GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 23 Oct 2019, 05:57

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Intern
Intern
avatar
Joined: 22 Sep 2010
Posts: 8
A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Nov 2010, 14:20
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  55% (hard)

Question Stats:

58% (02:25) correct 42% (02:30) wrong based on 53 sessions

HideShow timer Statistics

A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and in containers of 128 for $7.75. If an employee needs to purchase 512 nails for his company and buys 4 of the containers of 128 instead of 2 of the containers of 256, approximately how much more money per nail did the employee spend than he would have if he had bought the larger containers?

a) 0.02
b) 0.03
c) 0.04
d) 0.04
e) 0.05

_________________
tejh
Intern
Intern
avatar
Joined: 30 Sep 2010
Posts: 47
Re: A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Nov 2010, 14:56
256 nails of the smaller container (128 nails) would cost 15.50 which is 5.75 higher that the 256 container..

means he will pay 5.75 more for 256 nails

OR 5.75/256 = 0.0225 per nail . so apprx 0.02
Director
Director
User avatar
V
Joined: 04 Dec 2015
Posts: 742
Location: India
Concentration: Technology, Strategy
WE: Information Technology (Consulting)
GMAT ToolKit User
Re: A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jun 2017, 17:55
tejhpamarthi wrote:
A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and in containers of 128 for $7.75. If an employee needs to purchase 512 nails for his company and buys 4 of the containers of 128 instead of 2 of the containers of 256, approximately how much more money per nail did the employee spend than he would have if he had bought the larger containers?

a) 0.02
b) 0.03
c) 0.04
d) 0.04
e) 0.05


256 nails for $9.75. Therefore 512 nails \(= 2 * 9.75 = $19.50\)

128 nails for $7.75. Therefore 512 nails \(= 4 * 7.75 = $31\)

Difference in the price \(= 31 - 19.50 = $11.50\)

Difference of $11.50 for 512 nails.

Difference of Cost of one nail \(= \frac{11.50}{512} = 0.02\). Answer (A)...
Target Test Prep Representative
User avatar
D
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 8137
Location: United States (CA)
Re: A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and  [#permalink]

Show Tags

New post 11 Jan 2018, 15:03
tejhpamarthi wrote:
A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and in containers of 128 for $7.75. If an employee needs to purchase 512 nails for his company and buys 4 of the containers of 128 instead of 2 of the containers of 256, approximately how much more money per nail did the employee spend than he would have if he had bought the larger containers?

a) 0.02
b) 0.03
c) 0.04
d) 0.04
e) 0.05


4 containers of 128 nails each cost 4 x 7.75, so per nail the cost is:

(4 x 7.75)/512 = 7.75/128 ≈ 0.06

2 containers of 256 nails each cost 2 x 9.75, so per nail the cost is:

(2 x 9.75)/512= 9.75/256 ≈ 0.04

Thus, each nail would cost approximately $0.02 more when the employee bought the nails in smaller containers instead of the larger containers.

Answer: A
_________________

Scott Woodbury-Stewart

Founder and CEO

Scott@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

GMAT Club Bot
Re: A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and   [#permalink] 11 Jan 2018, 15:03
Display posts from previous: Sort by

A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne