It is currently 18 Feb 2018, 10:08

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Intern
Intern
avatar
Joined: 22 Sep 2010
Posts: 9
A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and [#permalink]

Show Tags

New post 15 Nov 2010, 13:20
1
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  55% (hard)

Question Stats:

69% (01:40) correct 31% (02:25) wrong based on 45 sessions

HideShow timer Statistics

A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and in containers of 128 for $7.75. If an employee needs to purchase 512 nails for his company and buys 4 of the containers of 128 instead of 2 of the containers of 256, approximately how much more money per nail did the employee spend than he would have if he had bought the larger containers?

a) 0.02
b) 0.03
c) 0.04
d) 0.04
e) 0.05
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

tejh

Manager
Manager
avatar
Joined: 30 Sep 2010
Posts: 56
Re: A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and [#permalink]

Show Tags

New post 15 Nov 2010, 13:56
256 nails of the smaller container (128 nails) would cost 15.50 which is 5.75 higher that the 256 container..

means he will pay 5.75 more for 256 nails

OR 5.75/256 = 0.0225 per nail . so apprx 0.02
Director
Director
User avatar
P
Joined: 04 Dec 2015
Posts: 696
Location: India
Concentration: Technology, Strategy
Schools: ISB '19, IIMA , IIMB, XLRI
WE: Information Technology (Consulting)
GMAT ToolKit User CAT Tests
Re: A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jun 2017, 16:55
tejhpamarthi wrote:
A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and in containers of 128 for $7.75. If an employee needs to purchase 512 nails for his company and buys 4 of the containers of 128 instead of 2 of the containers of 256, approximately how much more money per nail did the employee spend than he would have if he had bought the larger containers?

a) 0.02
b) 0.03
c) 0.04
d) 0.04
e) 0.05


256 nails for $9.75. Therefore 512 nails \(= 2 * 9.75 = $19.50\)

128 nails for $7.75. Therefore 512 nails \(= 4 * 7.75 = $31\)

Difference in the price \(= 31 - 19.50 = $11.50\)

Difference of $11.50 for 512 nails.

Difference of Cost of one nail \(= \frac{11.50}{512} = 0.02\). Answer (A)...
Expert Post
Target Test Prep Representative
User avatar
G
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 2179
Location: United States (CA)
Re: A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and [#permalink]

Show Tags

New post 11 Jan 2018, 14:03
tejhpamarthi wrote:
A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and in containers of 128 for $7.75. If an employee needs to purchase 512 nails for his company and buys 4 of the containers of 128 instead of 2 of the containers of 256, approximately how much more money per nail did the employee spend than he would have if he had bought the larger containers?

a) 0.02
b) 0.03
c) 0.04
d) 0.04
e) 0.05


4 containers of 128 nails each cost 4 x 7.75, so per nail the cost is:

(4 x 7.75)/512 = 7.75/128 ≈ 0.06

2 containers of 256 nails each cost 2 x 9.75, so per nail the cost is:

(2 x 9.75)/512= 9.75/256 ≈ 0.04

Thus, each nail would cost approximately $0.02 more when the employee bought the nails in smaller containers instead of the larger containers.

Answer: A
_________________

Scott Woodbury-Stewart
Founder and CEO

GMAT Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

Re: A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and   [#permalink] 11 Jan 2018, 14:03
Display posts from previous: Sort by

A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.