It is currently 23 Nov 2017, 13:27

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of

  post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
1 KUDOS received
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 30 Nov 2008
Posts: 483

Kudos [?]: 369 [1], given: 15

Schools: Fuqua
At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 11 Oct 2009, 23:30
1
This post received
KUDOS
1
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

64% (02:15) correct 36% (01:10) wrong based on 53 sessions

HideShow timer Statistics

This topic is locked. If you want to discuss this question please re-post it in the respective forum.

At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of cupcake and one kind of doughnut. How many doughnuts did he buy?

1) The price of 2 doughnuts was $0.10 less than the price of 3 cupcakes.
2) The average price of 1 doughnut and 1 cupcake was $0.35.

Kudos [?]: 369 [1], given: 15

SVP
SVP
User avatar
Joined: 29 Aug 2007
Posts: 2471

Kudos [?]: 857 [0], given: 19

Re: Cupcake and Doughnut [#permalink]

Show Tags

New post 12 Oct 2009, 00:04
1
This post was
BOOKMARKED
mrsmarthi wrote:
At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of cupcake and one kind of doughnut. How many doughnuts did he buy?

1) The price of 2 doughnuts was $0.10 less than the price of 3 cupcakes.
2) The average price of 1 doughnut and 1 cupcake was $0.35.


E. From i and ii: price of a doughnut = 0.40 and price of a cupcake = 0.30

nd + mp = 6
n = number of doughnuts
m = number of cupcack

1: 3p - 2d = 0.1 .............i
2: p + d = 2 (0.35) .....................ii

From i and ii: d = 0.40 and p = 0.30

If n = 0, m = 15.
If n = 4, m = 12.
....................
....................
If n = 20, m = 0

E..
_________________

Verbal: http://gmatclub.com/forum/new-to-the-verbal-forum-please-read-this-first-77546.html
Math: http://gmatclub.com/forum/new-to-the-math-forum-please-read-this-first-77764.html
Gmat: http://gmatclub.com/forum/everything-you-need-to-prepare-for-the-gmat-revised-77983.html


GT

Kudos [?]: 857 [0], given: 19

Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 30 Nov 2008
Posts: 483

Kudos [?]: 369 [0], given: 15

Schools: Fuqua
Re: Cupcake and Doughnut [#permalink]

Show Tags

New post 12 Oct 2009, 00:14
Yes it is.......E

Hum...again a careless mistake - miscalculation from my side. :beat

Kudos [?]: 369 [0], given: 15

Intern
Intern
avatar
Joined: 03 Oct 2009
Posts: 37

Kudos [?]: 7 [0], given: 8

Location: Ottawa, Canada
Schools: NY Stern; Columbia; Cornell; Waterloo; U of T
Re: Cupcake and Doughnut [#permalink]

Show Tags

New post 12 Oct 2009, 18:56
Hi GMAT TIGER ,

Thanks for the explanation. I understood your calculation and logic behind 'E'.

However, I also came to the same conclusion. But for diffrent reasons. Please help me to understand whether I am wrong.

I assumed that there could be a burgain price for buying more than 1 of either of the items. So, when I buy one Doughnut or 1 Cupcake, the price charged could be more than a burgain price.

Thus, from both statements together I won't be able to answer the Q.

My Q to you is "Is my assumtion valid?" ---> For this Q or any similar Q?


Please clarify. Thx in appreciation.

Kudos [?]: 7 [0], given: 8

SVP
SVP
User avatar
Joined: 29 Aug 2007
Posts: 2471

Kudos [?]: 857 [0], given: 19

Re: Cupcake and Doughnut [#permalink]

Show Tags

New post 12 Oct 2009, 22:00
Syed wrote:
Hi GMAT TIGER ,

Thanks for the explanation. I understood your calculation and logic behind 'E'.

However, I also came to the same conclusion. But for diffrent reasons. Please help me to understand whether I am wrong.

I assumed that there could be a burgain price for buying more than 1 of either of the items. So, when I buy one Doughnut or 1 Cupcake, the price charged could be more than a burgain price.

Thus, from both statements together I won't be able to answer the Q.

My Q to you is "Is my assumtion valid?" ---> For this Q or any similar Q?


Please clarify. Thx in appreciation.


Nope. You cannot go beyond the question and info provided. Your assumption do not have any effect on the answer because the answer is E. If it were other than E, your assumption would have altered the answer. In that case, you would be trapped to wrong answer. Your answer must be based only on the info provided..
_________________

Verbal: http://gmatclub.com/forum/new-to-the-verbal-forum-please-read-this-first-77546.html
Math: http://gmatclub.com/forum/new-to-the-math-forum-please-read-this-first-77764.html
Gmat: http://gmatclub.com/forum/everything-you-need-to-prepare-for-the-gmat-revised-77983.html


GT

Kudos [?]: 857 [0], given: 19

Intern
Intern
avatar
Joined: 03 Oct 2009
Posts: 37

Kudos [?]: 7 [0], given: 8

Location: Ottawa, Canada
Schools: NY Stern; Columbia; Cornell; Waterloo; U of T
Re: Cupcake and Doughnut [#permalink]

Show Tags

New post 13 Oct 2009, 05:43
Thanks for the clarification Tiger..

Kudos [?]: 7 [0], given: 8

Non-Human User
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 15507

Kudos [?]: 283 [0], given: 0

Premium Member
Re: At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of [#permalink]

Show Tags

New post 14 Sep 2017, 08:36
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Kudos [?]: 283 [0], given: 0

Re: At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of   [#permalink] 14 Sep 2017, 08:36
Display posts from previous: Sort by

At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of

  post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.