It is currently 18 Oct 2017, 04:55

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

A grocery store bought some mangoes at a rate of 5

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

1 KUDOS received
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 10 Apr 2012
Posts: 277

Kudos [?]: 1149 [1], given: 325

Location: United States
Concentration: Technology, Other
GPA: 2.44
WE: Project Management (Telecommunications)
GMAT ToolKit User Premium Member
A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 25 Jan 2014, 05:54
1
This post received
KUDOS
12
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  95% (hard)

Question Stats:

34% (01:23) correct 66% (01:02) wrong based on 258 sessions

HideShow timer Statistics

A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 for a dollar. They were separated into two stacks, one of which was sold at a rate of 3 for a dollar and the other at a rate of 6 for a dollar. What was the ratio of the number of mangoes in the two stacks if the store broke even after having sold all of its mangoes?

A. 1:4
B. 1:5
C. 2:3
D. 1:2
E. 2:5
[Reveal] Spoiler: OA

Kudos [?]: 1149 [1], given: 325

Expert Post
1 KUDOS received
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 41886

Kudos [?]: 128688 [1], given: 12182

Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 25 Jan 2014, 10:43
1
This post received
KUDOS
Expert's post
7
This post was
BOOKMARKED
guerrero25 wrote:
A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 for a dollar. They were separated into two stacks, one of which was sold at a rate of 3 for a dollar and the other at a rate of 6 for a dollar. What was the ratio of the number of mangoes in the two stacks if the store broke even after having sold all of its mangoes?

A. 1:4
B. 1:5
C. 2:3
D. 1:2
E. 2:5


The cost price of a mango = 1/5 dollars.

The selling price of a mango from the first stack = 1/3 dollars --> the profit from one mango = 1/3 - 1/5 = 2/15 = 4/30 dollars.
The selling price of a mango from the second stack = 1/6 dollars --> the loss from one mango = 1/5 - 1/6 = 1/30 dollars.

The profit from one mango from the first stack is 4 times the loss from one mango from the second stack. Thus, to break even, 4 times as many mangoes must be sold at loss as at profit. The ratio = 1:4. For example, if one one mango was sold at a profit of 4/30 dollars, 4 mangoes must be sold at a loss of 1/30 dollars to break even.

Answer: A.
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Kudos [?]: 128688 [1], given: 12182

SVP
SVP
User avatar
Status: The Best Or Nothing
Joined: 27 Dec 2012
Posts: 1853

Kudos [?]: 2617 [0], given: 193

Location: India
Concentration: General Management, Technology
WE: Information Technology (Computer Software)
Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 04 Mar 2014, 04:38
rate of 3 for a dollar means 3 mangoes in 1 dollar

Say x mangoes are sold for rate of 3 for a dollar means
price of 1 mango = 1/3 &
price of x mangoes = 1/3 . x .................. (1)

y mangoes are sold for rate of 6 for a dollar means
price of 1 mango = 1/6 &
price of y mangoes = 1/6 . y ......................... (2)

Total selling price = 1/3 x + 1/6 y ........................ (3)
Adding (1) & (2)

Total Mangoes procured = (x+y); rate of 5 for a dollar means 5 mangoes in 1 dollar
Total Cost Price = 1/5 . (x+y) ........................... (4)

Equating (3) & (4)

we get x:y = 1:4 = Answer = A
_________________

Kindly press "+1 Kudos" to appreciate :)

Kudos [?]: 2617 [0], given: 193

2 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
Joined: 14 Sep 2014
Posts: 94

Kudos [?]: 33 [2], given: 51

WE: Engineering (Consulting)
Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 22 Sep 2014, 01:40
2
This post received
KUDOS
guerrero25 wrote:
A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 for a dollar. They were separated into two stacks, one of which was sold at a rate of 3 for a dollar and the other at a rate of 6 for a dollar. What was the ratio of the number of mangoes in the two stacks if the store broke even after having sold all of its mangoes?

A. 1:4
B. 1:5
C. 2:3
D. 1:2
E. 2:5


Lets say he bought mangoes worth '$z'
so total no. of mangoes = 5z

he made a stash of 3 mangoes to be sold at $x,
total no. of mangoes in this stash = 3x

and a second stash of 6 mangoes to be sold at $y
total no. of mangoes in this stash = 6y

so we get two equations
z = x+ y &
5z = 3x+ 6y

solving these two
we get x/y = 1/2 (WHICH IS PRICE)
for no. of mangoes i.e. 3x/6y = x/2y = 1/4
OA : A

Kudos [?]: 33 [2], given: 51

Current Student
User avatar
Joined: 20 Jan 2014
Posts: 175

Kudos [?]: 69 [0], given: 120

Location: India
Concentration: Technology, Marketing
GMAT ToolKit User
Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 22 Sep 2014, 06:21
PareshGmat wrote:
rate of 3 for a dollar means 3 mangoes in 1 dollar

Say x mangoes are sold for rate of 3 for a dollar means
price of 1 mango = 1/3 &
price of x mangoes = 1/3 . x .................. (1)

y mangoes are sold for rate of 6 for a dollar means
price of 1 mango = 1/6 &
price of y mangoes = 1/6 . y ......................... (2)

Total selling price = 1/3 x + 1/6 y ........................ (3)
Adding (1) & (2)

Total Mangoes procured = (x+y); rate of 5 for a dollar means 5 mangoes in 1 dollar
Total Cost Price = 1/5 . (x+y) ........................... (4)

Equating (3) & (4)

we get x:y = 1:4 = Answer = A


nice explanation. When equating (3) and(4)

1/3 x + 1/6 y = 1/5 . (x+y)
(2y+x)/6xy = 1/(5x+5y)
5(2y+x)(x+y)=6xy
10y^2 + 5x^2 + 9xy = 0

i got stuck here
_________________

Consider +1 Kudos Please :)

Kudos [?]: 69 [0], given: 120

2 KUDOS received
Verbal Forum Moderator
Verbal Forum Moderator
User avatar
Joined: 16 Jun 2012
Posts: 1127

Kudos [?]: 3478 [2], given: 123

Location: United States
Premium Member
Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 23 Sep 2014, 01:19
2
This post received
KUDOS
him1985 wrote:
PareshGmat wrote:
rate of 3 for a dollar means 3 mangoes in 1 dollar

Say x mangoes are sold for rate of 3 for a dollar means
price of 1 mango = 1/3 &
price of x mangoes = 1/3 . x .................. (1)

y mangoes are sold for rate of 6 for a dollar means
price of 1 mango = 1/6 &
price of y mangoes = 1/6 . y ......................... (2)

Total selling price = 1/3 x + 1/6 y ........................ (3)
Adding (1) & (2)

Total Mangoes procured = (x+y); rate of 5 for a dollar means 5 mangoes in 1 dollar
Total Cost Price = 1/5 . (x+y) ........................... (4)

Equating (3) & (4)

we get x:y = 1:4 = Answer = A


nice explanation. When equating (3) and(4)

1/3 x + 1/6 y = 1/5 . (x+y)
(2y+x)/6xy = 1/(5x+5y)
5(2y+x)(x+y)=6xy
10y^2 + 5x^2 + 9xy = 0

i got stuck here


Hello buddy.

I think you put wrong equation.

Assume we have total mangoes = T
Pack 1 has x mangoes
Pack 2 has y mangoes

=> T = x + y
Cost = T/5 = (x +y)/5 [you put 5/(x+y)]
Revenue pack 1 = x/3 [you put 3/x]
Revenue pack 2 = y/6 [you put 6/y]
=> (x+y)/5 = x/3 +y/6
=> 4x = y
=> Ratio 1:4

A is correct.
_________________

Please +1 KUDO if my post helps. Thank you.

"Designing cars consumes you; it has a hold on your spirit which is incredibly powerful. It's not something you can do part time, you have do it with all your heart and soul or you're going to get it wrong."

Chris Bangle - Former BMW Chief of Design.

Kudos [?]: 3478 [2], given: 123

Current Student
User avatar
Joined: 03 Jul 2013
Posts: 91

Kudos [?]: 206 [0], given: 14

Schools: ISB '17 (A), IIMC (A)
Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 23 Sep 2014, 03:03
Please explain whats the issue with my approach. Break even means no profit no loss.

3 mangoes bought at 5$ per mango = 15$ cost price.
1 mango sold at 3$ per mango = 3 $
2 Mangoes sold at 6$ per mango = 12 $

Ratio should be 1:2
_________________

Sometimes standing still can be, the best move you ever make......

Kudos [?]: 206 [0], given: 14

Expert Post
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 41886

Kudos [?]: 128688 [0], given: 12182

Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 23 Sep 2014, 06:36
aadikamagic wrote:
Please explain whats the issue with my approach. Break even means no profit no loss.

3 mangoes bought at 5$ per mango = 15$ cost price.
1 mango sold at 3$ per mango = 3 $
2 Mangoes sold at 6$ per mango = 12 $

Ratio should be 1:2


Please re-read the question.

A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 for a dollar --> 5 mangoes for a dollar --> the cost price of a mango = 1/5 dollars.

One stack was sold at a rate of 3 for a dollar (3 mangoes for 1 dollar) --> the selling price of a mango from the first stack = 1/3 dollars.

Another stack was sold at a rate of 6 for a dollar (6 mangoes for 1 dollar) --> he selling price of a mango from the second stack = 1/6 dollars
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Kudos [?]: 128688 [0], given: 12182

Manager
Manager
avatar
Joined: 14 Sep 2014
Posts: 94

Kudos [?]: 33 [0], given: 51

WE: Engineering (Consulting)
Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 23 Sep 2014, 06:59
aadikamagic wrote:
Please explain whats the issue with my approach. Break even means no profit no loss.

3 mangoes bought at 5$ per mango = 15$ cost price.
1 mango sold at 3$ per mango = 3 $
2 Mangoes sold at 6$ per mango = 12 $

Ratio should be 1:2


Please re-read the Question
it says he bought 5 mangoes for $1
and sold at 3 mangoes for $1
sold at 6 mangoes for $1

Kudos [?]: 33 [0], given: 51

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 16713

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Premium Member
Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 24 Jun 2016, 19:03
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Manager
Manager
User avatar
B
Joined: 24 Jun 2016
Posts: 246

Kudos [?]: 43 [0], given: 13

Location: Viet Nam
Schools: Booth '19
GMAT 1: 770 Q60 V60
GPA: 4
Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 26 Jun 2016, 02:46
Each mango from the first stack sold generates (1/3-1/5) = 2/15 profit
Each mango from the second stack sold generates (1/5-1/6) = 1/30 loss

Since 2/15 / (1/30) = 4, to break even, we need to sell 1 mango from the first stack for each 4 sold from the second stack.

Answer choice A.
_________________

Offering top quality online and offline GMAT tutoring service in Vietnam, Southeast Asia, and worldwide.

$50/hour as of February 2017.


http://www.facebook.com/HanoiGMATtutor
HanoiGMATTutor@gmail.com

Kudos [?]: 43 [0], given: 13

Director
Director
avatar
G
Joined: 07 Dec 2014
Posts: 812

Kudos [?]: 247 [0], given: 12

Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 27 Jun 2016, 19:04
1/3*x+1/6*y=1/5(x+y)
x/y=1/4

Kudos [?]: 247 [0], given: 12

Expert Post
Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
G
Joined: 16 Oct 2010
Posts: 7674

Kudos [?]: 17346 [0], given: 232

Location: Pune, India
Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 27 Jun 2016, 21:17
guerrero25 wrote:
A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 for a dollar. They were separated into two stacks, one of which was sold at a rate of 3 for a dollar and the other at a rate of 6 for a dollar. What was the ratio of the number of mangoes in the two stacks if the store broke even after having sold all of its mangoes?

A. 1:4
B. 1:5
C. 2:3
D. 1:2
E. 2:5


To avoid fractions, assume there were 45 mangoes. So the store bought them for 45/5 = 9 dollars.

To break even, the selling price should be $9 too. 45 mangoes can be split into 1:4, 2:3 or 1:2. So let's try these.

45 split in the ratio 1:4 gives 9 and 36.

9 mangoes split into 3 mangoes each will give $3.
36 mangoes split into 6 mangoes each will give $6.
They add up to $9 so we have hit the right answer.

Answer (A)
_________________

Karishma
Veritas Prep | GMAT Instructor
My Blog

Get started with Veritas Prep GMAT On Demand for $199

Veritas Prep Reviews

Kudos [?]: 17346 [0], given: 232

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 16713

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Premium Member
Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 10 Aug 2017, 13:41
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Manager
Manager
avatar
B
Joined: 24 Jun 2017
Posts: 91

Kudos [?]: 13 [0], given: 123

Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 [#permalink]

Show Tags

New post 10 Aug 2017, 14:57
Resolved it through primes
some mangoes at a rate of 5 for a dollar - so 5 is the known prime factor
one stack was sold at a rate of 3 for a dollar - so 3 is the known prime factor
and the other at a rate of 6 for a dollar - so 2 and 3 are prime factors

total (avoiding duplicating 3) - 5 * 2 * 3 = 30
so if 30 mangoes were bought then the dollar amount is 6

how we can divide 30 in 2 stacks by keeping the same total dollar amount
2*3 = 2$ and 6 * 4 = 4$

Then ration between first stack and the second one: 6 mangoes / 24 mangoes = 1:4

Kudos [?]: 13 [0], given: 123

Re: A grocery store bought some mangoes at a rate of 5   [#permalink] 10 Aug 2017, 14:57
Display posts from previous: Sort by

A grocery store bought some mangoes at a rate of 5

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.