760+? Attend this FREE session to learn how to Define your GMAT Strategy, Create your Study Plan and Master the Core Skills to excel on the GMAT.
  • $450 Tuition Credit & Official CAT Packs FREE

     December 15, 2018

     December 15, 2018

     10:00 PM PST

     11:00 PM PST

    Get the complete Official GMAT Exam Pack collection worth $100 with the 3 Month Pack ($299)

A deli sells both orange Juice and apple Juice. A case of apple Juice

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

MBA Section Director
User avatar
V
Affiliations: GMATClub
Joined: 22 May 2017
Posts: 1473
Concentration: Nonprofit
GPA: 4
WE: Engineering (Computer Software)
A deli sells both orange Juice and apple Juice. A case of apple Juice  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Dec 2018, 09:04
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

61% (00:58) correct 39% (00:56) wrong based on 38 sessions

HideShow timer Statistics

GMATbuster's Weekly Quant Quiz#11 Ques #1


For Questions from earlier quizzes: Click Here


A deli sells both orange Juice and apple Juice. A case of apple Juice contains x bottles; a case of orange Juice contains y bottles. Does the store make a greater profit per bottle from the sale of apple Juice or from orange Juice?

1) The dell purchases a case of apple Juice for the same amount of money as it does a case of orange Juice.
2) x > y

_________________

New project wSTAT(which Schools To Apply To?)

GMATClub School Ambassador

B-School app with GRE

New - RC Butler - 2 RC's everyday

Director
Director
User avatar
P
Joined: 18 Jul 2018
Posts: 501
Location: India
Concentration: Finance, Marketing
WE: Engineering (Energy and Utilities)
Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: A deli sells both orange Juice and apple Juice. A case of apple Juice  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Dec 2018, 09:09
From statement 1:

Only Cost price of apple and orange juice is given. No info about selling price.
Insufficient.

From statement 2:

A number of cans of apples juice X are greater than the Number of cans of orange juice Y. No info about selling price.
Insufficient.

Combining also gives no info about selling price.

E is the answer.
_________________

When you want something, the whole universe conspires in helping you achieve it.

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 11 Apr 2017
Posts: 15
Re: A deli sells both orange Juice and apple Juice. A case of apple Juice  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Dec 2018, 09:15
[quote="workout"]

GMATbuster's Weekly Quant Quiz#11 Ques #1


For Questions from earlier quizzes: Click Here


A deli sells both orange Juice and apple Juice. A case of apple Juice contains x bottles; a case of orange Juice contains y bottles. Does the store make a greater profit per bottle from the sale of apple Juice or from orange Juice?

1) The dell purchases a case of apple Juice for the same amount of money as it does a case of orange Juice.
2) x > y

Answer -c
No of bottle of apple juice x price per bottle = revenue by selling apple juice
No of bottle of orange juice x price per bottle = revenue by selling orange juice
i) since price of both orange juice and apple juice is same but it is not given how many bottle of each type is purchased by dell-so not sufficient
ii)since x>y may be price of apple juice is less than orange juice so not sufficient
i+ii combine price of both is same and no of apple juice bottle is > than orange juice
So store make greater profit from sale if apple juice than orange juice



Sent from my iPhone using GMAT Club Forum mobile app
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 16 Mar 2016
Posts: 7
Location: Uzbekistan
GMAT ToolKit User CAT Tests
Re: A deli sells both orange Juice and apple Juice. A case of apple Juice  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Dec 2018, 10:08
in order to determine what makes greater profit per bottle : apple juice or organge juice . we need number of bottles of each type and profit ( revenue -cost)
St1. Cost is same for apple and organge juice .- not sufficient info we dont know anything abt neither revenue or quantity of bottles
St2 more apple juice bottles ; still not sufficient

Posted from my mobile device
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 07 Jun 2018
Posts: 12
GMAT ToolKit User CAT Tests
Re: A deli sells both orange Juice and apple Juice. A case of apple Juice  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Dec 2018, 10:41
profit = sales - cost
case of apple juice contain x bottles
case of orange juice contains y bottles

to find - greater profit per bottle from the sale of apple Juice or from orange Juice

statement 1
purchase price of both the cases is same
but we are not given the value of x or y so we dont know cost price per bottle
total profit = sale of apple - cost of apple
total profit / total no. of apple bottles = profit per bottle
similarly with orange bottle

we are not provided with any of them ( sale price or cost price)
statement 1 insufficient

statement 2
x> y
we dont know anything about sales or purchase of bottles
statement 2 insufficient

both
x> y
purchase price same for both cases
cost of per bottle in case is less of apple bottles
but we are not still provided any info about sales we cant find the profit

both statements are not sufficient

option E is correct
Director
Director
User avatar
P
Joined: 13 Mar 2017
Posts: 666
Location: India
Concentration: General Management, Entrepreneurship
GPA: 3.8
WE: Engineering (Energy and Utilities)
CAT Tests
Re: A deli sells both orange Juice and apple Juice. A case of apple Juice  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Dec 2018, 10:55
Apple case contains x bottle.
Orange juice contains y bottle.

Statement 1: total cost apple case = total cost of orange case.
Insufficient

Statement 2: x>y
Insufficient

Both statements : Price per bottle is less for apple than orange.
We still don't know about the selling price per bottle.
Insufficient

Answer E
_________________

CAT 2017 99th percentiler : VA 97.27 | DI-LR 96.84 | QA 98.04 | OA 98.95
UPSC Aspirants : Get my app UPSC Important News Reader from Play store.

MBA Social Network : WebMaggu


Appreciate by Clicking +1 Kudos ( Lets be more generous friends.)



What I believe is : "Nothing is Impossible, Even Impossible says I'm Possible" : "Stay Hungry, Stay Foolish".

GMAT Club Bot
Re: A deli sells both orange Juice and apple Juice. A case of apple Juice &nbs [#permalink] 01 Dec 2018, 10:55
Display posts from previous: Sort by

A deli sells both orange Juice and apple Juice. A case of apple Juice

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.