GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 23 Aug 2019, 20:03

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 57281
Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jul 2018, 00:07
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  45% (medium)

Question Stats:

70% (02:06) correct 30% (02:24) wrong based on 271 sessions

HideShow timer Statistics

Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130 capsules and costs $2.99. What is the difference between the cost per capsule for bottle R and the cost per capsule for bottle T?

A. $0.25
B. $0.12
C. $0.05
D. $0.03
E. $0.002

Project PS Butler : Question #90


Subscribe to get Daily Email - Click Here | Subscribe via RSS - RSS

_________________
Director
Director
User avatar
G
Joined: 20 Feb 2015
Posts: 788
Concentration: Strategy, General Management
Re: Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jul 2018, 01:03
1
Bunuel wrote:
Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130 capsules and costs $2.99. What is the difference between the cost per capsule for bottle R and the cost per capsule for bottle T?

A. $0.25
B. $0.12
C. $0.05
D. $0.03
E. $0.002



Price per capsule for bottle R= 6.25/250=0.025
for bottle T =0.023 per capsule
difference= 0.002

E
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 23 Apr 2018
Posts: 114
Reviews Badge
Re: Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130  [#permalink]

Show Tags

New post 28 Jun 2019, 06:47
Bunuel wrote:
HKD1710 wrote:
Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130 capsules and costs $2.99. What is the difference between the cost per capsule for bottle R and the cost per capsule for bottle T?

(A) $0.25
(B) $0.12
(e) $0.05
(D) $0.03
(E) $0.002

Project PS Butler : Question #90


Subscribe to get Daily Email - Click Here | Subscribe via RSS - RSS

_________________
MERGED TOPICS.



is there link for original discussion ?
I am unable to find a quicker way to calculate
6.25/250
and
2.99/130

the calculation itself is taking more than 2 mins
Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
B
Joined: 01 May 2019
Posts: 50
Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130  [#permalink]

Show Tags

New post 28 Jun 2019, 08:16
2
2
Shrey9 wrote:

I am unable to find a quicker way to calculate
6.25/250
and
2.99/130

the calculation itself is taking more than 2 mins

When the numbers are this gross and the answers are orders of magnitude off from each other, we can estimate.

$6.25 = 625 cents. If a bottle of 250 pills costs 625 cents, each pill is between 2 and 3 cents. (as 250*2 = 500 and 250*3 = 750)
$2.99 = 299 cents. If a bottle of 130 pills costs 299 cents, each pill is between 2 and 3 cents. (as 130*2 = 260 and 130*3 = 390)

While we don't know the exact cost of each pill, we know that since both pills are between 2 and 3 cents, the difference between them must be less than 1 cent. E is the only answer small enough to be possible.

This process should take <30 seconds. Practice honing a sense for when the calculation you're doing/setting up is too hard to be realistic for the test and then refuse to do it — the GMAT isn't about busy work, so if the calculations are too painful, you aren't supposed to be doing them! Often the trick is another way of calculating, but in other cases, like this question, the trick is not calculating at all. A peek at the answer choices is often a good clue to whether or not estimation or a similar method will work: in this case, if the answers were closer together in magnitude, we would have had a much harder time estimating accurately.
Target Test Prep Representative
User avatar
D
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 7454
Location: United States (CA)
Re: Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Jul 2019, 18:08
1
Bunuel wrote:
Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130 capsules and costs $2.99. What is the difference between the cost per capsule for bottle R and the cost per capsule for bottle T?

A. $0.25
B. $0.12
C. $0.05
D. $0.03
E. $0.002

Project PS Butler : Question #90


Subscribe to get Daily Email - Click Here | Subscribe via RSS - RSS


The difference between the cost per capsule for bottle R and the cost per capsule for bottle T is:

6.25/250 - 2.99/130

0.025 - 0.023 = 0.002

Answer: E
_________________

Scott Woodbury-Stewart

Founder and CEO

Scott@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

Intern
Intern
User avatar
S
Status: Active
Affiliations: NA
Joined: 27 Feb 2019
Posts: 25
Location: India
Schools: ISB '21, NUS '22, NTU '22
GPA: 3.8
WE: Business Development (Manufacturing)
GMAT ToolKit User Premium Member CAT Tests
Re: Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Jul 2019, 05:23
2
Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130 capsules and costs $2.99. What is the difference between the cost per capsule for bottle R and the cost per capsule for bottle T?

A. $0.25
B. $0.12
C. $0.05
D. $0.03
E. $0.002

ANS- 1st - 6.25/250 =0.025 and 2nd take 2.99 as 3.00 (aprrox. 1 cent wont make much diff.) this is equal to 0.023. Now difference 0.025-0.023 = 0.002.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 08 Sep 2018
Posts: 9
Location: United States (TX)
Concentration: Marketing, Strategy
GMAT 1: 650 Q44 V35
Premium Member CAT Tests
Re: Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130  [#permalink]

Show Tags

New post 09 Aug 2019, 16:43
Shrey9 wrote:
Bunuel wrote:
HKD1710 wrote:
Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130 capsules and costs $2.99. What is the difference between the cost per capsule for bottle R and the cost per capsule for bottle T?

(A) $0.25
(B) $0.12
(e) $0.05
(D) $0.03
(E) $0.002

Project PS Butler : Question #90


Subscribe to get Daily Email - Click Here | Subscribe via RSS - RSS

_________________
MERGED TOPICS.



is there link for original discussion ?
I am unable to find a quicker way to calculate
6.25/250
and
2.99/130

the calculation itself is taking more than 2 mins


R 6.25$ --> 250 Capsule
T 2.99$ --> 130 Capsule

2T = 5.98$ -->260 Capsule

6.25-5.98 = 0.27

0.27/250 = CHECK THE ANSWERS, no need to calculate... you need to multiply by 1000 0.27 to obtain 270, so, the answer must have at least two zeroes before any number 0.00XXXX
GMAT Club Bot
Re: Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130   [#permalink] 09 Aug 2019, 16:43
Display posts from previous: Sort by

Bottle R contains 250 capsules and costs $6.25. Bottle T contains 130

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne