GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 22 Oct 2019, 22:07

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Manager
Manager
avatar
Joined: 01 Dec 2011
Posts: 62
Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 06 Feb 2012, 04:04
1
4
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

89% (01:51) correct 11% (02:36) wrong based on 226 sessions

HideShow timer Statistics

Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y for $2.80 apiece. If Elena purchased a total of 12 of these pens for $42.00, how many brand X pens did she purchase?

A) 4
B) 5
C) 6
D) 7
E) 8

_________________
http://en.wikipedia.org/wiki/Kudos

Originally posted by fiendex on 06 Feb 2012, 03:44.
Last edited by fiendex on 06 Feb 2012, 04:04, edited 1 time in total.
Most Helpful Community Reply
Manager
Manager
avatar
Joined: 01 Dec 2011
Posts: 62
Re: Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Feb 2012, 04:08
5
I took a different approach that is more intuitive to me:

4x + 2.80 (12 - x) = 42.00
4x + 33.60 - 2.80x = 42.00
1.20x = 8.40
x = 7
_________________
http://en.wikipedia.org/wiki/Kudos
General Discussion
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58428
Re: Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Feb 2012, 03:57
1
fiendex wrote:
Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y for $2.80 apiece. If Elena purchased a total of 12 of these pens for $42.00, how many brand X pens did she pruchase?

A) 4
B) 5
C) 6
D) 7
E) 8


4x+2.8y=42 --> multiply by 2.5 (to get the integers) --> 10x+7y=105 --> only one positive integers solutions x=7 and y=5 (how to solve: 7y must have the last digit of 5 in order the last digit of the sum to be 5).

Answer: D.
_________________
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58428
Re: Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Feb 2012, 04:16
fiendex wrote:
I took a different approach that is more intuitive to me:

4x + 2.80 (12 - x) = 42.00
4x + 33.60 - 2.80x = 42.00
1.20x = 8.40
x = 7


Interestingly enough even if we were not told that Elena purchased a total of 12 items we could still solve the problem. Another non-negative solution of 10x+7y=105 is x=0 and y=15, but since x=0 is not listed then x=7 is correct answer anyway.
_________________
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 31 Jan 2012
Posts: 69
Re: Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Feb 2012, 04:39
2
I have been using this one which I feel is pretty simple as well.

Maximum cost of 12 units ($4 *12 pens)= 48
Difference in price between pen and pencil = 4 -2.8 = 1.2.
48 - 42 = $6
$6/1.2 = 5
You need to make 5 pen into pencil for the sum to be 42.

12 - 5 = 7 pens
Board of Directors
User avatar
D
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 3408
Re: Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y  [#permalink]

Show Tags

New post 02 Jun 2012, 06:25
Bunuel wrote:
fiendex wrote:
I took a different approach that is more intuitive to me:

4x + 2.80 (12 - x) = 42.00
4x + 33.60 - 2.80x = 42.00
1.20x = 8.40
x = 7


Interestingly enough even if we were not told that Elena purchased a total of 12 items we could still solve the problem. Another non-negative solution of 10x+7y=105 is x=0 and y=15, but since x=0 is not listed then x=7 is correct answer anyway.



I agree with Bunuel.........even though a similar problem on MGMAT guide is not sub 600 but 650 up........

40x + 28y = 420

We have 12 pens looking at the answer choices pick D : 7*40 + 28*5 = 420.......> 420 = 420. D
_________________
EMPOWERgmat Instructor
User avatar
V
Status: GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Joined: 19 Dec 2014
Posts: 15310
Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Re: Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Mar 2017, 12:23
Hi All,

This question has a great Number Property 'shortcut' built into it than can help you avoid having to do too much math.

Since the total spent is exact $42 and Brand Y pens cost $2.80 each, we have to 'multiply away' all of those $0.80 increments and end up with a round number. The smallest positive integer that will do that is 5... 5($2.80) = $14.

Considering that there are only 12 total pens and the answers choices are 4-8 inclusive, there's only one possible number of Brand X pens that makes sense...

Final Answer:

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich
_________________
Contact Rich at: Rich.C@empowergmat.com
Image


The Course Used By GMAT Club Moderators To Earn 750+

souvik101990 Score: 760 Q50 V42 ★★★★★
ENGRTOMBA2018 Score: 750 Q49 V44 ★★★★★
Director
Director
avatar
G
Joined: 02 Sep 2016
Posts: 649
Re: Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Nov 2017, 11:45
Bunuel wrote:
fiendex wrote:
Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y for $2.80 apiece. If Elena purchased a total of 12 of these pens for $42.00, how many brand X pens did she pruchase?

A) 4
B) 5
C) 6
D) 7
E) 8


4x+2.8y=42 --> multiply by 2.5 (to get the integers) --> 10x+7y=105 --> only one positive integers solutions x=7 and y=5 (how to solve: 7y must have the last digit of 5 in order the last digit of the sum to be 5).

Answer: D.



Bunuel
I need a little help with this question.

x+y= 12...................1
4x+2.80y=42.............2

From 1, y= 12-x

Substitute in eq. 2

I approximated 2.80 to 3 as the multiplication would be a little long and I thought that as I am taking a higher value, the answer will be less than the approximated answer.

4x+36-3x= 42

x= 6

But the answer is more than 6. Where did I really make the mistake?
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58428
Re: Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Nov 2017, 21:01
Shiv2016 wrote:
Bunuel wrote:
fiendex wrote:
Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y for $2.80 apiece. If Elena purchased a total of 12 of these pens for $42.00, how many brand X pens did she pruchase?

A) 4
B) 5
C) 6
D) 7
E) 8


4x+2.8y=42 --> multiply by 2.5 (to get the integers) --> 10x+7y=105 --> only one positive integers solutions x=7 and y=5 (how to solve: 7y must have the last digit of 5 in order the last digit of the sum to be 5).

Answer: D.



Bunuel
I need a little help with this question.

x+y= 12...................1
4x+2.80y=42.............2

From 1, y= 12-x

Substitute in eq. 2

I approximated 2.80 to 3 as the multiplication would be a little long and I thought that as I am taking a higher value, the answer will be less than the approximated answer.

4x+36-3x= 42

x= 6

But the answer is more than 6. Where did I really make the mistake?


4x + 2.80y = 42

When you change 2.8 with 3, you increase the value of the red summand. So, the value of 4x, and therefore of x itself, will be lower than they actually are.
_________________
Director
Director
User avatar
D
Joined: 08 Jun 2013
Posts: 543
Location: France
Schools: INSEAD Jan '19
GMAT 1: 200 Q1 V1
GPA: 3.82
WE: Consulting (Other)
GMAT ToolKit User
Re: Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Jun 2018, 19:58
fiendex wrote:
Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y for $2.80 apiece. If Elena purchased a total of 12 of these pens for $42.00, how many brand X pens did she purchase?

A) 4
B) 5
C) 6
D) 7
E) 8


Answer required is number of brand X pens. - An integer

Brand X pen costs $ 4.00

So total cost of required brand X pens will be integer (No of brand X pens * $ 4)

$42 - integer = integer

Hence, we are looking for a number when multiplied with $ 2.8 will give integer.

A quick look at options tells - 5 (12 - 7). So required answer brand X pens = 7
_________________
Everything will fall into place…

There is perfect timing for
everything and everyone.
Never doubt, But Work on
improving yourself,
Keep the faith and
Stay ready. When it’s
finally your turn,
It will all make sense.
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
P
Joined: 10 Apr 2018
Posts: 267
Location: United States (NC)
Re: Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Aug 2018, 08:30
Hello,

Notice that

4* some integer x+2.80 * some integer y = 42.00
Clearly 2.80 must be multiplied with a number that yields integer. So it can be 5,10,15,20 ... So on

Now If y=15 x=0,and y =5 x= 7 satisfies our conditions that 4x+2.8y=42

Hence Choice D
_________________
Probus

~You Just Can't beat the person who never gives up~ Babe Ruth
GMAT Club Bot
Re: Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y   [#permalink] 21 Aug 2018, 08:30
Display posts from previous: Sort by

Elena purchased Brand X pens for $4.00 apiece and brand Y

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne