Last visit was: 18 Nov 2025, 22:42 It is currently 18 Nov 2025, 22:42
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
User avatar
Bunuel
User avatar
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Last visit: 18 Nov 2025
Posts: 105,359
Own Kudos:
Given Kudos: 99,966
Products:
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 105,359
Kudos: 778,108
 [12]
3
Kudos
Add Kudos
9
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
MuskaanMittal
Joined: 27 Feb 2023
Last visit: 18 Nov 2025
Posts: 39
Own Kudos:
Given Kudos: 2
Status:ACTIVE
Concentration: General Management, Finance
WE:Consulting (Finance: Diversified Financial Services)
Products:
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
WrickR
Joined: 22 Dec 2024
Last visit: 02 Aug 2025
Posts: 37
Own Kudos:
Given Kudos: 51
Location: India
GPA: 3.7
Posts: 37
Kudos: 26
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
gmatPreper001
Joined: 12 Dec 2024
Last visit: 28 Jul 2025
Posts: 14
Own Kudos:
3
 [2]
Given Kudos: 34
Posts: 14
Kudos: 3
 [2]
1
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
Hello Bunuel
Can you provide any explanation on above question its easy but too many calculations , it would be great to know another approach
User avatar
Bunuel
User avatar
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Last visit: 18 Nov 2025
Posts: 105,359
Own Kudos:
778,108
 [1]
Given Kudos: 99,966
Products:
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 105,359
Kudos: 778,108
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Solution:

Question 1: Does each product meet all CEO launch criteria?
Products evaluated: B, C, E
Product B
  • Shelf life = 10 → must have revenue > $10M → revenue = 10.2 → pass
  • Market share = 22% → fails
    Answer: No
Product C
  • Market share = 26% → pass
  • Shelf life = 24 → pass
  • Capital = 1.9 → pass
  • Profit = (7.6 × 5) − (4.0 × 5) − 1.1 − 1.9
    = 38.0 − 20.0 − 1.1 − 1.9 = 15.0 → fails $20M threshold
    Answer: No
Product E
  • Market share = 27% → pass
  • Shelf life = 14 → pass
  • Capital = 2.8 → pass
  • Profit = (9.0 × 5) − (5.4 × 5) − 1.3 − 2.8
    = 45.0 − 27.0 − 1.3 − 2.8 = 13.9 → fails
    Answer: No
Final Answers: No / No / No

Question 2: Which product has highest capital efficiency?
Capital efficiency = (5-Year Profit) ÷ (Capital Investment)
Compute for each product:
Product A
Profit = (8.0 × 5) − (4.2 × 5) − 1.3 − 2.5 = 40.0 − 21.0 − 1.3 − 2.5 = 15.2
Efficiency = 15.2 ÷ 2.5 = 6.08
Product C
Profit = 38.0 − 20.0 − 1.1 − 1.9 = 15.0
Efficiency = 15.0 ÷ 1.9 = 7.89
Product D
Profit = (11.4 × 5) − (6.5 × 5) − 1.5 − 4.0 = 57.0 − 32.5 − 1.5 − 4.0 = 19.0
Efficiency = 19.0 ÷ 4.0 = 4.75
Product E
Profit = 45.0 − 27.0 − 1.3 − 2.8 = 13.9
Efficiency = 13.9 ÷ 2.8 = 4.96
Product F
Profit = (6.5 × 5) − (3.5 × 5) − 1.2 − 1.7 = 32.5 − 17.5 − 1.2 − 1.7 = 12.1
Efficiency = 12.1 ÷ 1.7 ≈ 7.12
Highest: Product C
Answer: C

Question 3: With profit threshold lowered to $10M, which products now meet all launch criteria?
Check: profit ≥ $10M, market share ≥ 25%, capital ≤ 4.0, shelf life ≥ 12 (or revenue > 10 if not)
Product A
Profit = 15.2 → pass
Market share = 28% → pass
Capital = 2.5 → pass
Shelf life = 18 → pass
Eligible

Product C
Profit = 15.0 → pass
Market share = 26% → pass
Capital = 1.9 → pass
Shelf life = 24 → pass
Eligible

Product E
Profit = 13.9 → pass
Market share = 27% → pass
Capital = 2.8 → pass
Shelf life = 14 → pass
Eligible

Product D
Profit = 19.0 → pass
Market share = 24% → fails
Not eligible

Answer: A, C, and E
User avatar
MANASH94
Joined: 25 Jun 2025
Last visit: 18 Nov 2025
Posts: 11
Own Kudos:
Given Kudos: 8
Location: India
Schools: IIM IIM ISB
GPA: 2.9
Products:
Schools: IIM IIM ISB
Posts: 11
Kudos: 3
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
If we calculate the profits of each product :
A. 15.2
B. 15.9
C. 15.
D. 19.
E. 13.9
F. 12.1

Now divide each number with their respective Capital Investment (upfront Value)

You get:
A. 15.2 / 2.5 = 6.08
B. 15.9 / 3.9 = 4.9
C. 15 / 1.9 = 7.89
D. 19 / 4.0 = 4.75
E. 13.9 / 2.8 = 4.9
F. 12.1 / 1.7 = 7.1

C is the greatest hence this is the answer.


MuskaanMittal
PLEASE EXPLAIN Q2
User avatar
hanbyeoli
Joined: 16 Aug 2024
Last visit: 18 Nov 2025
Posts: 6
Given Kudos: 27
Location: India
Posts: 6
Kudos: 0
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Bunuel
Attachment:
Untitled.png
Hey, what is the ideal time to be spent solving this set?
User avatar
MANASH94
Joined: 25 Jun 2025
Last visit: 18 Nov 2025
Posts: 11
Own Kudos:
Given Kudos: 8
Location: India
Schools: IIM IIM ISB
GPA: 2.9
Products:
Schools: IIM IIM ISB
Posts: 11
Kudos: 3
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
hanbyeoli

Hey, what is the ideal time to be spent solving this set?
On an average per question should take not more than 2 mins, so if 3 questions in an MSR set then not to take more than 6 minutes.
Bunuel can give a better answer but based the online Webinars help by GMATclub experts, Reading and skimming should not take much more than 2-2.5 mins followed by solving the questions in another couple of minutes. For me it took around 12 mins when I started preparing and focused on accuracy first.
User avatar
Dream009
Joined: 05 Nov 2024
Last visit: 31 Oct 2025
Posts: 200
Own Kudos:
Given Kudos: 54
Location: India
Concentration: Strategy, Leadership
GPA: 84
WE:General Management (Consulting)
Products:
Posts: 200
Kudos: 50
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Q2 is taking more than 2 mins - any trick?
WrickR

Q2 asks us to measure the highest capital efficiency.

Capital Efficiency = 5-year profit / Capital Invested

For C,

5 year revenue = Year 1 Revenue x 5 = 7.6 x 5 = $38 million

5 year Operating cost = Annual Operating Cost x 5 = 4 x 5 = $20 million

Other fixed costs(1 time only) = G&A Cost + Capital Investment = 1.1 + 1.9 = $3 million

Total costs = 20 + 3 = $23 million

So, Profit = Revenue - Total Costs = 38 - 23 = $15 million

Capital efficiency = 15 / 1.9 = 7.894, which is the highest value among all the given options.
Moderators:
Math Expert
105356 posts
496 posts