Last visit was: 10 Jul 2025, 13:46 It is currently 10 Jul 2025, 13:46
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
User avatar
joemama142000
Joined: 17 Oct 2005
Last visit: 16 Jun 2010
Posts: 645
Own Kudos:
1,719
 [63]
Posts: 645
Kudos: 1,719
 [63]
10
Kudos
Add Kudos
53
Bookmarks
Bookmark this Post
Most Helpful Reply
User avatar
srinivasssrk
Joined: 18 Nov 2005
Last visit: 18 Dec 2005
Posts: 3
Own Kudos:
7
 [7]
Posts: 3
Kudos: 7
 [7]
4
Kudos
Add Kudos
3
Bookmarks
Bookmark this Post
General Discussion
User avatar
joemama142000
Joined: 17 Oct 2005
Last visit: 16 Jun 2010
Posts: 645
Own Kudos:
1,719
 [1]
Posts: 645
Kudos: 1,719
 [1]
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
TeHCM
Joined: 06 Jun 2004
Last visit: 30 Sep 2013
Posts: 490
Own Kudos:
1,172
 [2]
Location: CA
Posts: 490
Kudos: 1,172
 [2]
2
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Yup answer is E.

(1) and (2) are the same thing
User avatar
strange
Joined: 16 Oct 2005
Last visit: 19 Dec 2005
Posts: 11
Own Kudos:
1
 [1]
Posts: 11
Kudos: 1
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
TeHCM
Yup answer is E.

(1) and (2) are the same thing


For once, I get the right answer.. :-D
User avatar
krisrini
Joined: 15 Apr 2005
Last visit: 23 Aug 2006
Posts: 156
Own Kudos:
33
 [1]
Location: India, Chennai
Posts: 156
Kudos: 33
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
joemama142000
At a certain bakery, each roll costs r cents and each doughnut costs d cents. If Alfredo bought rolls and doughnuts at the bakery, how many cents did he pay for each roll?

1) Alfredo paid $5.00 for 8 rolls and 6 doughnuts

2) Alfredo would have paid $ 10.00 if he had bought 16 rolls and 12 doughnuts


From stmt1 we get 8r+6d = 5
From stmt2 we get 16r + 12d = 10

Stmt1 * 2 = stmt 2, and we will not be able to solve this equen. So my answer is E.
User avatar
GMATmission
Joined: 16 Aug 2011
Last visit: 13 Jan 2012
Posts: 105
Own Kudos:
209
 [2]
Given Kudos: 43
Status:Bell the GMAT!!!
Affiliations: Aidha
Location: Singapore
Concentration: Finance, General Management
GMAT 1: 680 Q46 V37
GMAT 2: 620 Q49 V27
GMAT 3: 700 Q49 V36
WE:Other (Other)
GMAT 3: 700 Q49 V36
Posts: 105
Kudos: 209
 [2]
2
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
An interesting article at Karishma's (from Veritas) old blog to solve such equations:

https://gmatquant.blogspot.com/search?up ... -results=7

Hope it will help someone as it helped me :)
User avatar
Bunuel
User avatar
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Last visit: 10 July 2025
Posts: 102,624
Own Kudos:
740,169
 [3]
Given Kudos: 98,170
Products:
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 102,624
Kudos: 740,169
 [3]
1
Kudos
Add Kudos
2
Bookmarks
Bookmark this Post
At a certain bakery, each roll costs r cents and each doughnut costs d cents. If Alfredo bought rolls and doughnuts at the bakery, how many cents did he pay for each roll?

Let \(r\) be the price of rolls in cents and \(d\) be the price of doughnuts in cents. Note that \(r\) and \(d\) must be an integers. Q: \(r=?\)

(1) Alfredo paid $5.00 for 8 rolls and 6 doughnuts --> \(8r+6d=500\) --> \(4r+3d=250\). Multiple solutions are possible, for instance: \(r=25\) and \(d=50\) OR \(r=10\) and \(d=70\). Not sufficient.

(2) Alfredo would have paid $ 10.00 if he had bought 16 rolls and 12 doughnuts --> \(16r+12d=1000\) --> \(4r+3d=250\). The same. Not sufficient.

(1)+(2) No new info. Not sufficient.

Answer: E.

Check similar questions here: c-trap-questions-177044.html
User avatar
narendran1990
Joined: 24 May 2014
Last visit: 09 Jun 2024
Posts: 78
Own Kudos:
Given Kudos: 989
Location: India
GMAT 1: 640 Q42 V35 (Online)
GRE 1: Q159 V151
GRE 2: Q159 V153
GPA: 2.9
GMAT 1: 640 Q42 V35 (Online)
GRE 1: Q159 V151
GRE 2: Q159 V153
Posts: 78
Kudos: 24
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Statement 1: 8r+6d=500 (Dollars to cents). Multiple values of r & d can work. For ex: r=10,d=70 & r=40, d=30. Not sufficient.
Statement 2: This is a tautological statement. (As St:1 is multiplied by 2).

Hence, option E.
User avatar
anairamitch1804
Joined: 26 Oct 2016
Last visit: 20 Apr 2019
Posts: 506
Own Kudos:
3,526
 [1]
Given Kudos: 877
Location: United States
Concentration: Marketing, International Business
Schools: HBS '19
GMAT 1: 770 Q51 V44
GPA: 4
WE:Education (Education)
Schools: HBS '19
GMAT 1: 770 Q51 V44
Posts: 506
Kudos: 3,526
 [1]
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
cost of each roll=r cents
cost of each doughnut=d cents

statement 1:

8r+6d=500

We have only one equation and 2 unknowns

Insufficient

statement 2:

16r+12d=1000
8r+6d=500( dividing by 2 throughout)

This is nothing but the same equation in statement 1..

Insufficient

Combining both the statements we have a single equation 8r+6d=500
and 2 unknowns...Hence the value of r cannot be determined

The ans is clearly E.
User avatar
iliavko
Joined: 08 Dec 2015
Last visit: 28 Apr 2019
Posts: 256
Own Kudos:
132
 [1]
Given Kudos: 36
GMAT 1: 600 Q44 V27
Products:
GMAT 1: 600 Q44 V27
Posts: 256
Kudos: 132
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Experts, is there a FAST way to detect if we are dealing with that situation (I don't remember the name) when we have 2 variables and it seems INSUF, but them there is only one combo of numbers that makes the equation possible, so it is SUF? How can we quickly check if that is the case? Here I was indecisive between D and E.
User avatar
Kritisood
Joined: 21 Feb 2017
Last visit: 19 Jul 2023
Posts: 492
Own Kudos:
Given Kudos: 1,090
Location: India
GMAT 1: 700 Q47 V39
Products:
GMAT 1: 700 Q47 V39
Posts: 492
Kudos: 1,217
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
iliavko
Experts, is there a FAST way to detect if we are dealing with that situation (I don't remember the name) when we have 2 variables and it seems INSUF, but them there is only one combo of numbers that makes the equation possible, so it is SUF? How can we quickly check if that is the case? Here I was indecisive between D and E.

Hi, this may help link
avatar
TarunKumar1234
Joined: 14 Jul 2020
Last visit: 28 Feb 2024
Posts: 1,108
Own Kudos:
Given Kudos: 351
Location: India
Posts: 1,108
Kudos: 1,336
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
At a certain bakery, each roll costs r cents and each doughnut costs d cents. If Alfredo bought rolls and doughnuts at the bakery, how many cents did he pay for each roll?

Stat1: Alfredo paid $5.00 for 8 rolls and 6 doughnuts
It means, 8*r + 6*d = 500, or, 4*r + 3*d = 250, now, 4*r = 160 or 40 and 3*d= 90 or 210 respectively. Not sufficient.
Stat2: Alfredo would have paid $ 10.00 if he had bought 16 rolls and 12 doughnuts
It means, 16*r + 12*d = 1000, or, 4*r + 3*d = 250. It is same like statement 1. Not sufficient.

Combining 1 and 2, Still we have 1 equation and 2 probable value of r. Not sufficient.

So, I think E. :)
User avatar
Will2020
User avatar
Current Student
Joined: 24 Jan 2017
Last visit: 04 Mar 2022
Posts: 139
Own Kudos:
Given Kudos: 1,120
Location: Brazil
Concentration: Entrepreneurship, Strategy
GPA: 3.2
WE:Consulting (Healthcare/Pharmaceuticals)
Products:
Posts: 139
Kudos: 50
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Bunuel
At a certain bakery, each roll costs r cents and each doughnut costs d cents. If Alfredo bought rolls and doughnuts at the bakery, how many cents did he pay for each roll?

Let \(r\) be the price of rolls in cents and \(d\) be the price of doughnuts in cents. Note that \(r\) and \(d\) must be an integers. Q: \(r=?\)

(1) Alfredo paid $5.00 for 8 rolls and 6 doughnuts --> \(8r+6d=500\) --> \(4r+3d=250\). Multiple solutions are possible, for instance: \(r=25\) and \(d=50\) OR \(r=10\) and \(d=70\). Not sufficient.

(2) Alfredo would have paid $ 10.00 if he had bought 16 rolls and 12 doughnuts --> \(16r+12d=1000\) --> \(4r+3d=250\). The same. Not sufficient.

(1)+(2) No new info. Not sufficient.

Answer: E.

Check similar questions here: https://gmatclub.com/forum/c-trap-questions-177044.html

Bunuel GMATNinja (1) How did you come up with these solutions? (2) How to come up with solutions quickly? I'm taking too much time doing try & error...tks!
User avatar
testtakerstrategy
Joined: 12 Aug 2020
Last visit: 22 Oct 2022
Posts: 48
Own Kudos:
Given Kudos: 570
Posts: 48
Kudos: 6
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Bunuel Is there a fast way / formula to check if multiple solutions exist??? I know once you find the first solution, you can take the solution and add/subtract by the other number's multiplier to get additional solutions and check if they are in range. But what is the fastest way to either 1) get that first solution so that you can check if there are more, or 2) see there are multiple solutions possible? This seems to take more than 2 min
User avatar
brains
Joined: 30 May 2017
Last visit: 22 Sep 2024
Posts: 93
Own Kudos:
126
 [1]
Given Kudos: 169
Location: India
Concentration: Finance, Strategy
GPA: 3.73
WE:Engineering (Consulting)
Products:
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
testtakerstrategy
Bunuel Is there a fast way / formula to check if multiple solutions exist??? I know once you find the first solution, you can take the solution and add/subtract by the other number's multiplier to get additional solutions and check if they are in range. But what is the fastest way to either 1) get that first solution so that you can check if there are more, or 2) see there are multiple solutions possible? This seems to take more than 2 min

Not sure if I understood your query~, but I will say this!
For this kind of DS problem, you do not have to really solve it to know the answer. The first statement is giving you an equation which is like 8x+6y =5
Not sufficient as we do not have integer constraints for the price of the roll or doughnut.

Similarly . for second statement , the equation will be 16x + 12y = 10. Insufficient because of the same logic used in Statement 1.
Combining it,

If you observe the two equations are identical because if you multiply the first equation by 2, you will get the second statement's equation. Hence no additional information to solve. Hence answer is E
User avatar
arbazfatmi1994
Joined: 05 Jul 2022
Last visit: 16 Jan 2024
Posts: 104
Own Kudos:
Given Kudos: 31
Location: India
WE:Advertising (Healthcare/Pharmaceuticals)
Products:
Posts: 104
Kudos: 17
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
This is a trap question. Both the equations are the same. Hence E

Although, don't choose E right away upon encountering two equations that are the same. Try to put values, if that equation has a unique solution then D would be your answer, and not C (that's another trap).

But here, we don't have a unique solution, hence choose E
User avatar
chloe2m
Joined: 21 Sep 2023
Last visit: 20 Nov 2024
Posts: 13
Given Kudos: 39
GMAT 1: 610 Q47 V28
GMAT 1: 610 Q47 V28
Posts: 13
Kudos: 0
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Bunuel
At a certain bakery, each roll costs r cents and each doughnut costs d cents. If Alfredo bought rolls and doughnuts at the bakery, how many cents did he pay for each roll?

Let \(r\) be the price of rolls in cents and \(d\) be the price of doughnuts in cents. Note that \(r\) and \(d\) must be an integers. Q: \(r=?\)

(1) Alfredo paid $5.00 for 8 rolls and 6 doughnuts --> \(8r+6d=500\) --> \(4r+3d=250\). Multiple solutions are possible, for instance: \(r=25\) and \(d=50\) OR \(r=10\) and \(d=70\). Not sufficient.

(2) Alfredo would have paid $ 10.00 if he had bought 16 rolls and 12 doughnuts --> \(16r+12d=1000\) --> \(4r+3d=250\). The same. Not sufficient.

(1)+(2) No new info. Not sufficient.

Answer: E.

Check similar questions here: https://gmatclub.com/forum/c-trap-questions-177044.html

Hi Bunuel, in a DS question if (1) and (2) provide the same information can we directly assume that the answer is E? Or are there any instances where it is C? Thank you for your reply !
User avatar
Bunuel
User avatar
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Last visit: 10 July 2025
Posts: 102,624
Own Kudos:
Given Kudos: 98,170
Products:
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 102,624
Kudos: 740,169
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
chloe2m
Bunuel
At a certain bakery, each roll costs r cents and each doughnut costs d cents. If Alfredo bought rolls and doughnuts at the bakery, how many cents did he pay for each roll?

Let \(r\) be the price of rolls in cents and \(d\) be the price of doughnuts in cents. Note that \(r\) and \(d\) must be an integers. Q: \(r=?\)

(1) Alfredo paid $5.00 for 8 rolls and 6 doughnuts --> \(8r+6d=500\) --> \(4r+3d=250\). Multiple solutions are possible, for instance: \(r=25\) and \(d=50\) OR \(r=10\) and \(d=70\). Not sufficient.

(2) Alfredo would have paid $ 10.00 if he had bought 16 rolls and 12 doughnuts --> \(16r+12d=1000\) --> \(4r+3d=250\). The same. Not sufficient.

(1)+(2) No new info. Not sufficient.

Answer: E.

Check similar questions here: https://gmatclub.com/forum/c-trap-questions-177044.html

Hi Bunuel, in a DS question if (1) and (2) provide the same information can we directly assume that the answer is E? Or are there any instances where it is C? Thank you for your reply !

If two statements in a data sufficiency question provide the same information, and this information is individually insufficient, then obviously, combining them won't yield any new insights. Thus, even when taken together, these statements would not be sufficient.
User avatar
bhargavhhhhhhhh
Joined: 06 Jan 2025
Last visit: 10 Jul 2025
Posts: 312
Own Kudos:
Given Kudos: 57
Location: United States (NY)
Concentration: Entrepreneurship, Leadership
GPA: 9
WE:Advertising (Computer Hardware)
Products:
Posts: 312
Kudos: 113
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Here’s a quick example:

**Question:**
If \( x + y = 10 \), what is the value of \( x \)?
- Statement 1: \( x = 6 \)
- Statement 2: \( 2x + 2y = 20 \)

**Solution:**
Statement 1 directly gives \( x = 6 \), which is sufficient.
Statement 2 simplifies to \( x + y = 10 \), which is identical to the given information and adds nothing new.
Since neither statement adds unique information, the answer is **E**.
 1   2   
Moderator:
Math Expert
102624 posts