It is currently 17 Oct 2017, 04:40

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Expert Post
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 41871

Kudos [?]: 128522 [0], given: 12180

If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 22 Jan 2014, 02:25
Expert's post
10
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

75% (00:42) correct 25% (00:44) wrong based on 710 sessions

HideShow timer Statistics

The Official Guide For GMAT® Quantitative Review, 2ND Edition

If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound are mixed with 2 pounds of prunes that cost y dollars per pound, what is the cost, in dollars, per pound of the mixture?

(A) (3x + 2y)/5
(B) (3x + 2y)/(x + y)
(C) (3x + 2y)/(xy)
(D) 5(3x + 2y)
(E) 3x + 2y

Problem Solving
Question: 54
Category: Algebra Applied problems; Simplifying algebraic expressions
Page: 68
Difficulty: 600


GMAT Club is introducing a new project: The Official Guide For GMAT® Quantitative Review, 2ND Edition - Quantitative Questions Project

Each week we'll be posting several questions from The Official Guide For GMAT® Quantitative Review, 2ND Edition and then after couple of days we'll provide Official Answer (OA) to them along with a slution.

We'll be glad if you participate in development of this project:
1. Please provide your solutions to the questions;
2. Please vote for the best solutions by pressing Kudos button;
3. Please vote for the questions themselves by pressing Kudos button;
4. Please share your views on difficulty level of the questions, so that we have most precise evaluation.

Thank you!
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Kudos [?]: 128522 [0], given: 12180

Expert Post
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 41871

Kudos [?]: 128522 [0], given: 12180

Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 22 Jan 2014, 02:25
Expert's post
2
This post was
BOOKMARKED
SOLUTION

If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound are mixed with 2 pounds of prunes that cost y dollars per pound, what is the cost, in dollars, per pound of the mixture?

(A) (3x + 2y)/5
(B) (3x + 2y)/(x + y)
(C) (3x + 2y)/(xy)
(D) 5(3x + 2y)
(E) 3x + 2y

The cost per pound is (total cost)/(total number of pounds) = (3x + 2y)/(2 + 3) = (3x + 2y)/5.

Answer: A.
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Kudos [?]: 128522 [0], given: 12180

2 KUDOS received
Intern
Intern
avatar
Joined: 10 Apr 2012
Posts: 46

Kudos [?]: 24 [2], given: 13

Concentration: Finance
Schools: Goizueta '19 (I)
WE: Analyst (Commercial Banking)
Reviews Badge
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 22 Jan 2014, 06:54
2
This post received
KUDOS
By number picking strategy, my answer is A

Kudos [?]: 24 [2], given: 13

1 KUDOS received
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 20 Dec 2013
Posts: 267

Kudos [?]: 106 [1], given: 29

Location: India
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 22 Jan 2014, 09:19
1
This post received
KUDOS
Cost of 3 pds=3x
Cost of 2 pds=2y
Total=3x+2y
Per pd cost=(3x+2y)/5
Ans.A

Posted from my mobile device

Kudos [?]: 106 [1], given: 29

Manager
Manager
User avatar
Status: GMATting
Joined: 21 Mar 2011
Posts: 108

Kudos [?]: 105 [0], given: 104

Concentration: Strategy, Technology
GMAT 1: 590 Q45 V27
GMAT ToolKit User
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 22 Jan 2014, 21:34
Total Cost = Weight(in pounds) * Price/pound;
To find Total cost/pound, Divide by total pounds.

Cost of Dried apricots = 3x;
Cost of prunes = 2y;

Cost per pound = (3x + 2y)/5;

Ans is (A).

Kudos [?]: 105 [0], given: 104

1 KUDOS received
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
G
Joined: 27 May 2012
Posts: 399

Kudos [?]: 85 [1], given: 478

Premium Member
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jan 2014, 07:01
1
This post received
KUDOS
if x is the cost per pound of Apricots then 3 pounds cost = 3x
If y is the cost per pound of prunes then 2 pounds cost =2y

So the total cost is 3x+2y for the 5 pounds
So per pound cost will be = (3x+2y)/5

Answer A
_________________

- Stne

Kudos [?]: 85 [1], given: 478

Intern
Intern
avatar
Joined: 22 Jan 2014
Posts: 4

Kudos [?]: [0], given: 24

Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jan 2014, 14:20
stne wrote:
if x is the cost per pound of Apricots then 3 pounds cost = 3x
If y is the cost per pound of prunes then 2 pounds cost =2y

So the total cost is 3x+2y for the 5 pounds
So per pound cost will be = (3x+2y)/5

Answer A


Isn't this also a weighted average problem?

Kudos [?]: [0], given: 24

Expert Post
2 KUDOS received
Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
G
Joined: 16 Oct 2010
Posts: 7670

Kudos [?]: 17325 [2], given: 232

Location: Pune, India
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jan 2014, 21:07
2
This post received
KUDOS
Expert's post
yagobert wrote:
stne wrote:
if x is the cost per pound of Apricots then 3 pounds cost = 3x
If y is the cost per pound of prunes then 2 pounds cost =2y

So the total cost is 3x+2y for the 5 pounds
So per pound cost will be = (3x+2y)/5

Answer A


Isn't this also a weighted average problem?


Yes, 'cost per pound of the mixture' is the 'weighted average cost'. You are essentially using the formula Cavg = (C1*w1 + C2*w2)/(w1 + w2)
_________________

Karishma
Veritas Prep | GMAT Instructor
My Blog

Get started with Veritas Prep GMAT On Demand for $199

Veritas Prep Reviews

Kudos [?]: 17325 [2], given: 232

Expert Post
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 41871

Kudos [?]: 128522 [0], given: 12180

Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 25 Jan 2014, 12:22
SOLUTION

If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound are mixed with 2 pounds of prunes that cost y dollars per pound, what is the cost, in dollars, per pound of the mixture?

(A) (3x + 2y)/5
(B) (3x + 2y)/(x + y)
(C) (3x + 2y)/(xy)
(D) 5(3x + 2y)
(E) 3x + 2y

The cost per pound is (total cost)/(total number of pounds) = (3x + 2y)/(2 + 3) = (3x + 2y)/5.

Answer: A.
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Kudos [?]: 128522 [0], given: 12180

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 16766

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Premium Member
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 04 Mar 2015, 11:01
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Expert Post
EMPOWERgmat Instructor
User avatar
P
Status: GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Joined: 19 Dec 2014
Posts: 9962

Kudos [?]: 3397 [0], given: 172

Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: 340 Q170 V170
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 04 Mar 2015, 17:57
Expert's post
1
This post was
BOOKMARKED
Hi all,

This question can be solved in a variety of ways. If you catch the fact that there are only 5 total pounds of fruit, then you can avoid most of the work altogether, since the question asks for the average price per POUND of fruit.

Since none of the other explanations have TESTed VALUES, I'll show you how to use that approach here:

We have...
3 pounds of dried apricots that cost $X per pound and...
2 pounds of prunes that cost $Y per pound.

IF...
X = 3
Y = 4

Then the apricots cost 3($3) = $9
and the prunes cost 2($4) = $8

Total cost = $17 and total weight = 5 pounds, so the correct answer will be 17/5

Answer A: (9+8)/5 = 17/5 This IS a match.
Answer B: (9+8)/(3+4) = 17/7 NOT a match
Answer C: (9+8)/(3)(4) = 17/12 NOT a match
Answer D: 5(9+8) = 85 NOT a match
Answer E: 9 + 8 = 17 NOT a match

Final Answer:
[Reveal] Spoiler:
A


GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich
_________________

760+: Learn What GMAT Assassins Do to Score at the Highest Levels
Contact Rich at: Rich.C@empowergmat.com

Rich Cohen

Co-Founder & GMAT Assassin

Special Offer: Save $75 + GMAT Club Tests Free
  Official GMAT Exam Packs + 70 Pt. Improvement Guarantee
www.empowergmat.com/

***********************Select EMPOWERgmat Courses now include ALL 6 Official GMAC CATs!***********************

Kudos [?]: 3397 [0], given: 172

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 16766

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Premium Member
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 27 Sep 2016, 04:41
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Kudos [?]: 273 [0], given: 0

Wharton Thread Master
avatar
B
Joined: 30 May 2015
Posts: 37

Kudos [?]: 12 [0], given: 72

GMAT ToolKit User Premium Member
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 11 Feb 2017, 14:07
as per question stem:
Total cost of 3 pound of Apricots - 3x
Total cost of 2 pound of Prunes - 27

Total cost of mixture = 3x+2y
Total Mixture = 5 pound

so cost of 5 pound = 3x+2y
then cost of 1 pound = ((3x+2y)/5)

Kudos [?]: 12 [0], given: 72

Director
Director
avatar
G
Joined: 02 Sep 2016
Posts: 778

Kudos [?]: 41 [0], given: 267

Premium Member CAT Tests
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 17 Aug 2017, 03:51
Bunuel If we divide the total cost by x+y, what does that gives us?
_________________

Help me make my explanation better by providing a logical feedback.

If you liked the post, HIT KUDOS !!

Don't quit.............Do it.

Kudos [?]: 41 [0], given: 267

Expert Post
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 41871

Kudos [?]: 128522 [0], given: 12180

Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 17 Aug 2017, 04:03

Kudos [?]: 128522 [0], given: 12180

Senior Manager
Senior Manager
User avatar
G
Joined: 29 Jun 2017
Posts: 345

Kudos [?]: 65 [0], given: 64

WE: Engineering (Transportation)
GMAT ToolKit User Reviews Badge
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 17 Aug 2017, 05:25
Ans is A

3 pound Apricot with 2 pound prunes

total cost is 3x+2y
but this is for 5 pounds (3+2)

so cost per pound will be 3x+2y / 5
_________________

Give Kudos for correct answer and/or if you like the solution.

Kudos [?]: 65 [0], given: 64

Expert Post
Target Test Prep Representative
User avatar
S
Status: Head GMAT Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 1545

Kudos [?]: 827 [0], given: 5

Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 21 Aug 2017, 16:45
Bunuel wrote:
The Official Guide For GMAT® Quantitative Review, 2ND Edition

If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound are mixed with 2 pounds of prunes that cost y dollars per pound, what is the cost, in dollars, per pound of the mixture?

(A) (3x + 2y)/5
(B) (3x + 2y)/(x + y)
(C) (3x + 2y)/(xy)
(D) 5(3x + 2y)
(E) 3x + 2y


We can create the following weighted average equation:

(3x + 2y)/(3 + 2) = (3x + 2y)/5

Alternate Solution:

We add 3 pounds at x dollars per pound to 2 pounds at y dollars per pound to yield 5 pounds at z dollars per pound. We set up the following equation and solve for z:

3x + 2y = 5z

(3x + 2y)/5 = z

Answer: A
_________________

Jeffery Miller
Head of GMAT Instruction

GMAT Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

Kudos [?]: 827 [0], given: 5

Manager
Manager
User avatar
B
Joined: 19 Jul 2017
Posts: 86

Kudos [?]: 10 [0], given: 85

Location: India
Concentration: General Management, Strategy
GPA: 3.5
Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound [#permalink]

Show Tags

New post 10 Sep 2017, 20:07
Bunuel wrote:
The Official Guide For GMAT® Quantitative Review, 2ND Edition

If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound are mixed with 2 pounds of prunes that cost y dollars per pound, what is the cost, in dollars, per pound of the mixture?

(A) (3x + 2y)/5
(B) (3x + 2y)/(x + y)
(C) (3x + 2y)/(xy)
(D) 5(3x + 2y)
(E) 3x + 2y

Problem Solving
Question: 54
Category: Algebra Applied problems; Simplifying algebraic expressions
Page: 68
Difficulty: 600


GMAT Club is introducing a new project: The Official Guide For GMAT® Quantitative Review, 2ND Edition - Quantitative Questions Project

Each week we'll be posting several questions from The Official Guide For GMAT® Quantitative Review, 2ND Edition and then after couple of days we'll provide Official Answer (OA) to them along with a slution.

We'll be glad if you participate in development of this project:
1. Please provide your solutions to the questions;
2. Please vote for the best solutions by pressing Kudos button;
3. Please vote for the questions themselves by pressing Kudos button;
4. Please share your views on difficulty level of the questions, so that we have most precise evaluation.

Thank you!


Total cost for 5 pounds =3x+2y.
Cost per pound of the mixture = 3x+2y/5.

Ans:A

Kudos [?]: 10 [0], given: 85

Re: If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound   [#permalink] 10 Sep 2017, 20:07
Display posts from previous: Sort by

If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.